З інтернету:
«АТ «Укрпошта» — єдиний національний оператор поштового зв’язку України.
Мережа охоплює 100% території України (понад 27 000 населених пунктів, крім тимчасово окупованих). Ми надаємо поштові, логістичні, фінансові й торговельні послуги для приватних осіб та корпоративних клієнтів. Засновником і акціонером АТ «Укрпошта» є держава в особі Міністерства інфраструктури України…
Сьогодні до складу Укрпошти входять 24 регіональні філії, Дирекція оброблення та перевезення пошти й «Автотранспошта». Ми — одна з найбільших компаній України: майже 50 000 працівників щодня приймають, сортують, везуть, доставляють, організовують, аналізують та допомагають клієнтам.
Місія, візія та цінності.
Місія – Надавати якісні, прості й доступні послуги, стираючи кордони між людьми, країнами, містами та селами. Змінюючи себе, ми змінюємо країну на краще.
Візія – Побудувати компанію, яка спрощує життя кожного клієнта та сприяє успіху бізнесу, працівників та акціонерів. Компанію, якою пишається Україна.
Цінності – Успіх — це круто. Кожен з нас відповідальний за успіх: власний, команди, компанії та країни. І це те, що надихає нас на нові перемоги.
Зміни — це необхідність. Ми усвідомлюємо важливість нововведень і готові постійно розвиватися, щоб відповідати вимогам часу та потребам клієнтів.
Простота — це наш вибір. Ми хочемо бути простими в спілкуванні, продуктах і сервісах. Тому прибираємо зайве, залишаючи тільки те, що потрібно клієнту…».
Красиво сказано, але дійсність, м’яко кажучи, різниться від написаного
Спілкуючись з редакторкою однієї з газет з Хмельниччини, почула, що в них на пересувних відділеннях «Укрпошти» скорочено посаду листоноші. Сказали, що тепер за доставку газет відповідає водій поштового автомобіля. Не повірила, вирішила уточнити стан справ у обласній дирекції «Укрпошти».
Можливо, не ті слова вбивала в Google, але ці контакти виявилися якимось невловимими.
Відкриваю «Хмельницька дирекція АТ «Укрпошта», а там сервіс перевірки контрагентів YouControl повідомляє, що статус Хмельницької дирекції АТ «Укрпошта» як відокремленого підприємства ПРИПИНЕНО.
Під заголовком – «Структура підприємства», що мав би вивести на контакти з Хмельницькою дирекцією, замість переліку управлінь, відділів, дирекцій зазначено: «Відновлено послугу «Переказ коштів з картки на картку». Чимало ще різних пунктів, тільки про структуру – ні словечка.
На прямій лінії 0800 300 545 сказали, що контактів обласних дирекцій не мають, порадили сходити в саму Хмельницьку дирекцію і там про все довідатися. На репліку, що я в Києві, а не в Хмельницькому, відреагували словами: «Зайдіть до будь-якого відділення і там вам скажуть».
Допомогу отримала, коли правдами і неправдами знайшла контакти операційного директора Південно-Західного регіону АТ «Укрпошта», що базується в Хмельницькому. Про ситуацію на Хмельниччині говорити не стали, пославшись, що таку інформацію можна отримати тільки в Києві, у головному офісі, але надали потрібні контакти.
***
Гра слів – «Посада не скорочена, а об’єднана…»?
Заповнила в чат-боті Телеграму всі пункти, що вимагалося. Автомат ввічливо написав: «Готово. Ми зв’яжемося з вами сьогодні-завтра для уточнення деталей і термінів підготовки відповідей. Героям слава». (І до чого тут слова «Героям слава»?).
Відповідь:
«Вітаємо! У відповідь на ваш запит повідомляємо: посада листоноші пересувних відділень на Хмельниччині не скорочена, а об’єднана з посадою водія. Відповідно, допоки пересувне відділення знаходиться у русі, працівник виконує обов’язки водія. В населеному пункті – функції листоноші.
З повагою
Прес-служба АТ “Укрпошта”
чат-бот для запитів @ukrposhta_media_bot».
Напевно, що об’єднання водія з листоношею – це і є задля покращення і допомагає стирати кордони між людьми, країнами, містами та селами?
***
«Оптимізуються» не тільки в областях
Склалося так, що тривалий час бувати на Головпоштамті в Києві не доводилося. А от нещодавно побувала і не пораділа, вірніше – була шокована: половина головної операційної зали головної пошти країни зяє пусткою.
Спочатку, кільканадцять років тому, велике крило будівлі Головпоштамту, де розміщувалося відділення посилок, було передане інтернет-магазину «Rozetka». Відділення було популярне і серед киян, і серед гостей столиці, які частенько відправляли речі посилками, щоб не тягатися із зайвим багажем по поїздах і автобусах. Було, як кажуть в рекламі, – зручно, вигідно, надійно.
Тепер у цьому приміщенні отримують посилки через популярний інтернет магазин «Rozetka», бо тепер ця фірма в колишньому посилковому відділенні «Укрпошти» працює надійно, вигідно, зручно. А тепер тут ще й аптека з кав’ярнею присусідилися, створюючи відвідувачам додаткові зручності.
Згодом «Rozetka» отримала ще одне приміщення «Укрпошти» – велику операційну залу, до якої ведуть двері з вестибюлю центрального входу до Головпоштамту, над яким досі красується монументальний напис «Головна пошта країни». В самому вестибюлі – симпатичні, хоча й далекі від поштових послуг магазинчики.
***
Шок від головної операційної зали: половина її віконечок, біля яких завжди юрмилися люди, зяють пусткою.
Редактори місцевих газет часто розповідають, як пошта на селі завжди була осередком спілкування, де люди відправляли і отримували посилки, купували календарі і газети, а листоноші і поштові відділення завжди були активними учасниками передплати.
Таким же осередком спілкування і зустрічей був столичний Головпоштамт, де часто можна було побачити, як пишуть і відправляють або отримують листи, як спілкуються колекціонери – обмінюються марками, діляться новинками філателії. Тут проводили дні передплатника столичні газети та журнали, і ці зустрічі видавців з читачами були досить популярними, цікавими для обох сторін.
Сьогодні працює тільки половина головної операційної зали. Друга її половина вимита і вичищена і, схоже, стоїть в такому вигляді не перший день.
Можливо, листів і листівок наразі ми пишемо менше, їм на зміну прийшли телефон, Телеграм, Вайбер, інші інтернет платформи. Але ж поштові ящики для кореспонденції і по Києву, і по Україні, що стоять біля входу на Головпоштамт, переповнені листами
Тим, хто їх відправляє, обрізають навіть думки про комфорт в головній залі пошти. Вмонтовані в підлогу столи ще ділять залу навпіл, але біля них не залишилося жодного стільця: тут ніби натякають, що затримуватися і влаштовувати посиденьки не треба. Майже не видно розкладок з газетами і журналами, календарями, конвертами.
Не хочеться думати, що й цю залу віддадуть «Rozetka». А, може, тут розташується «Нова пошта», яка все активніше завойовує ринок поштових послуг?
***
І знову звучить запитання: невже держава не бачить, що коїться з головною поштою країни? Чого чекати нашим медіа при такому розкладі, коли водій об’єднується з листоношею, а Головпоштамт усієї України вміщується у кілька працюючих віконечок? І, напевно, недарма все частіше редактори і видавці замислюються над тим, як організовувати альтернативну доставку газет і журналів.
Ольга Войцехівська, «Журналіст України».