Тема зниклих безвісти людей є однією з найболючіших під час війни
Рідні місяцями перебувають у невідомості і відчаї, часто не знаючи, до кого звернутися зі своїм горем. Допомогти їм покликана інформаційна кампанія «Знайти. Неможливо забути», яка триває в Запорізькій області в межах проєкту «Ми не одні, допомога поруч», ініційованого ГПО «Егіда-Запоріжжя». Презентація проєкту відбулася у Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ.
Голова правління ГПО «Егіда-Запоріжжя» Антоніна Шостак ознайомила журналістів із завданнями і цілями проєкту. Вона також розповіла про діяльність першого в Україні Центру з розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, про співпрацю з органами влади та громадські ініціативи.
– За два місяці роботи Центру його фахівці відреагували на 800 дзвінків. Понад тисячу громадян отримали консультації. Встановлено долю 236 зниклих безвісти осіб. 33 людини виявилися живими.
При Запорізькій обласній військовій адміністрації було створено групу, яка почала займатися пошуком осіб, які зникли безвісти за особливих обставин.
– На той момент я була радником голови військової адміністрації, – говорить Антоніна Шостак. – Ми розробили механізм, який ліг в основу Національного інформаційного бюро. Зараз головне, щоб ми знали, де ці люди знаходяться, або де їх останній раз бачили.
Антоніна Шостак пояснила порядок дій, до якого повинні вдаватися рідні зниклих безвісти людей. Зокрема, якщо ведеться пошук військових, які зникли через бойові дії, родичам слід звернутися із запитом до ТЦК, щоб отримати повідомлення з військової частини. Потім написати заяву до поліції. Можна також звернутися за коротким номером телефону 16-48 до Національного інформаційного бюро, в якому зібрані дані про всіх зниклих. Родичі людей, чия доля невідома, дуже вразливі. Вони зазвичай перебувають у пригніченому стані і все ж не втрачають надії знайти своїх рідних.
Підвищення уваги суспільства до цієї болючої проблеми сприятиме зосередженню представників влади і правоохоронних органів на справах зниклих безвісти. Особлива роль в цій непростій роботі відводиться ЗМІ, вважає головна редакторка віжн-радіо «На дотик» Ольга Вакало. Творчий колектив цього радіо долучився до інформаційної кампанії «Знайти. Неможливо забути» і розраховує на підтримку колег.
– Нам дуже важливо, щоб ми в нашій журналістській спільноті змогли опрацювати цю тему, щоб зрозуміти базові дані і як ми будемо її висвітлювати, аби не зашкодити рідним зниклих безвісти. Пошуком зниклих безвісти осіб державні органи займаються з 2014 року, але в інформаційному просторі про це поки що говориться мало. Нарешті з’явилася така можливість. Тепер ми зможемо надавати людям більше інформації про органи державної влади і відповідні служби, які займаються пошуком зниклих безвісти людей.
Антоніна Шостак – професійний адвокат, який на громадських засадах допомагає й полоненим, які опинилися в рашистський неволі повернутися додому. Серед них була і наша колега Ірина Дубченко, яку вдалося звільнити, завдяки професійній допомозі адвоката.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Ніна Деркач, фото Юрія Зелинського