Допомогти українцям подбати про свій внутрішній стан, знайти в собі сили подолати емоційне спустошення, фізичну напругу, злість, страх, паніку – така мета Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?», ініційована Оленою Зеленською.
Про це йшлося під час зустрічі запорізьких журналістів з психологом, обласним координатором цієї програми Сергієм Дружиніним та заступником голови робочої групи з питань ментального здоров’я Координаційного центру з надання допомоги цивільному населенню ОВА, заступником директора КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» Іриною Ковальовою. Зустріч відбулася у запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ.
– Головною метою нашої зустрічі з представниками медіа є популяризація Всеукраїнської програми та допомоги, яку вона пропонує, а саме – вирішення проблем з ментальним здоров`ям суспільства, не нав’язуючись, але з готовністю допомогти на будь-якому рівні розв’язати проблеми, що виникли у людини, – розповідає Сергій Дружинін.
Хоч українці здивували весь світ своєю стійкістю, але наше суспільство виявилось не готовим для таких масштабних викликів, які принесла війна. Якщо в людини погіршується якість життя через розлади – безсоння, дратівливість, вигорання, тривога, депресивний стан – вона може самостійно скористатись алгоритмами Програми, самодопомогою, запропонованою «Аптечкою», яка розміщена на сайті «Ти як?». А відтак – віднайти внутрішні сили, які допоможуть пройти крізь складні часи.
«Аптечка» – це довідник про стрес, у якому зібрані корисні поради, практичні вправи і техніки для подолання стресу і тривоги, а також підказки, як розвинути власну емоційну стійкість та підтримати близьких.
Але, коли людина не може самостійно подолати негативний стан, то Програмою передбачені певні кроки допомоги, які Сергій Дружинін та Ірина Ковальова назвали «пірамідою».
Крок перший – звернутися до сімейного лікаря. Наразі більш ніж 70 тисяч лікарів пройшли онлайн-курс і готові надати допомогу та розібратися, чи потрібне медикаментозне лікування або звернення до психотерапевта.
Крок другий – надається безкоштовна психологічна допомога на рівні громад, де є координатори з цього питання, у хабах, які створені в Запоріжжі для переселенців з кожного окупованого району.
Крок третій – коли людина отримала важку психологічну травму, психіатри надають медикаментозне лікування.
Завданням координаторів Програми є налаштування суспільства до взаємодії та бажання зайнятися ментальним здоров`ям або власноруч, або звернутися до спеціалістів, бо проблему треба вирішувати задля збереження нормального психологічного стану нації.
– Піклування про ментальне здоров’я має стати звичною відповідальністю кожного з нас, – каже Олена Машталяр, журналістка з Дніпрорудного, яка зараз працює на запорізькому каналі МТМ. Нашим співвітчизникам варто подолати упереджене ставлення до психологічної служби. Поради кваліфікованого психолога допоможуть громадянам повернутися до нормального життя.
– Допомогти людям повинна система сервісів і послуг, які зможуть різними способами та механізмами підтримати людину, при цьому не обов`язково надавати свої особисті дані, ви не буде обмежені в своїх правах та професійній діяльності, – каже Ірина Ковальова.
Тема ментального здоров`я та допомоги викликала неабиякий інтерес у журналістів. Під час зустрічі зав’язалась жвава дискусія із запитаннями та пропозиціями щодо можливостей розповсюдження в суспільстві важливої інформації, враховуючи пресу, радіо та телебачення, проведення семінарів та регулярних зустрічей з медійниками.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Олена Морозова, Ніна Деркач
Фото Дар’ї Зирянової