У Європі триває війна, яку розпалили рашисти, а отже, не слабшає і потік дезінформації з московських пропагандистських рупорів. Держава-агресорка спрямовує свої брехливі наративи не лише на власне задурене суспільство, а й намагається труїти фейками світовий інформаційний простір.
Київ дає відсіч збройній навалі загарбників і вже не один рік протидіє ворожим потугам «лайнометів», мета яких – дискредитувати право України на свободу й державність. Цивілізована Європа називає рашистську дезінформацію викликом (ЄС навіть назвав її викликом століття). І хоч у демократичному світі знають ціну свободі слова й розуміють важливість перевірки фактів, рукотворна фальш, сфабрикована в «раші», виливається в соцмережі й усілякими каналами нерідко потрапляє в пресу.
Коли машина кремлівської пропаганди ще з 2014 року істотно додала обертів (вона весь час прагне фейками «відбілювати» чорні справи окупантів), українське суспільство відреагувало на загрози в інформаційній сфері. Одним з таких кроків стало створення проєкту (попервах на волонтерських засадах) StopFake. Про його діяльність, здобутки, приклади викриття фейків і маніпуляцій, а також про інструменти і способи розпізнавання дезінформації більше можна прочитати на офіційному сайті StopFake – https://www.stopfake.org/ru/glavnaya-2/).
Нині StopFake має більш як 10-річний досвід у галузі аналізу інформаційних загроз. Цей проєкт зарекомендував себе як один з найефективніших і найуспішніших у боротьбі з дезінформацією в Україні. Міжнародна правозахисна організація Freedom House назвала його «золотим стандартом» у викритті фейкових новин і заявила, що це модель для роботи в інших країнах Центральної та Східної Європи.
Останнім часом Google News Initiative, яка співпрацює з видавцями й журналістами для боротьби з дезінформацією, обміну ресурсами та створення різноманітної та інноваційної новинної екосистеми, і StopFake втілили в життя низку заходів, що дали змогу поділитися досвідом українських фактчекерів і сприяти розвитку потенціалу таких професіоналів у європейських державах. Тренінги, запропоновані командою StopFake у співпраці з місцевими партнерами, проведено в межах ЄС у Польщі, країнах Балтії, Чехії, Словаччині, Угорщині, Румунії, Болгарії, Словенії, Хорватії, а також у державах, що нині перебувають на шляху до євроінтеграції (Молдова, Албанія, Північна Македонія, Чорногорія, Боснія і Герцеговина, Сербія).
Кінцевий семінар проєкту – в Республіці Косово – відвідала й група українських учасників міжнародної програми захисту медійників «Journalists-in-Residence Kosovo». Серед запрошених до дискусії у Приштині були, зокрема, колеги з Луганщини й Києва – представники творчої спільноти і громадські діячі інформаційної сфери.
Захід, організований StopFake спільно з неурядовою організацією «Kosovo goes Europe», відвідали у Приштині фактчекери, фахівці-медійники, викладачі журналістики, студенти. Власне, це та цільова авдиторія, на яку розраховані навчальна програма й курс, покликаний поглибити практичні знання про дезінформацію, її вплив на журналістику та ефективні способи боротьби проти фейків.
Семінар «Боротьба з дезінформацією у Центральній Європі: найкращі практики від StopFake» провели Фелікс Шиманський-Геєр (Felix Schimansky-Geier, Україна) і Каті Шнібергер (Kati Schneeberger, Австрія). Серед основних завдань втіленого проєкту – поширення знань про загрози, методику протидії цим викликам, а також формування регіональної мережі фактчекерів.
Фелікс Шиманський-Геєр у розмові з киянами – Людмилою Мех, президенткою фонду «Журналістська ініціатива, і з автором цих рядків, публіцистом, секретарем Національної спілки журналістів України – ще раз підтвердив гасло творчої спілки: журналісти – важливі. Він наголосив на потребі дальшого посилення протидії дезінформації в час повномасштабної війни. І в цій справі потрібна активна участь саме медійників, фахівців інформаційної галузі. І сприятиме ефективній роботі, вважає співрозмовник, поширення досвіду, знань та найкращих практик від StopFake і європейських партнерських організацій.
Сергій Шевченко
Фото автора