Правозахисний онлайн-форум, присвячений переслідуванню журналістів у Криму, зібрав 11 грудня понад 70 учасників. Захід організувала Національна спілка журналістів України у співпраці зі шведською правозахисною організацією Civil Rights Defenders.
– Ми вимагаємо негайно звільнити журналістів, яких окупаційна влада утримує в неволі. Кожен наш колега має бути на свободі! – наголосив голова НСЖУ Сергій Томіленко, відкриваючи форум.
За даними кримської журналістки та правозахисниці Лутфіє Зудієвої, нині відомо про 18 заарештованих кримських журналістів, з них 15 вже отримали тривалі терміни ув’язнення. 17 журналістів етаповані з Криму і утримуються у в’язницях та колоніях на території росії.
Секретар НСЖУ, кримський журналіст Микола Семена зазначив, що в перші роки після окупації окупанти переслідували медійників, зокрема і його самого, «за заклики до порушення територіальної цілісності РФ». Але згодом перейшли до більш підступної тактики – звинувачення журналістів у тероризмі та екстремізмі, адже судити за журналістику неможливо.
Колишній в’язень кремля, перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял, який також взяв участь у форумі, наголосив на важливості інформування ув’язнених про підтримку, яку вони отримують.
– Відчуття того, що ти не сам, що про тебе пам’ятають не тільки рідні, а твоя свобода, твій стан здоров’я, та ситуація, в якій ти опинився, цікава і важлива багатьом іншим людям – це надає колосальних сил, – наголосив пан Наріман.
Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ підкреслила важливість говорити про переслідування журналістів у Криму, оскільки це нагадує світові, що війна в Україні почалася не в 2022 році, а з окупації Криму в 2014 році. Саме в Криму росія відпрацьовувала методи придушення свободи слова, які згодом застосувала на інших окупованих територіях.
У рамках форуму було презентовано збірку, підготовлену НСЖУ, «Судилища над свободою слова в Криму: 20 історій журналістів», яка незабаром буде доступна онлайн на сайті спілки.
У заході взяли участь представники національних та регіональних медіа, журналісти з прифронтових територій, правозахисники, члени родин полонених журналістів та представники академічної спільноти.
Інформаційна служба НСЖУ
Дискусія з цього приводу: