Напередодні Нового року працівники філії «Запорізьке лісове господарство» ДП «Ліси України» завітали до Запорізького Центру журналістської солідарності НСЖУ, щоб подарувати журналістам маленьке хвойне деревце (така благодійна акція відбувається вже другий рік поспіль!). Також поспілкувалися з місцевими медійниками та журналістами-переселенцями щодо проблем відновлення лісосмуг і лісів.
Журналісти самі були причетні до формування лісових масивів, тож вони занепокоєні долею зелених насаджень.
– Мене, зокрема, дуже цікавить доля Енергодарського хвойного масиву, який нині опинився на тимчасово окупованій території. Я разом з лісівниками і городянам на суботниках ті сосонки саджала в піщаних кучугурах. Спеціалісти їх багато років викохували, щоб наше повітря стало здоровим і цілющим. Що там тепер? – турбується журналістка-переселенка з Енергодара Алла Шамрай.
Михайлівська журналістка Катерина Волгіна переживає за долю Василівського лісництва, а Світлана Карпенко з Оріхова цікавиться, чи працевлаштовані у Запоріжжі її земляки, які до війни працювали у місцевому лісництві.
Заступник директора філії «Запорізьке лісове господарство» ДП «Ліси України» Богдан Хижняк заспокоїв: лісівники, які виїхали з окупованих територій, працюють у Запоріжжі та на підконтрольних Україні регіонах. А от лісонасадження на окупованих територіях справді серйозно постраждали, бо російські загарбники варварськи ставляться до довкілля.
– Нинішній рік був для нас нелегким. Далася взнаки реформа в лісовому господарстві країни. Ми пережили значний відтік кадрів. Робота активізувалась лише в останні три місяці, коли вдалося залучити фахівців лісової справи, – підкреслив Богдан Хижняк.
До повномасштабного вторгнення «Запорізьке лісове господарство» мало 26 тисяч гектарів лісових насаджень. Нині робота ведеться лише на площі 9 тисяч гектарів. Недоступні для господарської діяльності лісові масиви окупованої частини Пологівського району і Оріхівське лісництво, яке постійно обстрілює ворог. Та все ж працівники «Запорізького лісового господарства» ведуть санітарну вирубку вражених шкідниками дерев, постачають деревину для армії. Цього року висадили саджанці на двох гектарах у Гуляйпільському лісництві, хоча це було дуже ризиковано, зважаючи на близьку лінію фронту.
– Подекуди зелені насадження, особливо лісосмуги, через воєнні дії майже повністю вирубані чи вигоріли, а ближче до лінії фронту нашпиговані мінами. Тому зараз на тих ділянках, де є можливість, відновлюємо зелені насадження і готуємось до масштабних робіт з відродження лісів на деокупованих територіях. Після їх звільнення слідом за ЗСУ підуть сапери, а за ними – лісівники. Запланували висадити саджанці на площі 24 гектари. Також допомагаємо українським військовим. Перераховуємо кошти на ЗСУ, надаємо їм деревину, дрова і всіляку допомогу. А ще піклуємося, щоб на підконтрольних нам територіях не було несанкціонованої вирубки дерев, бо це стало великою бідою! Нині маємо спеціалістів-лісівників – на початку війни з цим були проблеми. Нещодавно господарство отримало нове авто. Сформовані бригади, які з допомогою спеціального електронного обладнання відстежуватимуть ситуацію і виявлятимуть зловмисників, – зазначив Богдан Хижняк.
А ще він розповів, що цьогоріч філія змогли надати Запоріжжю лише майже тисячу ялинок до різдвяно-новорічних свят, бо лісництва, які забезпечували їхнє постачання – на окупованій території. Але лісові красуні приїхали до Запоріжжя з інших регіонів.
– Також ми передали певну кількість сосон нашим воїнам, щоб вони згадали дім, відчули, як їх там ждуть діти, дружини, батьки, що всі ми їх чекаємо з перемогою і дуже хочемо, щоб прийдешній рік став для України переможним.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Валентина Бистрова
Фото Ніни Деркач та Дар’ї Зирянової