Про те, як поєднують свою роботу на користь журналістів Запорізька обласна організація НСЖУ і Центр журналістської солідарності, розповіли голова обласної організації НСЖУ Наталія Кузьменко та співкоординаторка ЦЖС Валентина Манжура.
Запорізька обласна організація НСЖУ об’єднала 673 медійника. Минулого року до лав НСЖУ приєдналися 23 нових члена спілки.
На жаль, доводиться констатувати, що широкомасштабна війна проявила на окупованих територіях Запоріжжя людей, які чи то через переконання, чи то через слабкість характеру стали на бік окупанта. Як результат – за колабораціонізм 23 особи були виключені зі Спілки.
Центр журналістської солідарності НСЖУ.
28 журналістів-переселенців з міст і районів Запорізької, Луганської, Херсонської та Донецької областей перебувають сьогодні під опікою Центру. Їм всім було надано допомогу в одержанні статусу ВПО, пошуку житла, забезпеченні життєво необхідними речами та теплим одягом, у працевлаштуванні, надано матеріальну і гуманітарну підтримку.
Нині всі вони разом з місцевими медійниками беруть активну участь у роботі обласної організації і в діяльності Центру журналістської солідарності.
Тож протягом року вся робота Запорізької ОО НСЖУ велася по двох взаємопов’язаних основних стратегічних напрямках:
- робота власне самої обласної організації НСЖУ;
- робота Центру журналістської солідарності НСЖУ.
Професійне та безпекове навчання журналістів – обов’язкова і головна частина роботи обох цих напрямків. Протягом 2023 року спільними зусиллями проведено 18 тренінгів з професійного навчання, 16 безпекових, 10 психологічних тренінгів. Також відбулося 6 круглих столів з актуальних питань, 10 прес-конференцій та брифінгів.
Необхідна складова в умовах війни – психологічні тренінги.
Йдеться про журналістів-переселенців і місцевих медійників. Тренінги, практичні заняття по цих напрямках проводились щотижня. У воєнний час професіоналізм і безпека журналістів нерозривно пов’язані, адже виконати професійну роботу, не опанувавши правилами безпеки просто неможливо. Тим і обумовлені теми тренінгів
Ось тільки неповний перелік тем, які розглядаються журналістами на цих заходах:
«Регіональні ЗМІ під час війни, відповідь на виклики, проблеми, перспективи», «Запорізькі ЗМІ під час війни. Аналіз публікацій і фотографій про війну», «Роль інтернет-видань та соціальних мереж як джерел інформації під час війни. Як і про що писати? Дотримання принципів об’єктивності і правдивості при висвітленні подій», «Безпека роботи журналіста у зоні бойових дій та на прифронтових територіях», «Радіаційна та хімічна загроза під час війни», «Як надати домедичну допомогу та вижити в небезпечних умовах», «Безпека при обстрілах міста. Що робити коли тривога застала на вулиці. Правила першої самодопомоги» тощо.
Як відповідь на виклики, що їх поставила війна.
І тут ми можемо говорити про інноваційну складову діяльності Запорізької ОО НСЖУ, як відповідь на виклики, що їх поставила війна. Нині саме тут напрацьовується безцінний досвід роботи журналістів в умовах воєнного стану. Причому і суто військової, і цивільної журналістики.
Як об’єктивно і чесно писати про війну, доносити інформацію до людей, висвітлювати емоційно вразливі події – загибель людей, важкі наслідки боїв, бомбувань, окупації…
Як змінилися журналістські стандарти, як найефективніше документувати злочини російських загарбників і свідоцтва про ці злочини і протистояти ворожій пропаганді, як розповідати про подвиги, про життя і боротьбу країни в умовах війни. І зрештою – як чесно виконуючи професійний журналістський обов’язок, вберегти себе, допомогти колегам…
Важливо при цьому вміти зберігати психологічну стабільність, відновлюватися самому або за допомогою спеціалістів . Саме цьому вчили журналістів на психологічних тренінгах «Як зберігати психологічну стабільність», «Методи і прийоми самовідновлення психологічної стійкості»
«Відверто про те, що хвилює» тощо.
