В умовах затяжної збройної агресії рф пріоритетним напрямом діяльності Національної спілки журналістів України у 2024 році була і залишається безпека медійників, багато з яких працюють у складних умовах, особливо це стосується роботи на прифронтових і прикордонних територіях, загрози посилюються під час роботи на полях боїв.
На жаль, минулий рік приніс чимало трагічних звісток. Так, у 2024 році загинуло двоє цивільних медійників – радник з питань безпеки агентства «Reuters» Раян Еванс, який став жертвою російського ракетного обстрілу краматорського готелю «Сапфір», і журналістка «Hromadske» та позаштатна авторка «Української правди» Вікторія Рощина, яка з 3 серпня 2023 року перебувала у російському полоні, і там загинула 19 вересня 2024 року. Загалом станом на зараз від початку повномасштабної війни російські військові і окупаційна влада вбили 111 медійників.
У 2024 році Національна спілка журналістів України продовжила системно відстежувати випадки затримання та переслідування журналістів, що залишається одним із пріоритетних напрямків діяльності організації. Документування порушень прав медійників на окупованих територіях та у прифронтових регіонах має особливе значення в умовах повномасштабної російської агресії.
За даними НСЖУ, близько 30 працівників медіа та громадянських журналістів перебувають у неволі через незаконні затримання, захоплення в полон та фальсифіковані судові процеси з боку російських окупантів.
Національна спілка журналістів України ініціювала кампанію солідарності з полоненими українськими медійниками. НСЖУ регулярно привертає увагу до долі ув’язнених журналістів, включаючи Анастасію Глуховську, Сергія Цигіпу, Ірину Данилович, Дмитра Хилюка, Владислава Єсипенка, всіх незаконно засуджених кримських журналістів.
30 серпня 2024 року, у Міжнародний день зниклих безвісти, понад 400 рідних полонених та зниклих безвісти зібралися в столичному виставковому центрі «Український дім» на презентації фотовиставки «Об’єднані серця сімей зниклих безвісти та полонених». Подію організувала Національна спілка журналістів України спільно з Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти (МКЗБ), аби вкотре нагадати про тих українців, які наразі перебувають у російському ув’язненні. Нікого з учасників заходу не залишили байдужими емоційні і тривожні світлини фотовиставки, реалізованої за підтримки Міжнародної комісії зниклих безвісти у межах проєкту «Об’єднані серця сімей, зниклих безвісти та полонених». Під час презентації на локації фотовиставки було встановлено банер із логотипом цього проєкту, і всі охочі писали і прикріплювали до нього короткі побажання, слова підтримки для рідних…
Спілка має плідне партнерство з міжнародними організаціями, зокрема з Фондом «Справедливість для журналістів» (Лондон), для документування атак проти медіапрацівників в Україні. У 2022 році було зафіксовано численні випадки фізичних нападів, кібератак та інших форм переслідування журналістів.
Найскладніша ситуація зафіксована в Донецькій області, де обласна організація НСЖУ змушена була реагувати на випадки «співпраці» журналістів з окупаційною владою. Організація ініціювала процес позбавлення членства медійників-колаборантів, демонструючи принципову позицію щодо збереження професійних стандартів навіть у найскладніших умовах.
Утримання журналістів у полоні: у Запорізькій області зосереджується велика увага на цьому питанні. Зокрема, було задокументовано утримання в полоні журналісток Ірини Левченко, Анастасії Глуховської та адміністраторів телеграм-каналів із Мелітополя.
Харківська обласна організація НСЖУ вивчає проблеми медійників у деокупованих населених пунктах та надає підтримку редакціям, які відновлюють роботу після окупації.
На Волині особлива увага приділяється підтримці медійників, які перебувають на передових рубежах оборони. На фронті служать 33 журналісти, серед яких 15 членів НСЖУ та два члени секретаріату обласної організації. Організація підтримує з ними постійний зв’язок та координує надання необхідної допомоги через взаємодію з місцевою владою та волонтерами.
Рівненська обласна організація НСЖУ налагодила ефективну співпрацю із центром безоплатної правової допомоги для надання юридичних консультацій працівникам ЗМІ, що дозволило посилити правовий захист журналістів регіону.
У Львівській області проводився систематичний облік порушень прав журналістів з особливим фокусом на безпеці медійників, які працюють у прифронтових районах.
Важливу роботу провела Полтавська обласна організація НСЖУ, підтримуючи журналістів-переселенців. Було виявлено 19 працівників медіа, яким надано необхідну допомогу, сприяння у працевлаштуванні. Троє журналістів успішно працевлаштовані за спеціальністю.
Головним підсумком роботи журналістів Сумщини за 2024 рік є професійна, цілеспрямована, багатоступенева і ґрунтовна робота щодо захисту національного інформаційного простору від ворожих впливів. Обласна журналістська організація забезпечила систематичний моніторинг ситуації в ЗМІ та на інтернет-ресурсах, приділяючи особливу увагу випадкам тиску на журналістів.
Досвід 2024 року засвідчив необхідність подальшого посилення механізмів захисту журналістів на окупованих територіях, удосконалення системи документування воєнних злочинів проти медійників, активізації міжнародної адвокації прав українських журналістів, збереження мережі центрів підтримки працівників медіа та забезпечення додаткових заходів безпеки для журналістів у прифронтових районах.
Координація дій на регіональному рівні та взаємодія з міжнародними партнерами дозволили підвищити ефективність захисту професійних прав та інтересів працівників ЗМІ в умовах російської агресії. Системна робота обласних організацій та секретарів НСЖУ забезпечила оперативне реагування на виявлені факти переслідування медійників та надання їм необхідної підтримки.
Інформаційна служба НСЖУ
Дискусія з цього приводу: