Медійна та правозахисна спільнота висловлює стурбованість через можливі наслідки ухвалення законопроєкту №10242, який передбачає криміналізацію роботи з відкритими реєстрами. На думку журналістів-розслідувачів, це може обмежити доступ суспільства до важливої інформації про діяльність державних органів та використання коштів платників податків.
Пресслужба апарату Верховної Ради України цитує члена Громадської ради Комітету з питань свободи слова та голову Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка:
– Доступ до реєстрів – це не питання «зручності» журналістів. Це питання права суспільства на інформацію. У час війни прозорість та підзвітність влади особливо важливі. Спроба криміналізувати роботу з реєстрами через законопроєкт №10242 – це удар не по журналістах, а по праву громадян знати, як витрачаються їхні податки та як працюють держструктури. НСЖУ закликає парламентарів зупинитися і разом з медійною спільнотою напрацювати збалансоване рішення, яке захистить персональні дані, не знищуючи розслідувальну журналістику.
Законопроєкт № 10242, внесений до Верховної Ради України, передбачає посилення кримінальної відповідальності за несанкціоноване втручання, збут або розповсюдження інформації з публічних електронних реєстрів. Зокрема, під час воєнного стану пропонується збільшити покарання до восьми років позбавлення волі, що класифікує такі дії як тяжкі злочини.
Медійна та правозахисна спільнота висловила серйозне занепокоєння щодо цього законопроєкту, вважаючи, що він може стати інструментом для переслідування журналістів, які розслідують корупційні дії та зловживання владою. Зокрема, організації, такі як Amnesty International, наголошують, що законопроєкт створює загрозу для захисту журналістських джерел і викривачів суспільно значущої інформації.
Серед організацій, що виступили проти законопроєкту, крім НСЖУ, були Медіарух, «Українська правда», Bihus.Info, «Схеми», «Дзеркало тижня», Слідство.Інфо, Hromadske, «Тексти», Інститут масової інформації, рух «Чесно», Ukrainer та багато інших.
«Розповісти про власника новенького мерседеса чи крузака серед посадовців тепер може стати неможливим. Розповісти, чи дійсно посадовець виїхав з України без належних підстав – теж. Розповісти про звʼязки з РФ – теж. Хоч інформація і становить великий суспільний інтерес. Усе це нагадує спробу створити інструмент для переслідування журналістів, що розповідають про корупцію та зловживання владою», – зазначили в Bihus.Info.
Журналісти та правозахисники наголошують, що в умовах війни особливо важливо забезпечити прозорість діяльності державних органів. Прийняття рішень, які обмежують роботу медіа, може поставити під загрозу реалізацію суспільного права на інформацію. Водночас медійники закликають до пошуку компромісного підходу, який дозволить ефективно захищати персональні дані громадян, не створюючи перешкод для журналістської діяльності.
Медійна спільнота закликає до відкритого діалогу з парламентарями для напрацювання рішень, які відповідатимуть стандартам демократичного суспільства та інтересам громадян.
Завдяки активному спротиву медійної спільноти, Верховна Рада відправила законопроєкт № 10242 на повторне друге читання для вдосконалення, зокрема для забезпечення захисту журналістів і викривачів інформації. Народний депутат, голова парламентського комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин наголосив на необхідності консультацій з медіаспільнотою перед ухваленням законів, що можуть вплинути на журналістську діяльність.
Інформаційна служба НСЖУ
Дискусія з цього приводу: