Двадцять журналістів у Харкові вчилися та поглиблювали знання з безпеки: цифрової, мінно-вибухової і при роботі в надзвичайних ситуаціях. Тренінг 7, 8 і 9 червня відбувся завдяки спільним діям Фонду 2402, Національної спілки журналістів України, ГО Центр розвитку громадянського суспільства та Харківського Центру журналістської солідарності НСЖУ.
Навесні HEFAT тренінг відбувся в Києві. Але максимально важливим було його зробити саме в прифронтовому Харкові. Тому операційна менеджерка Фонду 2402 звернулася до НСЖУ, щоб знайти майданчик для проведення триденного курсу. Стандарти навчальної програми вимагали лекційної зали і приміщення чи полігону для проходження безпекового курсу. Усе мало бути, наскільки це можливо, захищеним від загроз війни. Завдяки спільній роботі такі локації були знайдені. Повномасштабне вторгнення додало ризиків, але і дало багато добрих знайомств і кейсів зі співпраці. Сьогодні як ніколи працює правило трьох рукостискань.
Окрема складність – зібрати групу людей для проходження тренінгу. Потреба в таких курсах у харківських медійників є завжди, і вона нагальна, але робоче навантаження, пов’язане з обстрілами, щодня дуже велике. У підсумку дата заходу стала символічною – припала саме на дні після професійного дня українських журналістів.
–Ми приїхали до Харкова з HEFAT тренінгом, ми проводимо ці тренінги з початку повномасштабного вторгнення, оскільки Фонд 2402 був створений журналістами. І ми бачимо своєю місією підтримку журналістів, військових репортерів, – розказала операційна менеджерка Фонду 2402.
25 травня в соціальних мережах ширилися фото та відео, як в розбитому обстрілами Епіцентрі разом із рятувальниками та поліцією працюють журналісти і за сигналом «повітря» біжать від небезпеки та лягають на землю через можливі повторні удари. Медійники, які працювали на місці удару, теж прийшли на тренінг. Одні з них – напарники Оксана Нечепоренко та Антон Авіжас.
–Тепер я не просто знаю, що в мене в аптечці, тепер я знаю, що з тим таки робити. І завдяки нашим чудовим тренерам ці знання зібрані до купки і структуровані. Тож, хоч ледь жива від крипатури та синців, я вдячна за такі насичені дні навчання. Хай краще це, ніж смерть, якої можна було запобігти, – прокоментувала тренінг кореспондентка 5 каналу Оксана Нечепоренко.
Участь у тренінгу взяли медійники з регіональних, національних і іноземних медіа: Накипіло, Гвара медіа, СН Вісті, Новини 24 каналу, 5 канал, Радіо Свобода, Ройтерс тощо. Хтось тільки прийшов у професію з початком повномасштабного вторгнення, хтось став воєнкором із 2014-го, а дехто фільмує вже не першу війну. Відповідно і знання в учасників були різні: був і перший накладений турнікет і повторення курсу домедичної допомоги.
–Ми насміялися, перерахували, скільки синців отримали, коли ставили турнікети чи рятували «поранених», і замислилися. Скільки небезпеки поруч… У скількох моментах я ризикувала… Щоб я робила, якщо… Тепер мені легше, хоча я зовсім не хочу застосовувати знання на практиці. А найкращий відгук, який можу дати тренінгу, – на нього в Харкові вже є повторний запит – зауважила співкоординаторка Харківського Центру журналістської солідарності НСЖУ Ганна Черненко.
Три дні пройшли для учасників тренінгу з максимальною користю. Важко пояснити важливість того, що вчить тебе вижити чи допомогти напарнику чи напарниці, колегам, яких ти бачиш у найважчі емоційні миті, чи просто людям, які опинилися поруч випадково.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності у Харкові – телефон: 093 813 75 44 (координатор Анна Черненко)
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба Харківського ЦЖС