Повномасштабна війна вплинула на психоемоційний стан українців. Не оминула вона й журналістів, адже суспільство накладає на них багато вимог та відповідальностей: вони не мають боятися, повинні знати все, допомагати всім, не припускатися помилок і працювати цілодобово. З початком повномасштабної війни у медійників додалося ще більше робочого навантаження, а також проблем, пов’язаних із виживанням, життям і здоров’ям рідних та відсутністю стабільності в житті. Багато колег скаржаться на відчуття депресії, безнадії, постійну втому, проблеми зі сном, проблеми з концентрацією, відчуття дратівливості тощо. З цими проблемами медійникам Коломийщини допомагає справитися фахівчиня Центру життєстійкості Тетяна Бєлявцева, ВПО-журналістка з Харківщини, яка провела для колег уже другий тренінг із психологічної підтримки.
– Перший такий тренінг для медійників, на якому йшлося про пошук внутрішнього ресурсу, наша Коломийська спілчанська організація провела спільно з Івано-Франківським Центром журналістської солідарності НСЖУ наприкінці липня, – розповідає очільниця журналістського осередку, головна редакторка газети «Вільний голос» Валентина Близнюк. – Спілкуючись тоді з колегами, зрозуміли, наскільки для них важливі поради фахівця-психолога, зрештою, навіть проведена година – друга в журналістському середовищі, в колі однодумців. Тому наш осередок вирішив провести цикл таких тренінгів.
Під час другого тренінгу, на якому йшлося про запобігання хронічному стресу, його учасники отримали важливі знання та практичні поради, які допоможуть уникати професійного вигорання і підтримувати психічне здоров’я.
Тетяна Бєлявцева акцентувала увагу учасників тренінгу на різновидах стресу: гострого, хронічного, еустресу. Медійники, зокрема, дізнались, який стрес корисний і чому, як виходити зі стресу якісно.
– Ця тема дуже важлива, – зазначає тренерка, – адже, за даними МОЗ, психологічні наслідки війни, зокрема і посттравматичний стресовий розлад, позначатимуться на нашому психічному стані ще принаймні сім – десять років після закінчення війни. Ми не можемо жити в постійному стресі, тому що перестаємо адекватно справлятися з життєвими викликами.
Виявляється, постійне споживання негативних новин теж небезпечне для психіки, ми отримуємо стрес від інформації. Одна з рекомендацій психологині-медійниці Тетяни Бєлявцевої – врегулювати сприйняття інформаційного потоку. Тобто, зменшити його. Тому що новини будуть завжди, ми можемо лише не занурюватися в них з головою.
Перманентний стрес – це марафон. Для того, щоб його витримати, потрібно економити сили і мати певні ресурси.
А щодо того, як послабити постійний стрес, Тетяна Бєлявцева радить: можна рятуватися тим, що вам подобається. Таким рятівним колом можуть бути солодощі, спорт або улюблена робота чи хобі, благодійність.
Кожен з учасників тренінгу визначив свій позитивний і негативний стрес місяця, разом обговорили причини і шляхи виходу з індивідуальних ситуацій. Звісно, неможливо наперед убезпечити себе від життєвих штормів. Але коли розумієш, що і чому з тобою відбувається – уже на півдорозі до подолання негативних наслідків. Еволюція запрограмувала нас на дуже великі стреси. Головне – не хвилюватися надмірно, піклуватися про себе.
Учасники тренінгу вдячні Центру життєстійкості й Тетяні Бєлявцевій за фахові поради щодо зміцнення психічного здоров’я і розвитку особистого потенціалу. З кожним тренінгом стаємо сильнішими і впевненішими у собі. Наступний тренінг відбудеться наприкінці вересня, тож організатори запрошують до цікавого спілкування всі творчі спільноти.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Вікторія Стрільчук