З початком широкомасштабної війни в Україні радіо «На хвилі Корсуня», друга назва якого є символічною – «Рідне радіо», не тільки не послабило своєї роботи, а навпаки – діє активніше, самовідданіше, результативніше. І все це завдяки колективу, який згуртувався і працює практично в одному і тому ж складі вже не один рік. А ще завдяки добровільним помічникам, які допомагають створювати пізнавально-освітні програми.
І навіть такі проблеми, як ті, що виникли на початку нинішнього року – коли з об’єктивних причин в пору катастрофічного зниження власних надходжень ще й сталися затримки фінансування з боку засновника – робота редакції не зупинилася.
Невдовзі міськрада (а саме вона і є засновником), з якою в редакції складаються нормальні ділові стосунки, підставила плече і виправила ситуацію – фінансове становище вирівнюється. Сьогодні директорка радіо Галина Добровольська в нашій розмові наголошує: «Я дуже вдячна колективу, що він не розсипався, а продовжує працювати, як би часом не було важко».
Наразі безперервне мовлення з унікальним власним контентом на «Хвилі Корсуня» забезпечують шестеро співробітників, кожний з яких має чітко визначені обов’язки. П’ятеро журналістів дають актуальний та якісний контент і водночас монтаж, адже кожен працівник – універсал, робить програму з нуля і під ключ. Директорка в колективі теж не тільки керує всім процесом, а поряд з іншими і радіоматеріали готує, і зустрічі в студії організує та проведить, і про нове обладнання для тієї ж студії подбає.
Грант від «МХП – громаді» – це новенький ноутбук і три комп’ютери
Радіо «На хвилі Корсуня» завжди вміло заробляти додаткові кошти. До коронавірусної кризи та повномасштабного вторгнення це була самодостатня радіостанція. Але тепер, коли майже не стало комерційної реклами, замовлень на іміджеві матеріали, надходження звелися до мінімуму. Наразі додатковий заробіток приходить здебільшого за рахунок музичних привітань і від поодиноких замовлень оголошень і реклами.
В 2022 році дуже допомогли галузеві мікрогранти на виробництво контенту, у тому числі і від НСЖУ.
А оновити обладнання допоміг грант від благодійного фонду «МХП – громаді». «У 2023 році ми взяли участь у конкурсі «Роби своє», – розповіла пані Галина. – Наші ведучі і оператори працювали на обладнанні, що було закуплене ще в 2012 році, працювало на чесному слові, був постійний страх, що комп’ютери можуть вийти з ладу в будь-яку мить, робота зупиниться.
Тож у заявці я зазначила, що кошти потрібні для оновлення комп’ютерного обладнання. Нас було визначено серед переможців, редакція отримала грант у сумі 100 тисяч гривень, які витратили на придбання ноутбука і трьох комп’ютерів. Тепер працюємо спокійно, можемо більше думати про головне – змістовне наповнення етеру».
Всі програми, які звучать «На хвилі Корсуня» – власний радіопродукт: новини, погода, освітні, культурні, історичні програми
Програми рідного радіо «На хвилі Корсуня»на частоті 104.8 FM звучать 24 години на добу і сім днів на тиждень. І головне: вся програмна сітка – заповнюється власними силами! Це трохи бентежить, адже більш звично почути, що місцеві радіоредакції, трансформовані з проводового мовлення на ФМ-мовлення, здебільшого працюють як ретранслятори і мають обмежений час для власних програм. Корсунська хвиля з’явилася задовго до проєкту «Мовлення громад». Ця місцева редакція від початку була спрямована на відновлення радіомовлення Корсунщини в ФМ-діапазоні замість депресивного проводового. І директорка та колектив справилися із поставленим завданням на відмінно.
З початком широкомасштабного вторгнення «На хвилі Корсуня» припинило онлайн мовлення, і тепер люди можуть слухати це радіо тільки на частоті 104.8 FM. Радіохвилі – явище фізичне, отож безперешкодно рідне радіо звучить на приймачах усієї території покриття, визначеної ліцензією. А поширюється сигнал в радіусі 70 кілометрів, і це територія не тільки Корсунь-Шевченківської, а й сусідніх громад, які до децентралізації входили до складу Корсунь-Шевченківського району. Слухають радіо «На хвилі Корсуня» й у прилеглих до Черкаської області регіонах Київщини. І навіть там, де працюють інші радіостанції, журналісти радіо з Корсуня знаходять свою аудиторію.
Єдиний обов’язок, якого в редакції мріють позбутися
Протягом доби в інформаційно насичених новинних блоках – всеукраїнські і світові новини, місцеві новини і новини області, що виходять регулярно у визначений час і звучать в ефірі плюс-мінус 20 хвилин. Отже, людям достатньо слухати одне радіо, щоб бути обізнаними щодо всіх головних подій дня. У місцевих новинах звучать репортажі з різноманітних подій, коментарі спеціалістів, виступи фахівців різних галузей.
Подобаються слухачам і щогодинні повідомлення від синоптичних центрів, які поряд з інформацією про поточну погоду попереджають про всі метеозміни.
Є й породжена широкомасштабною війною новинка в роботі: на хвилі місцевого радіо звучать оголошення про повітряні тривоги, що не полишають Черкащину з першого дня вторгнення. І тут мріють позбутися цього взятого на себе обов’язку якомога швидше, щоб позбавила від нього Перемога над дикою ордою, котра обстрілює мирні міста і села України.
«Я точно знаю, що ми переможемо!»
Такими словами незмінно починає свої передачі авторка і ведуча однієї з пізнавальних програм, що звучать на 104.8 FM. І цією думкою прошиті всі численні творчі програми рідного для корсунців радіо.
Галина Добровольська розповідає:
«Кличемо до студії багато цікавих гостей, з якими спілкуємося на наріжні теми сьогодення. Наприклад, голова громадської організації «Солдатські матері Корсунщини» Тетяна Перетятько говорила про співпрацю з місцевими школами, які долучаються до підтримки і бійців на передовій, і поранених у госпіталях. А наступним гостем став секретар Корсунь-Шевченківської міської ради Віталій Мацюк, який розповів, як корсунська громада виборола почесне друге місце в рейтингу громад Черкащини та як підтримує фронт.
Порушуємо соціально важливі питання. Наприклад, спеціалісти дають роз’яснення щодо змін у законодавстві, які стосуються оподаткування, пенсійного забезпечення, статусу внутрішньо переміщених осіб і т.і.
Не залишають байдужих зустрічі із земляками-корсунцями, які захищають Україну на фронті, і під час коротких відпусток приходять до радійників. Розповідають про побратимів, згадують про найяскравіше з фронту. Буває, звучить і таке: «Найсмачніше морозиво було, коли ним пригостили діти на іграшковому блокпосту у звільненому селі». Довіра слухачів до таких експертів особлива, адже саме з їхніх вуст звучить і важка правда про війну, і підбадьорливе «дякую» за волонтерську підтримку, і впевнене «тримаємо фронт надійно!».
Створюємо цикл програм, де в контексті сьогоднішніх подій відкриваємо нові, часто незнані досі сторінки нашої історії. Нещодавно, наприклад, була програма про особливості формування історичних зв’язків України і Польщі. Готуємо програму про корені ворожнечі стосовно України з боку східного сусіда. Ці передачі створюємо у співпраці з директором історичного музею Державного науково-культурного заповідника, кандидатом історичних наук Станіславом Степенькіним. Маючи офіцерське звання, вчений з перших днів російського вторгнення боронив Україну в лавах ЗСУ. Тепер, після повернення додому, він із ще більшим завзяттям готує свої програми, що мають широкий відгук.
Дуже давня і дружна співпраця склалася у радійників з місцевим педагогічним коледжем. Щотижневий «Студентський вісник», який готують юні кореспонденти, та авторська аналітична програма ветерана педагогічної праці Світлани Дремлюк «Перехрестя життя» – родзинки нашого ефіру. Ці передачі слухачі люблять і дуже чекають.
«Я Олена Кавандіна, і я точно знаю, що ми переможемо! Передачі «Книгосвіт» не припинимо створювати, адже в них йдеться про українців, які і 100, і 200, й 300 років тому виборювали нашу незалежність і словом, і мечем. А тому й нині вони боронять нашу Україну разом з нами. Слава Україні!», – такими словами починається кожна програма про видатних українців, яку на прохання слухачів створила ще з часів проводового радіо, і веде бібліотекарка Олена Кавандіна. Ці свої передачі вона викладає в телеграм-каналі «Книгосвіт», який сама ж і створила. Такі от у нашого радіо класні помічники, а точніш – однодумці і колеги!».
Важлива роль фейсбуку
Теми для творчих програм часто підказують самі слухачі, і роблять вони це на сторінці Радіо «На хвилі Корсуня» у фейсбуці, де анонсуються всі значимі передачі. Тут же поціновувачі радіо знайдуть посилання на сайт, де розміщено архів радіопрограм, отже є можливість прослухати улюблену програму, що зацікавила, ще раз.
І все це – як доповнення до актуальної інформації з життя громади, що подається не лише в текстовому форматі, а й короткими відео з події.
Хто веде сторінки в соціальних мережах, той знає, що потребують вони часу і уваги не менше, ніж основне медіа. У невеличкому колективі корсунського радіо наповнюють «Фейсбук», «Телеграм-канал» і сайт всі потроху. Та здебільшого таку роботу веде сама директорка Галина Добровольська, котра останнім часом вже, мабуть, і забулась, що в людей бувають вихідні та святкові дні.
