Експозицію світлин, які зробили діти з кількох регіонів України, розмістили на подвір’ї Софії Київської, на фото — моменти щастя, яке відчувають у своєму дитинстві юні українці.
Які б небезпеки не чатували на кожного в Україні через війну, а дитинство відмінити неможливо. Саме такі думки виникають, коли знайомишся з добіркою з 67 фото, які зробили 48 дітей з 13 творчих команд.
Унікальний проєкт почали реалізовувати 24 липня цьогоріч у чотирьох областях: на Київщині у Бучанській громаді, у Херсонській області в Калинівській громаді, на Харківщині у Чугуївській та на Миколаївщині у шевченківській громаді.
За місяць юні фоторепортери створили дві тисячі фото, а також написали 13 ессе за визначеними темами.
Прикметно, що теми містять у собі слова «бути щасливим», «пишаюсь», «вірю», «вдячний». Наприклад, «Я це роблю й воно робить мене щасливим…», «Я вірю, що моя мрія і прагнення невдовзі здійсняться…», «Я це вмію і пишаюсь…»
Як розповів «Вечірньому Києву» куратор проєкту «Щасливі діти розповідають про українське дитинство» Анатолій Бальчос, вчитель інклюзивної освіти з Київської області, при розробці врахували положення Конвенції ООН про права дитини, прийнятої Генасамблеєю 20 листопада 1989 року.
«Вони поєднують в одному документі увесь спектр громадянських, політичних, економічних, соціальних та культурних прав. Шість принципів ПЗПСП (психічного здоров’я та психосоціальної підтримки), запропоновані італійськими науковцями в рамках програми P/E/A/R/L/S/ (ПЕРЛИ) спрямували на мобілізацію ресурсів особистості, сім’ї та громади та знайшли своє візуальне відображення в талановитих роботах юних митців», — поділився особливостями проєкту Бальчос.
Діти сприймають світ попри драматичність подій щасливо. Куратор показав одну зі світлин, на якій дівчинка із собакою.
Як виявилось, її авторка — дитина з вадами зору. Як вона могла фотографувати і нести своє послання про щастя? Дівчинка розповіла, що їй допомагає віра, вона спирається на Бога і зробила ще одну світлину з храмом.
До слова, серед учасників фотовиставки є діти з інвалідністю, вони були і на відкритті у Софії Київській. Інклюзивність у всіх її можливих проявах стала умовою проєкту.
Італійка Ірма Гінай, яка є головою місії CESVI в Україні, зазначила, що світлини юних фотографій показують, що діти знаходять радість, надію та красу у своєму житті у тих обставинах, які є нині.
«Представлені фото — не просто зображення. Це історії стійкості, творчості та незламного духу українських дітей. Цей проєкт — частина нашої більшої ініціативи з надання багатогалузевої комплексної допомоги ВПО, тим, хто повернувся та місцевим громадам», — каже Ірма Гінай.
За її словами, зараз саме через дітей ми можемо бачити своє майбутнє — і воно сповнене надії.
Національна спілка журналістів України виступила інформаційним партнером проєкту «Щасливі діти розповідають про українське дитинство». Про це журналістці «Вечірнього Києва» сказав очільник НСЖУ Сергій Томіленко.
«Цей проєкт не лише демонструє талант та креативність юних українців, а й нагадує нам про необхідність захисту дитинства. Ми в НСЖУК переконані, що такі ініціативи сприяють суспільному діалогу про права дітей та важливість створення безпечного середовища для їхнього розвитку. Дякую організаторам та учасникам виставки за промінь оптимізму, який потрібен нам усім», — зазначив Сергій Томіленко.
«Я вірю, що мої мрії та прагнення невдовзі здійсняться завдяки моїм зусиллям та дружній підтримці», — такі слова написав кожен з учасників проєкту. Вони — опора для внутрішнього переконання у власній силі та інструмент для зміцнення впевненості.
Дитячі мрії — часто стають проєктом власної долі. Саме тому важливо, щоб воєнні випробування не зламали здатність мріяти та відкривати світ.
Ольга СКОТНІКОВА, Борис КОРПУСЕНКО, «Вечірній Київ»