В Україні триває тиждень пам’яті загиблих журналістів. Щороку в третю п’ятницю вересня в Україні відзначається День пам’яті українських журналістів, який встановлено 2007 року з ініціативи Національної спілки журналістів України з метою вшанування пам’яті колег, котрі загинули, виконуючи свої професійні обов’язки. Уже традиційно, Івано-Франківська обласна організація Спілки журналістів і Центр журналістської солідарності НСЖУ спільно з кафедрою журналістики Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника і кафедрою журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю Університету Короля Данила, цьогоріч провели заходи вшанування пам’яті загиблих медійників на Алеї пам’яті журналістів Прикарпаття. Член НСЖУ, директор Радіо «Дзвони» отець Софрон Зелінський відправив панахиду за всіма загиблими медійниками. Учасники заходу згадали колег-журналістів, вшанували їхню пам’ять хвилиною мовчання, запалили лампадки.
Меморіальний знак «Пам’яті колег. Їх убила війна» було відкрито у вересні 2022 року на Алеї пам’яті з ініціативи Івано-Франківського Центру журналістської солідарності НСЖУ та за підтримки Національної спілки журналістів України, На ньому – імена 39-и медійників, які загинули з початку повномасштабного вторгнення. Торік у вересні відкрито другий меморіальний знак, в який вписано імена ще 33-х працівників медіа. На жаль, війна й надалі забирає життя наших колег, її жертвами стали вже щонайменше 97 медійників і медійниць.
Студенти профільних кафедр назвали поіменно всіх журналістів, яких убила війна, що розв’язала росія проти України. Ведуча заходу, голова Молодіжної ради обласної спілки журналістів, кореспондентка ВВС України в Івано-Франківській області Ліліана Хомишин згадала також прикарпатських колег, які пішли у засвіти від минулорічного Дня пам’яті. Це заслужений журналіст України Роман Андріяшко, який протягом 1990 – 2008 років був генеральним директором обласної державної телерадіокомпанії; Михайло Городенко, власний кореспондент обласної газети «Галичина»; Олена Данилюк, головна редакторка ТРК «РАІ»; Дмитро Кубарич, який упродовж років був заступником рогатинської районної газети «Голос Опілля»; Іван Підлисецький, багаторічний фотокореспондент газети обласного статусу «Вільний голос»; Олександр Шеремет, редактор профспілкової газети «Єдність».
А загалом на двох меморіальних знаках обабіч Алеї вписано понад 90 імен непересічних постатей прикарпатської журналістики, які занадто рано пішли з життя.
Зі словами пам’яті та шани про загиблих колег виступили голова Івано-Франківської обласної організації спілки журналістів Лілія Боднарчук та секретар НСЖУ, координатор Івано-Франківського Центру журналістської солідарності, заслужений журналіст України Вікторія Плахта. У своїх виступах вони зазначили, що дуже багато медійників полягло за незалежність, справедливість і демократію в Україні. Це вкотре підтверджує, що професія журналіста є однією з найнебезпечніших.
Під час ушанування прозвучав гімн ОУН / УПА «Зродились ми великої години» у виконанні студентів та викладачів Фахового коледжу Університету Короля Данила» під керівництвом Ігоря Дем’янця. За традицією, учасники заходу посадили на Алеї пам’яті журналістів Прикарпаття деревця на знак вшанування пам’яті тих, хто зробив вагомий внесок у розвиток вітчизняної журналістики.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів. Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Дана Данилів