Гасла – зайві. Дайте факти.
Ось факти щодо того, чи потрібна журналістика.
Факт перший. Big Data.
Журналістика – це математика, що оперує великими значеннями. Вона працює з інформацією та інформує нас про те, що відбувається в світі.
На планеті Земля мешкають 7,5 мільярдів людей. В житті кожної людини щодня трапляються події. У когось це одна подія, у когось двадцять. В середньому, уявімо, це десь 7 подій.
Помножуємо – отримуємо 52,5 мільярди подій на день!
Деякі події стосуються особисто кожного. Деякі зачіпають багато людей. Журналістика щодня відбирає найважливіші події саме для того куточку Землі, в якому працює. Якщо ви мешкаєте в Амазонії, вам не потрібні новини щодо коронавірусу – але вас напевно зацікавить інформація про нові пожежі неподалік. І навпаки, посеред Києва вас можуть стосуватися десятки подій.
Ви дізнаєтесь про важливі для вас події завдяки журналістам – працелюбним маленьким мурахам, які щодня корпаються у великих масивах. Сьогодні такий профіль діяльності можна порівняти з Big Data.
Факт другий. Уявлення про світ.
Якщо заперти людину в темному приміщенні без жодних звуків, вона дуже скоро почне втрачати розум. Мозку потрібне щось, на що він буде спиратися. Це – інформація.
Інформація для розуму – це те саме, що тверда опора для тіла. Якщо тіло потрапить у вакуум, воно через деякий час почне деградувати. Так само з мозком.
Щодня аналізуючи інформацію, розум малює для себе так зване зображення світу. У кожної людини це зображення – своє та неповторне. Але в кожної людини воно є.
Дуже велику частину цієї картини людина вимальовує сама. Але сировину для мозку дедалі більше постачають журналісти.
Звичайно, одразу перед нами постають наступні питання:
- як обрати лише якісну інформацію, якій можна довіряти?
- як обрати лише ту інформацію, яка потрібна саме мені, а не політику Х?
- як убезпечити себе від маніпуляцій?
На жаль або на щастя, відповіді на ці питання кожна людина знаходить для себе самостійно. Дійсно, існують фейки та маніпуляції. Маніпулювати інформацією бажають усі, і я теж. Будь-які спроби викорінити маніпуляцій – це фікція. Будь-які спроби запровадити цензуру – це лише спроба отримати монопольне право на маніпуляцію. Це правило працює однаково і для Facebook, і для українських законопроектів для медіа.
Фейки та маніпуляції будуть існувати все одно. Це те ж саме, що завжди існуватимуть корумповані мєнти, нечесні доктори, брехливі політики. Єдиний дієвий спосіб захистити людей – це навчити людей розрізняти, де правда, а де маніпуляції.
Тоді люди будуть формувати більш тверезе уявлення про світ. Відкриваючи щодня інтернет, вони будуть розрізняти, що є правдою, а що ні.
Факт третій. Журналісти обирають, що важливе.
Цей пункт поєднує два попередні. Як обрати те, що важливе саме для вас з тих 52,5 мільярдів подій?
Як ці факти вірно зрозуміти? Адже отримати інформацію ще недостатньо. Важливо її вірно тлумачити.
З цього випливає третя та найважливіша функція журналістів – вони не лише відбирають події, які можуть бути важливими саме для вас. Вони тлумачать ці події, допомагаючи вам вірно сформувати своє уявлення про світ.
В цьому є професійна цінність журналістів. Все життя вони вчаться не лише відбирати інформацію, а ще й вірно її тлумачити. Отже, обирайте для себе тих журналістів, яким ви довіряєте – і отримуйте саме те, що треба вам.
Врешті решт, якщо не вистачить журналістів – завдяки соцмережам з’явився міцний прошарок блогерів. Це спеціалісти (або ні))), які мають своє експертне бачення усіх процесів. Вони теж допоможуть вам сформувати вірне уявлення про світ.
Отже, підведу підсумок.
Журналісти виконують свою важливу роботу. Вони аналізують події у світі, відбирають найважливіше та допомагають вам розтлумачити, що ці події означають. Як і в будь-якому іншому випадку, це професіонали своєї справи – як доктори, юристи чи інженери. Чи потрібні спеціалісти з оброблення інформації? На мій погляд, це питання недоречне.
Можете не користуватись послугами таких спеціалістів. А можете обрати для себе тих, хто саме вам до вподоби.
Гарної вам подорожі океаном інформації.
#Журналісти_Важливі
Сергій Лямець, журналіст, блогер, засновник проекту https://politicus.com.ua/