Наповнювати особисту аптечку психологічної самодопомоги медійники вчилися на всеукраїнському офлайн/онлайн вебінарі «Як впоратися зі стресом та відновитися», який відбувся за ініціативи та на базі в івано-франківського Центру журналістської солідарності НСЖУ за підтримки мережі Центрів журналістської солідарності.
У роботі вебінару взяло участь понад 30 осіб.
– З початку повномасштабного вторгнення ми фіксуємо великий запит на професійну психологічну допомогу. Адже великі стреси, з навантаження на медійників, які стають очевидцями трагічних подій або розповідають про них, позначається на ментальному здоров’ї журналістів, на їхньому майбутньому в професії. Тому психологічна підтримка журналістів в Україні – це один із ключових пріоритетів діяльності мережі Центрів журналістської солідарності. Ми вдячні Івано-франківському Центру за їхню ініціативу, – зазначила перед початком вебінару перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.
Спікерка вебінару, психологиня, кандидатка психологічних наук, доцентка кафедри соціальної психології факультету психології Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Надія Вітюк розповіла учасникам про основні інструменти протидії стресу та надала психологічні техніки, які допомагають опанувати емоції, пов’язані зі стресом.
Зокрема:
– створення безпечного місця, в якому ми можемо долати стреси і допомогти собі;
– стабілізація ситуації (найкраще використовувати дихальні техніки, їх можна використовувати у будь-яких ситуаціях і моментах нашого життя);
– рухова активність;
- важливо повернути відчуття контролю над ситуацією.
Надія Вітюк також порекомендувала журналістам низку технік, які допоможуть справлятися зі стресом і викликами сьогодення. Зокрема такі як: техніка «на жаль – на щастя» (варто виокремити позитив у ситуації, що склалася); техніка – «мій вічний двигун» (визначити, що найбільше підтримує вас у складній ситуації: прогулянка, фітнес, заняття спортом, шопінг тощо); техніка – «Моя веселка у житті» (зосередити увагу на тому, що найбільше допомагає в скрутних ситуаціях: родинні зустрічі, подорожі тощо).
– Ми живемо в умовах війни і переживаємо стрес. Стрес цей є тривалим. Він впливає на наше життя, на нашу діяльність, психологічне благополуччя. Саме тому нині актуально вміти справлятися з життєвими викликами. Нам доводиться жити за таких обставин, взаємодіяти, виконувати свою професійну діяльність і вибудовувати свою стійкість, розвивати здатність ставати сильнішими за цих обставин та жити повноцінно, наскільки це можливо. Стрес є великим навантаженням на нашу психіку, на наш організм, на наше ментальне здоров’я і він впливає на всі аспекти нашого життя, – наголосила Надія Вітюк.
Учасники вебінару також поділилися своїми секретами, як вони справляються з наслідками стресових станів: прогулюються, навідують рідних, переглядають улюблені фільми та читають книги, займаються спортом.
– Ми, журналісти, не можемо бути постійно лише в інформаційному просторі. І я би порадив шукати паралельно різні способи, які б допомагали активно рухатись і в такий спосіб перезавантажуватися. Зокрема, творча людина може знайти себе в мистецтві чи музиці. Для прикладу, як я. Бажаю усім, щоби веселок було побільше на наших небосхилах і щоб ми не опускали руки, завжди рухалися вперед і все буде добре, – зазначив учасник вебінару, ведучий ОТБ «Галичина» Любомир Белей.
– Сподіваюся, що всі учасники сьогодні поповнили свою аптечку психологічної самодопомоги і практикуватимуть ці техніки у тих ситуаціях, де потрібно буде справлятися зі складними життєвими обставинами, зможуть підтримати себе і допоможуть своїм рідним чи колегам, – підсумувала спікерка вебінару.
– У коворкінгу Центру журналістської солідарності це вже не перше заняття для медійників із психологічної допомоги. Вдячність Надії Романівні, котра співпрацює з нами від початку війни задля наших місцевих і внутрішньо переміщених медійників. Її допомога дуже важлива і потрібна, – наголосила координаторка Івано-Франківського Центру журналістської солідарності Вікторія Плахта.
Тренінгові заняття, вебінари та консультації з надання журналістам психологічної допомоги будуть періодично проводитимуться і надалі. Інформація про них проведення буде анонсуватися на сторінках Івано-Франківської обласної спілки журналістів та Школи журналістики у мережі фейсбук.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Дана Данилів