І насамкінець – коротко
… про співпрацю з газетою «Надросся»
На початку широкомасштабного вторгнення, коли багато людей були шоковані тим, що відбувається, часто не розуміли, що і як буде далі, два корсунських медіа – радіо «На хвилі Корсуня» і газета «Надросся» – об’єднали свої зусилля, щоб оперативно давати жителям громади достовірну інформацію. Може, не так тісно, але це співробітництво продовжується й тепер. Галина Добровольська каже: «У нас складаються не конкурентні, а навпаки – партнерські, дружні стосунки, і ми обмінюємося цікавими та значимими матеріалами, оголошеннями. Наприклад, зараз ми даємо на радіо оголошення про передплату «Надросся». А газета, натомість, друкує важливу інформацію для наших слухачів. Так і живемо».
… про волонтерство
Попри завантаженість в роботі не чуже пані Галині й волонтерство. Ще за часів АТО і ООС в місті плели маскувальні сітки для військових, а коли нависла загроза повномасштабного вторгнення, цю роботу корсунці поновили з подвійною силою.
«Зараз у нас ця дуже потрібна робота ведеться на кількох локаціях буквально в промисловому масштабі, – каже моя співрозмовниця. – Розуміємо, наскільки наші сітки потрібні, тому плетільники працюють з повною віддачею. Плетемо дуже легенькі сіточки, зі спанбонду – це матеріал, з якого, наприклад, шиють екоторби, одноразову постіль. Вони дуже зручні, не вбирають вологу. Отож, купуємо спанбонд цілими рулонами різного кольору та нереальної кількості – і на мені замовлення саме цього матеріалу, організація закупівель із залученням бізнесу, бо ж обсяги у нас чималенькі. Працівники редакції в міру скромних фінансових можливостей також долучаються і до спільнокоштів, і до плетіння сіток для передової».
… про польські зустрічі
Галина Добровольська у складі делегації українських журналістів взяла участь у міжнародній конференції Re:Cover, що проходила в старовинному польському Кракові. Повернулася в Корсунь не лише з емоціями від поїздки, а з цікавими ідеями, і з ще більшою упевненістю, що на своєму радіо вони роблять потрібну людям справу.
Поділилася враженнями: «Перш за все почула багато живої інформації від українських редакторів, з якими останніми роками спочатку через пандемію, тепер через широкомасштабну війну доводиться спілкуватися здебільшого он-лайн. Нібито й знаєш, як прифронтовим медіа складно, та все одно переймаєшся особливою повагою до колег, коли безпосередньо почуєш їхні історії, побачиш, як горять очі, відчуєш, як щиро борються за свої видання і в жодному разі не опустять рук.
Рада, що мала нагоду поспілкуватися з активною і енергійною редакторкою «Володимирецького вісника» Людмилою Босик з Рівненщини, яка має нереально крутий досвід і щедро поділилася ним з нами. Обіймаю на віддалі колег Марину Савченко та Анатолія Жупину з Херсона, Тетяну Лучинську з Харківщини, Олександра Кульбаку зі Слов’янська і усіх-усіх, хто мав ці п’ять днів і можливість у Кракові повчитися, поспілкуватися, порелаксувати від тривог.
Багато цікавих моментів було у виступах і українських, й іноземних журналістів. З іноземними колегами обмінялися контактами, і вони готові у подальшому надавати за потреби необхідні консультації з певних питань.
… про маленькі радощі радійників
Це – про майстер класи від психологині Олени Шайдюк, котра готує «На хвилі Корсуня» радіопрограми зі своїми фаховими порадами.
«Ми довго відбивалися від пропозиції організувати в редакції майстер класи: мовляв – хіба ми діти, щоб на такі дрібниці час витрачати. А вона прийшла якось без попередження, принесла матеріали, і нам зайшло! Ми вже майстрували і сніжинки, й аплікації квілінгом.
Тепер розуміємо, що треба робити такі паузи в роботі, ох, і треба. На годинку вимикаємося з основних обов’язків, відволікаємося від тривог. На собі, можна сказати, випробовуємо методи психологічного розвантаження, які тепер усім радимо», – ділиться рецептом колективного антистресу Галина Добровольська.
Матеріал підготовлено за підтримки Проекту «Посилення стійкості медіа в Україні». Впроваджується Фундацією «Ірондель» (Швейцарія) та IRMI, Інститутом регіональної преси та інформації (Україна). Фінансується Фондом «Швейцарська солідарність» (Swiss Solidarity).
Інформаційна служба НСЖУ та Ольга Войцехівська, «Журналіст України»