Окремим напрямком було юридичне забезпечення роботи журналістів. З положень і проблем нового Закону про ЗМІ було проведено три спеціальних тренінги і підготовлені консультації та відповіді на запитання журналістів. Для них працює гаряча юридична лінія.
Проект підтримки релокованих до Запоріжжя та місцевих видань. Працюємо спільно з НСЖУ.
Професійну та технічну допомогу надали сайту «Мелітополь. Сіті», який веде відома журналістка – вимушена переселенка з Мелітополя Світлана Залізецька. Також отримали підтримку газетам «МІГ», «Горожанін.інформ», які виходять друком газетам «Наше життя» з Новомиколаївки та «Дніпровські вогні» з Вільнянська.
Окрема турбота НСЖУ і Запорізької обласної організації НСЖУ – відновлення релокованих місцевих газет «Трудова слава» з Оріхова та «Голос Гуляйпілля». НСЖУ допомогла коштами, пошуком спонсорів. А Запорізька ОО НСЖУ допомагає в підготовці матеріалів, у технічному забезпеченні, в розповсюдженні газет. І, звичайно ж, в організації професійного навчання та консультативної роботи.
Зокрема, провели тренінг з питань пошуку грантів. Досвідом, як підготувати матеріали до подання на грант, поділився Геннадій Дерибас – генеральний директор газети «МІГ», яка одержала можливість виходити друком за грантові кошти.
Провели професійний семінар для редакторів місцевих ЗМІ, прес-конференцію з керівництвом обласної дирекції «Укрпошти» та тренінги з опанування цифровими технологіями для місцевих ЗМІ та по створенню та просуванню сайтів місцевих ЗМІ.
Проєкт «Моя особиста війна» складається з трьох напрямків.
Перший – створили власні свідоцтва про війну і пережите з розповідей журналістів-переселенців з окупованих та прифронтових територій. Зібрано 20 таких розповідей. Вони публікувалися на нашому сайті і зараз літературно опрацьовуються, плануємо відати їх спочатку електронною книгою, а потім – окремою брошурою. Це буде наша маленька частка до загальної історії війни, свідчення про злочини рашистів та героїзм воїнів-захисників і пересічних українців.
Окрема сторінка у цьому розділі – зустрічі в Центрі журналістської солідарності НСЖУ, на яких журналісти-переселенці з Маріуполя, Мелітополя, Бердянська, Херсона познайомили медійників зі своїм творчим доробком – історіями людей в окупації.
Другий напрямок – зустрічі в обласній організації НСЖУ з журналістами, які працюють на прифронтових територіях і на фронті, в місцях прильотів та бомбувань. Проведені такі зустрічі з з фотокореспондентами Катериною Клочко, Дмитром Смольєнком, Ігорем Гур’євим, Андрієм Андрієнком, Ігорем Лавровим, журналістом-фіксером Олександром Павловим, керівницею інформаційного сайту «Мелітополь. Сіті» Світланою Залізецькою, тележурналістами Іною Гогой, Олександром Осадчим, В’ячеславом Твердохлібом з електронними виставками їхніх світлин.
До речі, троє з цих журналістів саме з допомогою Запорізької НСЖУ одержали акредитацію для роботи в зоні бойових дій.
Третій напрямок – зустрічі місцевих медійників та журналістів-переселенців з журналістами – воїнами ЗСУ та Нацгвардії України. Відбулося спілкування з Германом Дубініним, Віталієм Голодом, Юрієм Гудименком, Богданом Василенком, Олександром Вєрьовкіним.
Як результат цієї роботи – виставка у прес-центрі обласної журналістської організації (він же – Центр журналістської солідарності) «Запорізькі журналісти на війні», яка відкрилася до Дня Незалежності. Вона складається з двох розділів – світлини фронтових журналістів під час їх роботи і світлини наших фронтовиків. Виставка постійно діюча, вже кілька разів поповнювалася новими роботами.
Додамо до цього новий напрямок – щотижнева підготовка і публікація на сайтах Запорізької організації та НСЖУ інтерв’ю з фронтовими журналістами. Матеріали живі, цікаві, викликають великий інтерес.
