Головне управління розвідки Міноборони, СБУ та Секретаріат Уповноваженого ВР з прав людини створили Координаційний штаб із поводження з військовополоненими
Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Андрій Юсов, директор департаменту інформаційної політики та комунікацій секретаріату уповноваженого ВРУ з прав людини Тетяна Шелест, прессекретар СБУ Артем Дехтяренко та представник Координаційного штабу Віталій Матвієнко на пресконференції в «Укрінформі» презентували новий державний проєкт, що допоможе активізувати обмін українських громадян, які опинилися в неволі.
«З назви ми розуміємо, що йдеться про людей, які вважають своїми не Україну, не європейські демократичні цінності, нашу державу та Конституцію, а вважають своєю Російською Федерацією, і хочуть туди потрапити. Дані про таких осіб, за їхньою добровільною письмовою згодою, вже оприлюднюються на спеціальному сайті «Хочу до своїх», – поінформував Андрій Юсов.
Юсов нагадав, що це вже третій гуманітарний проєкт з боку України, яка веде себе гуманно та цивілізовано, відповідно до міжнародного права, вимог Конвенцій щодо поводження з військовополоненими та захисту цивільного населення під час війни.
В Україні вже створено, працюють та приносять позитивні результати гуманітарні проєкти «Хочу жити», що сприятиме добровільній здачі в полон російських військовослужбовців. Головне управління розвідки Міністерства оборони фіксує зростання кількості звернень російських військових у рамках державного проєкту «Хочу жити». Завдяки цьому проєкту станом на червень у полон вже здалися понад 300 військових РФ.
Другий проєкт – «Хочу знайти» – для пошуків зниклих російських військовослужбовців їхніми родичами, які розшукують своїх рідних.
Ці гуманітарні проєкти також надають можливості громадянам Російської Федерації, а також особам, які з різних причин або під тиском різних обставин погодилися на співпрацю з ворогом, стали на шлях колаборації та державної зради, самим виправити ті помилки, яких вони припустилися, а також потрапити до країну, яку вони вважають для себе ріднішою, зазначив Юсов. Крім того, за допомогою обміну Україна зможе повернути на батьківщину патріотів, які нудьгують у російських катівнях і очікують, що Україна не залишить їх у біді.
Андрій Юсов наголосив, що оприлюднення персональних даних осіб, засуджених за державну зраду, за співпрацю з державою-агресором за різними статтями, які мають конкретні терміни покарання, проводиться і відбуватиметься надалі на даному ресурсі виключно за їх згодою. «У багатьох із цих людей є родичі на території РФ, багато хто з них, коли вчиняли ті чи інші дії, думали, що вони потрібні державі-агресору, сподівалися на те, що їх захистять. Більшість із них виявилися не дуже комусь потрібними, і ось вони сподіваються, що на них звернуть увагу, їх почують, їх заберуть. Україна зі свого боку до таких дій готова», – наголосив представник розвідки.
Учасники пресконференції розповіли, що на сайті «Хочу до своїх» постійно публікуватиметься інформація про засуджених російських агентів, зрадників і колаборантів, які погодилися на обмін у Російську Федерацію. Паралельно Координаційним штабом поводження з військовополоненими, ГУРом, СБУ та Секретаріатом українського Омбудсмена вестиметься постійна спільна інформаційна кампанія, щоб показати українському суспільству, до чого призводить співпраця з ворогом. Так, завдяки інформаційній кампанії, громадяни дізнаються, як можна отримати можливість припинити співпрацю з ворогом на певних умовах; як повідомити правоохоронців про ворожих агентів у своєму оточенні, щоб запобігти подальшим злочинам.
Учасники презентації нового проєкту впевнені у його дієвості. Вони закликали громадян України використати його можливості для активізації процесів скасування громадянами між Україною та Російською Федерацією.
Кореспондент НСЖУ на презентації подякував Координаційному комітету за звільнення з неволі громадянського журналіста Нарімана Джеляла, контроль за умовами утримання інших журналістів. Він запитав на прес-конференції як із запуском нового проєкту зміняться перспективи звільнення з російського полону вже близько 30 українських журналістів, які у фальсифікованих судових справах незаконно позбавлені волі, зокрема йдеться про фрілансера Радіо Свобода Владислава Єсипенка, цивільних журналістів із Криму та Херсонської області , які незаконно утримуються в місцях позбавлення волі в Росії.
Директор департаменту інформаційної політики та комунікацій секретаріату уповноваженого ВРУ з прав людини Тетяна Шелест сказала, що проводиться дуже складна, тривала робота з пошуку можливостей обміну, у тому числі й журналістів. На жаль, тут ще рано говорити про ефективність. Вона зазначила, що велику роль в обміні полонених та засуджених відіграє інформаційна робота, інформування у пресі та інших медіа про тих наших громадян, які незаконно утримуються Росією як військовополонені, як засуджені, чи просто як заручники. Ця інформація доходить до міжнародних організацій, спільно з якими органи влади України, у тому числі спецслужби, також офіс Омбудсмена посилюють тиск на Російську Федерацію з метою звільнення наших громадян.
Інформаційна служба НСЖУ