Що довелося пережити через війну – своїми спогадами, думками, життєвими історіями поділилися медійники, які зібралися в Івано-Франківському Центрі журналістської солідарності НСЖУ у день, коли з дружнім візитом завітали до Центру колеги з Вінниччини. Це – т. в. о. голови правління Вінницької обласної організації НСЖУ Марина Тепленко-Дідик, мати загиблого азовця Романа Колмикова, членкиня НСЖУ Вікторія Колмикова та мати двох братів-героїв, захисників Маріуполя, загиблого Богдана та полоненого Олега Демчуків Тетяна Демчук. За приємним збігом обставин тоді в Центрі були журналісти-ВПО, які живуть в Івано-Франківську, – Олег Батурін із Каховки Херсонської області, Марина Трубнікова з Ізюма Харківської області, Анна Нечіпуренко із Запоріжжя.
Між колегами зав’язалася дружня розмова, під час якої всі також дякували Івано-Франківському Центру журналістської солідарності, особисто його координаторці Вікторії Плахті за підтримку та допомогу, сприяння у вирішенні різних питань.

А членкиня НСЖУ Вікторія Колмикова запросила всіх відвідати церемонію відкриття виставки «Душа в місті Марії», авторкою ідеї проєкту якого вона виступила. Урочистий захід відбувся в Музеї Небесної Сотні, що по вулиці Коновальця в Івано-Франківську. Виставка створена ГО «Об’єднання родин «Незламні» за підтримки Вінницької міської ради.
Із початком повномасштабного вторгнення російських окупаційних військ в Україну, Маріуполь із перших днів був взятий у кільце. 86 днів героїчного протистояння й оборони, 83 з яких у повній ізоляції, стали однією з найбільших трагедій і, одночасно, найгероїчніших сторінок новітньої історії України. Серед інших військових формувань цей нерівний бій тримали й бійці Окремого загону спеціального призначення «АЗОВ» Національної гвардії України. У боях за Маріуполь «АЗОВ» втратив майже триста своїх військових. Майже тисяча потрапили до ворожого полону, сімсот з них досі утримуються ворогом.
Презентована широкому загалу виставка представлена 22 фотоколажами, що розповідають саме візуальні історії про матерів і їхніх синів-Героїв – захисників Маріуполя, які віддано любили свої сім’ї, своїх мам і свою Україну. Цей проєкт присвячений матерям, життя яких розділилося на щасливе минуле, вічність і біль реальності.
Окрім портретів, на кожному зображенні відвідувачі зможуть побачити тюльпани, які так символічно розквітли в зруйнованому місті, де незліченна кількість материнських душ залишили свій спокій.

Реалізовуючи одну з ідей із вшанування пам’яті полеглих захисників Маріуполя, у Вікторії Колмикової також виник задум створити знак ідентифікації та підтримки мам, які втратили найдорожчий свій скарб. Він втілився у вигляді брошки «Серце матері» як символу материнських сердець загиблих Героїв.
Також під час заходу відбулася презентація пісні «Бачиш, мамо, я не плачу», в її основі – лист, який Вікторія Колмикова присвятила загиблому сину Роману на псевдо «Вахр».
–Виставка «Душа в місті Марії» – це нагадування кожному з нас, що у часі війни, коли наші мужні діти віддають свої життя на полі бою, трагедія втрати не може бути персональною, особистою чи чужою, вона спільна, адже сини України стояли за нашу національну гідність і свободу. Вони несуть варту вже у Небесному Війську, а наш з вами обов’язок бути добрішими один до одного, підтримувати, співчувати, допомагати та пам’ятати, що справжня сила – в єдності, – зазначила Вікторія Колмикова.
–Ми живемо поміж вас із душевним болем, який розриває серце! Цей біль може загоїти лише добро, підтримка, дружба, співчуття оточуючих. Адже серце жінки, навіть коли воно розбите, все одно здатне випромінювати і відгукуватись на любов і добро, – сказала Тетяна Демчук.
Виставка «Душа в місті Марії» експонуватиметься в Музеї Небесної Сотні до кінця травня. Потім вона помандрує в інші міста України, а згодом – і за кордон.
ДОВІДКА. Івано-Франківський Центр журналістської солідарності, створений у перші місяці повномасштабної війни в Україні, став особливим місцем підтримки та допомоги для медійної спільноти. Вже четвертий рік поспіль сюди найчастіше навідуються журналісти, які тимчасово проживають на Івано-Франківщині. Також частими гостями коворкінгу Центру є, зокрема, медійники та спілчани з інших областей України, які звертаються за допомогою з різних питань, або просто принагідно заходять поспілкуватися.









Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Богдана Засідко, Івано-Франківський Центр журналістської солідарності
Дискусія з цього приводу: