Під час організованої НСЖУ міжнародної експертної дискусії «Два важких роки війни: подолання викликів для безпеки журналістів та стійкості медіа» головна редакторка онлайн видання Кавун.City Євгенія Вірлич, коротко згадуючи про дні в окупації, говорить про те, як працюють на майбутнє, забезпечують економічну стійкість популярного на Херсонщині видання
Перші дні широкомасштабного російського вторгнення в Херсоні було дуже непросто – як у якомусь кошмарному сні, коли ти не розумієш взагалі, що відбувається. 23 лютого ми всі думаємо: «Не може такого бути!», 24 лютого все стається дуже швидко, мій чоловік ледь не опиняється в Генічеську, який обстрілюють, і лише якоюсь волею долі автобус туди не їде…
Ми не встигли виїхати, залишалися в окупації. І для нас особливо цінною стала підтримка саме в ці дні нашого перебування в окупації. Дуже вдячна Національній спілці журналістів України за підтримку, яку нам надавали, надають і сподіваюсь, що матимем підтримку й надалі. Це дуже важливо для збереження нашого сайту Кавун. City.
Хто був у окупації, той знає, наскільки важливе для людини кожне отримане повідомлення з точки зору і підтримки, і правильності написання цього повідомлення. Адже ніхто не знає, в якій ситуації знаходиться людина на окупованій території, наскільки вона в безпеці чи навпаки – наскільки їй загрожує небезпека затримання та ув’язнення. Так от від НСЖУ завжди надходили правильно написані повідомлення, які не додавали загрози мати проблеми від ворога.
Коли сьогодні чую від колег про їхні проблеми, бачу, що і в нашого медіа такі самі проблеми, як і в багатьох інших редакцій. З одного боку, радію, що не я одна маю проблеми, з іншого боку – той факт, що по всій Україні є купа однакових проблем, які не вирішуються, це тривожить.
І знову ж таки, в такій ситуації особливо цінна підтримка окремих донорів і підтримка спільноти. Коли твої колеги можуть порадити тобі донора або твої колеги просто можуть тобі сказати, що в тебе все буде добре, це дуже важливо і цінується.
2023 рік для нашого колективу завершився з одного боку дуже патріотично – в грудні наш співробітник Ілля Куконтішев мобілізувався до лав ЗСУ. З іншого боку – на певний час ми втратили в команді дуже важливого професіонала і хорошого товариша, яким пишаємось і за якого тривожимось.
Щоб Ілля міг почуватися в своїй бригаді більш-менш безпечно, його друзі виділили для нього 50000 гривень, від редакції ми передали зібрані на рекламі близько 70000 гривень. Він – оператор дрона, і наразі збираємо йому на «мавік».
Працюємо – як одна дружна родина. Ілля, який за підтримки НСЖУ виїхав з окупованого Херсона трохи раніше, завжди міг підмінити мене як редактора, коли я була ще в окупації. Коли в Херсоні перебили зв’язок і раптом перестали б виходити новини, всі могли здогадатися, що я там, в окупованому місті. Тоді Ілля взяв усю відповідальність за випуски новин на себе, він же відповідав читачам на їхні запитання, навіть іноді копіював мою риторику.
Хотіла сказати, що наш Ілля добре знає історію краю, обізнаний на всіх спортивних новинах і вів розділ спортивних оглядів, що є однією із сильних сторін нашого видання. Тепер – жарти-жартами – але я підміняю нашого Іллю Куконтішева і ходжу на хокейні матчі херсонської команди в Києві, щоб розповісти про них в Кавун.City. Ми не можемо втрачати бонус такої сталої підписки, як спортивні фани.
Коли працювали в окупації, говорили з нашими підписниками так, ніби зверталися до кожного особисто. Саме в окупації у нас з’явилося звертання «Херсонечки!»
Тепер ми стоїмо перед вибором позиціонування свого видання. Через інтенсивні обстріли нашого міста ми не знаємо, коли ми зможемо повернутися додому, і в той же час ми залишаємося виданням Херсона і Херсонщини. Сама назва Кавун.City вже говорить, хто ми і звідки.
Тепер хочемо позиціонувати себе не як новинарі, а продукувати інший контент. До російського вторгнення на Херсонщину ми позиціонували себе як видання свіжого, соковитого контенту, де чільне місце посідали туризм, розваги, спорт тощо. Тепер до цих тем плануємо додати контент про Херсон у будь-якій частині світу, адже нашого квіту зараз є по всьому світу.
Приділяємо багато уваги спростуванню фейків, які росіяни гонять у шалених обсягах. Їхні фейки часто сіють панічні настрої серед людей, які перебувають і під обстрілами, і на окупованій території. Люди дуже чутливі до будь-якої інформації, а російські зайди, в яких запас медійників набагато більший, ніж у нас, цим користуються.
Тому ми стараємось згуртувати спільноту навколо себе, переконуємо, що ми точно знаємо правдиву інформацію і нам варто вірити. Відповідно спростовуємо дезінформацію. Тривожать намагання ворога знищувати українську ідентичність, руйнування пам’ятників і пам’яток культури, і ми про це також говоримо. Я отримала диплом історика, і тепер можу писати на теми української ідентичності і української культури фахово.
Стосовно фінансової стійкості стараюся переймати від колег будь-який досвід додаткового заробітку. Наш особистий досвід – невеличка інтернет крамничка подарунків, виготовлених херсонськими майстринями від Кавун.City, що за різних обставин виїхали з міста на безпечніші території. Поки що інформація про інтернет-крамничку розміщуємо і інстаграмі, у подальших планах – сайт, на який ми назбирали скромні кошти на рекламі.
Стосовно донорів, тут питання для нас складніше, тому ставимо ставку на самоокупність нашого онлайн видання Кавун.City. Дуже хотілося б, щоб ми дійшли до рівня європейських країн, зокрема, таких країн, як Польща, Німеччина, де онлайн видання працюють на повній самоокупності, повністю незалежні і не потребують фінансової підтримки.
Підготувала Ольга Войцехівська, «Журналіст України»