Як утримати своє психологічне здоровʼя в стабільному стані, маючи таку напружену роботу з людьми та складними ситуаціями, як у журналістів? Чи буває стрес конструктивним? Якими є тілесні прояви хронічного стресу та як запобігти його наслідкам? На що спиратись в умовах гострого стресу? Що обʼєднує і мотивує медійників Коломийщини? На ці й інші питання шукали відповіді разом тренерки та учасники психологічного тренінгу для медійників Коломийщини. Тренерками виступили фахівчині Центру життєстійкості в Коломиї Тетяна Бєлявцева та Наталія Кулик, обидві – переселенки, з Харківщини та Донеччини. Провели захід у залі Коломийської міської публічної бібліотеки Івано-Франківський Центр журналістської солідарності НСЖУ спільно з Коломийською спілчанською первинною організацією.
–Для журналістів дуже важливо навчитися долати власне виснаження, вміти знайти свої ресурси, за допомогою яких відновлюється енергія. І саме завдяки таким тренінгам, завдяки порадам фахівців можна досягти бажаного результату. – зазначила кординаторка Івано-Франківського Центру журналістської солідарності Вікторія Плахта.
–Отримала особливе задоволення, спілкуючись із колегами та ділячись з ними секретами само підтримки. Сподіваюся, наша зустріч була помічною і подарувала учасникам певні знання, навички, гарний настрій, – зауважила Тетяна Бєлявцева, ВПО-журналістка зі Зміїва Харківської області.
Учасники тренінгу поділилися своїми переживаннями й уподобаннями, отримали рекомендації та методики, які допоможуть їм у стресових ситуаціях. Тетяна Бєлявцева, зокрема, запропонувала колегам декілька конструктивних порад для складних моментів, коли «накриває»:
- Майте при собі на такий випадок написаний у спокійному стані список справ, людей, місць, занять, які вас надихають, звідки ви можете взяти ресурс. Ідея накидати такий список у скрутну хвилину може виявитись недієздатною. Хай там буде не менше 30-ти пунктів!
- У скрутний момент оберіть з такого списку кілька пунктів, які ви точно можете реалізувати швидко і безболісно: вийти прогулятися в парк, купити собі морозиво, набрати номер телефону кращої подруги, обійняти велике дерево, посадити нову квітку в квітнику. В кожного будуть свої секрети зробити собі добре.
- Намагайтеся максимально проговорювати свої проблеми. Бажано – з фахівцем, який чутиме не лише себе (як буває з близькими, друзями тощо), а й вас. Усвідомлені й проговорені проблеми зазвичай вирішуються якісніше та швидше. Шукайте коло підтримки, однодумців тощо.
- Звертайте пильну увагу на прояви дискомфорту або затисків у тілі – вони можуть свідчити про тривалі, хронічні стресові ситуації у вашому житті. Виходів із тупиків може бути багато: спочатку нейтралізуємо тілесні прояви, потім беремося за психологічні, або спочатку робота над психологічними проблемами, пошуки нових опор, сенсів, безпеки. І ось ви вже нормально спите або до вас повернувся звичний апетит.
–Заплановано, що такі зустрічі для працівників медіа Коломийщини стануть системними, – повідомила очільниця Коломийського журналістського осередку, головна редакторка газети «Вільний голос» Валентина Близнюк. – Сподіваюся, фахові поради психологів допоможуть нам запобігти вигоранню, винайти нові способі самопідтримки, навчать якісним прийомам допомоги собі та оточуючим».
Також Вікторія Плахта вручила квиток журналісту й відеооператору інтернет-видання «Інформатор. Коломия», ВПО з Харкова Євгенію Чепусенку, який нещодавно став членом Національної спілки журналістів України.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Вікторія Стрільчук
Фото Галини Волощук