Проєкт «Журналісти – волонтери» існує практично від початку війни. За цей час підписано Меморандуми про співпрацю з п’ятьма волонтерськими об’єднаннями, які працюють на різних напрямках. Волонтери допомагають не тільки воїнам, але й жителям прифронтових територій, і, зокрема. колегам-журналістам. Вони – часті учасники заходів в Центрі журналістської солідарності і в ЗОО НСЖУ.
Дотичний до нього проєкт «Рука підтримки», який діє при обласній спілці НСЖУ протягом шести років. З початком великої війни в його рамках ми підтримували журналістів, які потрапили в полон до рашистів. Писали Звернення, подавали матеріали до різних інстанцій, надавали матеріальну допомогу.
Так у 2022 році вдалося звільнити Ірину Дубченко з Розівки, батька Світлани Залізецької з Мелітополя. В 2023 році змогли допомогти вирватись з полону і допомогли матеріально Миколі Тишакову з Бердянська та Юрію Дьоміну з Михайлівки.
Намагаємося допомогти визволити з полону Ірину Левченко з Мелітополя, та наразі, на жаль, про її долю нічого невідомо. Продовжуємо спілкуватись з юристами з громадськістю, намагаємося допомогти.
Другий напрямок проекту, який здійснюємо нині – підтримка журналістів-переселенців, ветеранів журналістики, місцевих медійників, яким потрібна допомога. Протягом нинішнього року було надано гуманітарну допомогу більше як 500 журналістам, яким передано продуктові та гігієнічні набори, матеріальну допомогу, одяг та постільну білизну, посуд тощо.
Окремий проєкт – робота з журналістською молоддю. За останні два роки наше молодіжне крило значно поповнилося: до лав НСЖУ прийнято більше 30 молодих журналістів. Вони беруть участь у заходах обласної організації та ЦЖС, проводять власні заходи. Активно працюють волонтерами
Окрім того, налагоджено міцні зв’язки з факультетом журналістики Запорізького національного університету. Підписано Меморандум про співпрацю, в рамках якого студенти – активні учасники тренінгів і прес-конференцій. Цього року вперше 12 студентів-журналістів з університету проходили свою професійну практику в обласній спілці журналістів та в Центрі журналістської солідарності.
Проект «Працює журналістський коворкінг» став спільним надбанням Запорізької ОО НСЖУ і Центру журналістської солідарності. За допомоги ЮНЕСКО та міжнародних партнерів у приміщенні нашого прес-центру створено чотири робочих місця з сучасними комп’ютерами, оргтехнікою і всім необхідним. Є генератор, Старлінк, створено всі умови для роботи. І сюди практично щодня приходять місцеві медійники та журналісти-переселенці, щоб попрацювати чи скористатися технікою або взяти напрокат обладнання та захисне спорядження, отримати індивідуальну консультацію юристів, психологів, соціальних працівників.
За 2023 рік з різних питань коворкінг відвідали понад триста журналістів.
Проєкт Арт-терапія проводиться ЦЖС з перших днів його існування як комплексний, що поєднує професійну допомогу психологів і заходи з арт-терапії. Це своєрідна новація, коли для журналістів-переселенців і місцевих медійників, які працюють у воєнних умовах, проводяться не тільки психологічні тренінги, але й практичні заходи: екскурсії в музеї, на концерти та вистави, спортивні змагання. Всі ці заходи за допомоги наших постійних партнерів для журналістів проводяться безкоштовно.
Не менш цікаві і змістовні і майстер-класи з виготовлення поробок, малюнків, вишивок, тощо власними руками. Це допомагає зберегти психологічну стабільність і ефективно працювати на перемогу. Такі заходи проводяться щотижня, а нерідко – і двічі на тиждень. А отже наш ЦЖС виступає ще й як своєрідний антистресовий центр, що допомагає журналістам ефективно працювати, попереджає професійне вигоряння.
І наостанок – дуже потужним і змістовним заходом з арт-терапії став Фестиваль журналістики до Дня професійного свята. Нагороди від Президента. Верховної Ради України, Запорізької ОВА були вручені вісмнадцяти журналістам. Ще чотирнадцять колег були відзначені нагородами НСЖУ, Держкомтелерадіо України, Запорізької обласної ради. Спеціальну відзнаку обласної військової адміністрації вручено Запорізькій обласній організації НСЖУ за плідну і ефективну роботу Центру журналістської солідарності НСЖУ.