Онлайн-діалог між журналістами Прикарпаття та Чернігівщини на тему «Як вижити локальним медіа в час війни: сьогодення і перспективи» відбувся 21 листопада, в День Гідності та Свободи.
Про важливість локальної медіа та їхньої підтримки говорила організаторка заходи, координаторка Івано-Франківського центру журналістської солідарності НСЖУ Вікторія Плахта.
– Особливе значення вони мають під час повномасштабної війни; і нині вони не тільки виживають, а й намагаються стати кращими, не зникнути з інформаційного поля, – наголосила Вікторія Антонівна.
За словами голови Чернігівської обласної організації НСЖУ Олександра Назаренка, ситуація в регіоні, як і в цілому в Україні складна:
– 13 медіа для Чернігівщини припинили своє існування – це показник не дуже веселий. В прикордонних районах фактично щоденні обстріли з боку ворога, і це значно ускладнює роботу медійників, – зазначив Олександр Назаренко..
Голова НСЖУ Сергій Томіленко підкреслив важливість підтримки регіональних медіа: “Ми є адвокатом регіональної, локальної журналістики. Ми вважаємо, що столичні медіа мають набагато більші стартові умови залучити донорську підтримку… наш обов’язок — чітко показувати і бути голосом реальних медіа”. У своєму пості у Facebook він додав: “Саме в цей день — День Гідності — особливо гостро розумієш: незалежні медіа та професійні журналісти є однією з важливих опор нашої свободи. І ми маємо їх зберегти”.
Представниця Нацради з питань телебачення і радіомовлення в Чернігівській області Ірина Сенченко наголосила на особливій ролі друкованих видань. На її переконання, «саме друкована преса зараз на служінні інформаційної безпеки, і це не якісь там високі слова, це дійсно так».
Редакторка газети «Новини Городнянщини» Світлана Томаш розповіла про роботу в прикордонній зоні Чернігівщини, де її видання залишається чи не єдиним джерелом інформації для місцевих жителів. За її словами, 2300 місцевих мешканців передплачують газету, оскільки це джерело перевіреної інформації в умовах постійних обстрілів та проблем зі зв’язком.
Досвідом розвитку онлайн-присутності та планами відновити друковану версію видання поділилася головна редакторка «Деснянської правди» Людмила Пархоменко. А Віра Ільїна із краматорської газети «Технополіс» розповіла про релокацію редакції видання до Івано-Франківська та успішне відновлення друку.
Досвідом роботи без послуг «Укрпошти» поділилися редактори прикарпатських видань – Михайло Захарчук («Слово народу») та Валентина Близнюк («Вільний голос»). Вони розповіли про альтернативні методи доставки газет читачам. Так, «Слово народу» налагодило співпрацю зі школами та залучила місцевих активістів для доставки газет. У деяких селах, де є активні директори шкіл та вмотивовані помічники, тираж навіть зріс удвічі. А «Вільний голос» запровадив корпоративну передплату, коли колективи установ та організацій оформлюють групову підписку. Це дозволяє доставляти одразу великі пакети газет в одне місце. Додатковою перевагою такого підходу є можливість під час доставки спілкуватися з людьми та збирати інформацію для нових матеріалів.
Генеральний директор телерадіокомпанії РАІ Андрій Русиняк закликав до активнішої співпраці з органами місцевого самоврядування:
– Ми більше працюємо з органами місцевого самоврядування – з тієї причини, що вони найближчі до людей, вони найбільше розуміють людей, на них можна повпливати, їх можна в якійсь мірі трішки спрямувати в якесь русло таке, яке потрібно людям, – зазначив телевізійник.
Учасники діалогу також обговорили проблеми фінансування, кадрового забезпечення, технічні виклики та можливості грантової підтримки. Особливу увагу було приділено питанням психологічної підтримки журналістів, які працюють в умовах війни.
– Вражає єдність журналістів двох регіонів! – підсумував результати діалогу голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Прикарпаття підтримує чернігівських колег, передає вагому гуманітарну та технічну допомогу, ділиться досвідом роботи з донорами, разом шукаємо шляхи збереження локальних медіа.
Інформаційна служба НСЖУ
Дискусія з цього приводу: