З 18 по 19 жовтня 2024 року у Києві пройшов дев’ятий Donbas Media Forum. Цьогорічна тема «Кордони vs фронтири: роль регіональних медіа у захисті свободи слова в умовах довготривалої війни» об’єднала 857 журналістів, медіа-експертів та представників громадянського суспільства. До масштабної медіаконференції доєдналася й команда Національної спілки журналістів України.
Форум став майданчиком для 47 різноманітних подій, зокрема панельних дискусій, воркшопів, презентацій, лекцій, публічних бесід та показів 9 документальних фільмів, які висвітлювали актуальні проблеми сучасної української журналістики.
Ключові теми конференції охопили широкий спектр питань: від стійкості незалежних регіональних медіа сходу та півдня України до їхньої ролі у процесі відновлення та відбудови країни. Учасники й учасниці активно обговорювали питання етики та саморегуляції в медіа, безпеки журналістів під час війни, а також стратегії боротьби з дезінформацією та пропагандою. Особливу увагу приділяли проблемам євроінтеграції та роботі українських медіа для аудиторії на окупованих територіях.
Національна спілка журналістів України реалізувала 4 інформаційні кампанії у межах Форуму. Так, представила дві фотовиставки («Розстріляна свобода слова» та «Об’єднані серця сімей зниклих безвісти та полонених»), воркшоп на тему «Як і що писати про полонених», а також документальну стрічку «На межі» про незламного редактора золочівської газети з Харківської області Василя Мирошника.
Презентація документального фільму «На межі» відбулася за участі першої секретаря НСЖУ Ліни Кущ, координаторок Центрів журналістської солідарності Дніпра й Запоріжжя Наталії Назарової та Валентини Манжури, а також журналістки газети «Вісті Зміївщини» з Харківщини Тетяни Логвіної. Вони, зокрема, наголосили на значенні прифронтових регіональних редакцій й важливість друкованого слова під час війни.
На виставці «Розстріляна свобода слова» продемонстрували артефакти та особисті речі журналістів, які пережили жахи російської окупації та полону, а також тих колег, хто віддав життя за правду. Серед експонатів – прескарта загиблого фотокореспондента Макса Левіна, оберіг та малюнок правозахисниці Людмили Гусейнової, яка пройшла через тривалий жорстокий полон, посвідчення викраденого росією кореспондента УНІАН Дмитра Хилюка, артоб’єкт на честь загиблого французького журналіста Армана Солдіна та інші зворушливі свідчення війни.
Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ спільно з журналістом-розслідувачем Олегом Батуріним та членкинею правління SEMA Ukraine Алісою Коваленко провели воркшоп, присвячений правовим та етичним аспектам висвітлення теми полонених. Це питання набуло особливої актуальності з огляду на те, що серед тисяч українців, які досі перебувають у російському полоні, є понад 30 журналістів.
Фотовиставка «Об’єднані серця сімей зниклих безвісти та полонених», створена за підтримки Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти (ICMP), представила творчі роботи досвідченого фотографа Євгена Зінченка. Експозиція поєднала колажі з фотографіями полонених медійників – історії працівників медіа і громадянських журналістів, які перебувають у неволі внаслідок незаконних затримань та захоплень у полон. Серед них – Дмитро Хилюк, Сервер Мустафаєв, Асан Ахтемов, Ірина Данилович, Яна Суворова, Ірина Левченко, Сергій Цигіпа та інші. Увагу привернули й до історій журналістів, які вступили до лав Сил оборони України і зникли безвісти: Володимира Чепового, Олександра Савоченка, Олександра Петраковського і Тараса Борисюка.
Фотовиставками НСЖУ нагадала присутнім про високу ціну, яку платять журналісти за можливість донести правду своїй аудиторії та всьому світу.
Donbas Media Forum 2024 став справжньою платформою для об’єднання зусиль українських журналістів у боротьбі за свободу слова та збереження пам’яті про тих, хто постраждав від російської агресії. Він підкреслив критичну важливість регіональних медіа у протидії дезінформації, збереженні демократичних цінностей в умовах війни, високий рівень солідарності та готовності до взаємопідтримки серед українських медійників, що є ключовим фактором для подолання викликів, з якими стикається галузь.
Дякуємо колегам за можливість доєднатися до масштабної медіаподії! Журналісти важливі!
Інформаційна служба НСЖУ