Майже два роки ворог обстрілює українські міста та села. Під прицілом лікарні, школи, будинки. Серед постраждалих – журналісти Дніпропетровщини. Руйнувань зазнають редакції регіону. Як колегам зафіксувати пошкодження в результаті прильотів і де шукати допомогу?
У Дніпровському центрі журналістської солідарності НСЖУ обговорили алгоритм дій у подібних випадках. Поради спеціалістів стануть у нагоді і працівникам медіа, і всім громадянам, житло яких може в будь-який момент може постраждати.
Історії руйнувань
На Дніпропетровщині 13 фактів пошкодження майна журналістів та редакцій. Так, у Дніпрі в квартирі журналістки медіахолдингу «Наше місто» Дарини Сухоніс уже тричі було вибито вікна. Торік 14 січня ракета влучила в будинок на житловому масиві Перемога. В одному з під’їздів мешкає член правління ДОО НСЖУ Костянтин Ковзан. У його квартирі було вибито вікна та потрощено балкон. Пошкоджень зазнавали помешкання колег у Апостоловому, Марганці, Павлограді. Торік у Кривому Розі ворожа ракета поцілила у звичайну вулицю. Величезний осколок пробив дах у будинку Світлани Романенко, редакторки сайту 0564.юа. У квартирі журналістки «Першого Криворізького» Олени Смоліної вибито вікна. Новий обстріл – і нові руйнування. Нещодавно у Дніпрі пошкоджень зазнав дачний будинок Віктора Грабовського, відомого дніпровського фотокора.
Чи не найбільше від ворожих обстрілів потерпає Нікопольщина. Та попри постійну загрозу, там продовжують працювати медіа, зокрема газета «Південна зоря» та радіо «Ностальжі». Їхні редакції попадали під приціл ворога. Але медійники продовжують виконувати непростий обов’язок – тримати інформаційний фронт у Нікопольському регіоні та правдою блокувати ворожу пропаганду, яка працює зовсім поруч – по той берег колишнього Каховського водосховища.
– Дніпровський Центр журналістської солідарності НСЖУ оперативно реагує на кожен такий випадок. По-перше, ініціюємо виділення матеріальної підтримки для колег. Це вкрай важливо у такі непрості часи. Також серед пріоритетів інформаційна складова. Весь світ повинен знати, як нині працюють журналісти. Їхнє життя опиняється під загрозою постійно: під час виконання професійних обов’язків, під час роботи у редакції, і навіть у власних домівках. Про ці жахи ми інформуємо НСЖУ, а Спілка – міжнародних партнерів. Так привертаємо увагу до війни в Україні і до роботи медіа в сучасних реаліях, – зазначила Наталя Назарова, координаторка Центру журналістської солідарності у Дніпрі.
Про підтримку і проблемні питання
Вже рік як держава запустила проєкт єВідновлення. В рамках цієї програми українці можуть отримати допомогу залежно від рівня шкоди. Але зверніть увагу, що вона стосується виключно громадян, а не бізнесу.
– В рамках цієї програми є два напрямки. Це відновлення пошкодженого майна. Мається на увазі незначні пошкодження: побито вікна, двері, дахи. Другий напрямок це відновлення знищеного майна. У всіх у нас є додаток Дія. Через нього і подаємо заявку. Зауважу, що кошти, які надходять громадянину, витрачаються або на будівельні матеріали, або на роботи по відновленню. Є партнери, які зареєструвалися у програмі, і у них можна витратити ці кошти. Тобто просто купити будівельні матеріали на базарі або зняти гроші з картки не можна, – пояснила Валерія Гаркуша, директор департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської ОДА.
За словами експертки, у кожній громаді є комісія, до якої автоматично надходить ваша подану заявку. Ця комісія обстежує, формує чек-лист. Людина нічого не робить, чекає, коли на картку зарахуються гроші. Головне – підтвердити право власності на житло. І потім надати звіт, що ви скористалися своїм правом на відновлення житла за кошти держави.
– У випадку, якщо житло чи майно було знищене, вам необхідно подати заяву про виплату за зруйноване майно в застосунку Дія і дочекатися отримання сертифіката, – підкреслила Валерія Гаркуша.
Вище зазначені компенсації передбачені на державному рівні. Проте є місцева влада, яка не залишає громадян сам на сам із лихом. Це влада Дніпра, і Кривого Рогу, і Павлограда, і Підгороднього та інших міст, де траплялися прильоти.
– Міста реагують миттєво. Велика їм за це вдячність. Місцеві громади самостійно формують розмір допомоги. І вона лягає на плечі місцевого бюджету. Додаткову інформацію щодо цього вам нададуть у ЦНАПах. Якщо ж подія резонансна, то місцева влада відразу формує штаб. Відповідно вона знає, де є пошкодження і наскільки вони масштабні, – резюмувала Валерія Гаркуша.
За словами заступниці начальника організаційно-методичного відділу слідчого управління ГУ НП України у Дніпропетровській області Вікторії Пархоменко, після обстрілу місце події оглядає слідчий поліції та експерти. Вилучаються рештки та уламки ракет. На місці події розгортається оперативний штаб, де слідчі приймають заяви від потерпілих. Також працюють психологи поліції, які надають допомогу нашим громадянам.
– Що стосується уламків, які знаходять на місці події – бережімо себе! Без співробітників поліції та ДСНС предметів, які знаходите, не чіпати!, – наголосила Вікторія Пархоменко.
Часто жителі Дніпропетровщини звертаються за роз’ясненнями до Регіонального центру з надання БВПД у Дніпропетровській області. За словами головної юристки Центру Анастасії Міхлевської бувають випадки, коли у людини не вистачає документів, щоб підтвердити своє право на власність житла, або помешкання в лізингу чи придбане в іпотеку. Над проблемними питаннями працюють спеціалісти з юридичних питань.
– Ми усі розуміємо, що зараз непрості часи. Тож радимо розібратися з документами щодо житла. Привести все у відповідність до законодавчих норм, переоформити те, що роками не переоформлювали. Раджу зробити копії у друкованому вигляді, і в електронному, – підкреслила Анастасія Міхлевська.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контактний телефон Центру журналістської солідарності у Дніпрі – 050 919 84 79 (Наталя Назарова, координатор Дніпровського центру), адреса: вул. Старокозацька, 8.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба Дніпровського ЦЖС
Фото Віктора Грабовського, Олександра Приходька