З перших годин повномасштабного вторгнення Національна спілка журналістів України визначилась із своїми пріоритетами. Це – допомога оборонцям, колегам-медійникам, відновлення і підтримка редакцій медіа, особливо на прифронтових і деокупованих територіях. І робить це достойно і професійно.
На цьому наголосив голова Державного комітету з телебачення і радіомовлення, секретар НСЖУ Олег Наливайко, виступаючи на нещодавньому засіданні Правління НСЖУ.
– Реалізацією думок наших журналістських класиків Ігоря Лубченка «про єдину спілчанську сім’ю» та Анатолія Москаленка про «одну групу крові» стали створені НСЖУ Центри журналістської солідарності, – сказав Олег Ігорович. – Кажуть, що друзі пізнаються в біді. Таке пізнання відбувалося у Центрах журналістської солідарності, коли наші колеги відчували безпосередню допомогу.
Олег Наливайко також наголосив на важливій ролі НСЖУ в боротьбі за повернення з російського полону захоплених українських журналістів.
– Зокрема, треба віддати належне і голові НСЖУ Сергію Томіленку, який багато виступає на цю тему з європейських та світових трибун, – сказав Олег Наливайко. – Неправда, що росіяни на це не реагують. Вони реагують. Але ми повинні розуміти, з ким маємо справу.
Урядові структури активно користуються інформацією, яку збирає НСЖУ. Олег Наливайко наголосив на важливості підтримки сімей журналістів, які потрапили в полон або загинули.
Дуже велика робота виконується з переміщеними особами. Олег Наливайко розповів про урядову нараду з цього питання, де йшлося про діяльність Центрів журналістської солідарності. Зокрема, згадували активну роботу координаторки Івано-Франківського ЦЖС, секретаря Спілки Вікторії Плахти.
Олег Наливайко наголосив на визначній ролі НСЖУ у відновленні прифронтових медіа. «В цьому напрямку Спілка робить багато що з того, що мала б робити держава», – сказав Олег Ігорович. Він наголосив, що за підтримки міжнародних партнерів НСЖУ допомогла понад 4,5 тисячам журналістів і понад 200 редакціям, зокрема відновила випуск 32 газет на прифронтових територіях.
Також очільник Держкомтелерадіо подякував керівникові Спілки за його участь в евакуації журналістів із окупованих територій.
– Напевне, маю право вже публічно оголосити про особисту участь Сергія Антоновича в нещодавній евакуації нашого колеги, спілчанина з окупованого півдня України. В окупації на нього чинили дуже серйозний тиск. Його вдалося вивезти. Нині він оселився в одному з міст заходу України, де колеги надають йому допомогу. Зараз він має певні проблеми зі здоров’ям, а коли видужає, можливо, приїде і поділиться своєю історією, – сказав Олег Наливайко.
Говорячи про міжнародну діяльність керівників НСЖУ Сергія Томіленка і Ліни Кущ, очільник Держкомтелерадіо навіть порівняв її із роботою української дипломатії.
– Це величезна робота. Я мав зустріч у Раді Європи, і там мені сказали, що на них тисне Міжнародна федерація журналістів, щоб більше опікуватися українськими медіа. Я розумію, чому вони тиснуть – тому, що НСЖУ проводить цю роботу на належному рівні, – сказав голова Держкомтелерадіо.
Голова Держкомтелерадіо також розповів про роботу свого комітету, зокрема, щодо фінансової підтримки медіа, про розвиток Суспільного мовлення (зокрема, в напрямку опори на інформацію з регіонів, особливо прифронтових).
Він наголосив, що Держкомтелерадіо зацікавлене у співпраці з регіональними організаціями НСЖУ у просуванні акції «Українським дітям – українську книгу», наданні книг військовим госпіталям, обміні російських книжок на українські, участі в професійних журналістських преміях імені І. Франка у галузі інформаційної діяльності та В. Чорновола за найкращу публіцистичну роботу у галузі журналістики, присудженні державних стипендій тощо. Він також закликав колег брати участь у навчальному проєкті Укртелерадіопресінституту з питань роботи зі штучним інтелектом.
Олег Ігорович Наливайко – заслужений журналіст України, член НСЖУ з 2003 року, в 2012-2014 роках голова НСЖУ, з 2014 року – голова Державного комітету з телебачення і радіомовлення України.
Інформаційна служба НСЖУ