Робота журналістів відіграє важливу роль у часи криз, бо завдяки тій інформації, яку вони подають, уряди можуть ухвалювати рішення, спираючись на досвід інших держав. Владі важливо співпрацювати зі ЗМІ, щоб суспільство отримувало достовірну, а не викривлену інформацію. Про це в коментарі НСЖУ зазначає відомий український журналіст Роман Сущенко.
Далі – пряма мова:
«Світ переживає кризу системи охорони здоров’я, яка матиме тяжкі наслідки для економіки багатьох країн. Можна з упевненістю стверджувати, що криза змінить не лише економічну систему, а й суспільство, політику. Рішення, прийняті упродовж останніх місяців формуватимуть наш світ упродовж років. Їх уряди різних країн можуть ухвалювати у співпраці, а можуть навпаки, конкурувати або конфліктувати один з одним. Від цього міжнародні відносини лише зіпсуються, що навряд чи зупинить вірус.
Щось схоже можна сказати і про роль журналістів у часи криз. Адже саме завдяки журналістам суспільство дізнається про важливі події, рішення уряду, оцінює наслідки таких рішень. Інформація, яку шукають, збирають, перевіряють, продукують, узагальнюють та поширюють журналісти через медіа, в яких працюють, є пальним для урядових рішень. Оскільки, щоб знати, які заходи доцільно вживати, як діяти, влада та суспільство повинні знати, що відбувається в інших країнах. В іншому випадку помилки повторюватимуться. Не можна зрозуміти природу захворювання не аналізуючи дані з різних районів світу. У цьому процесі одна з ключових ролей належить саме журналістам. Потрібна довіра між владою і журналістами. Довіра і співпраця, партнерство. Чим більший потік інформації, тим легше долати епідемію. Інформація сьогодні – це справжнє антитіло в організмі суспільства.
Влада спроможна організувати ефективну комунікацію завдяки роботі журналістів надає суспільству достовірну та об’єктивну інформацію, яка дозволяє йому відповідним чином реагувати. Малоефективна у зв’язках з громадськістю влада надає громаді або викривлену, або неповну інформацію, яка спотворює реальність і відповідно реакція людей на дії уряду виявляється хибною або помилковою. Такий стан речей лише підриває довіру суспільства до влади, створює умови для маніпуляцій та ризики для негативного впливу на населення. Якщо люди не вірять отриманій інформації, то вони не знають, як діяти. Лише тісна, системна й прозора співпраця уряду зі ЗМІ, дозволить доносити суспільству реальний стан речей та спільно долати кризу.
Згадаймо феномен «Нових Санжар» у новітній історії України. Саме професійна робота журналістів дозволила суспільству зазирнути у дзеркало, а уряду – відмовитися від самомилування, переглянути плани та серйозно готуватися до кризи, що насувалася. Завдяки у т.ч. й журналістам держава спромоглася вивезти громадян України із найбільш ризикованих зон зараження, встановити жорсткий контроль на кордонах. У той же час суспільство – регулярно отримувало не лише інформацію про масштаби та географію епідемії COVID-19, а й завчасно пройшло необхідний лікнеп, усвідомило всю серйозність ситуації та відповідним чином змінило образ мислення та життя. Погодьтеся, що критичні сюжети, радіопрограми, статті та розслідування по «гарячим слідам» допомогли дисциплінувати населення, привити адекватні реакції та виховати раціональну поведінку.
Попереду у нас багато роботи. Співпраця залишається ключовим фактором для подолання майбутньої економічної кризи. В України обмаль ресурсів, щоб це зробити. Тому нам потрібен план, дорожня карта, стратегія як це зробити спільно з міжнародними партнерами і союзниками. Ми ризикуємо. Дуже. І тут у подачі фактів, аналізі планів та дій уряду потрібна послідовна, система і чесна робота журналістів. Продукування фейкових новин та поширення популістських лозунгів лише підриває довіру до ЗМІ і кратно збільшує вартість її відновлення. Потрібна журналістська солідарність щодо дотримання професійних стандартів та етичного кодексу. Водночас не варто забувати про об’єктивність та плюралізм думок, адже ми будуємо вільну, сильну та демократичну Україну. Саме демократія дозволяє висловлення безлічі думок і гарантує співвідношення політичних сил, в таких умовах набагато простіше визнати помилку та змінити політику. Добре інформоване та мотивоване суспільство краще впорається з будь-якою кризою.
Аналіз професійної діяльності наших колег ще попереду, але потрібно визнати, що журналісти поряд з лікарями, правоохоронцями, прикордонниками і комунальниками знаходяться на першій лінії боротьби з коронавірусом. Тому вони потребують не лише уваги суспільства, а й уряду і законодавців. Увага потрібна для створення нових умов для професійної діяльності в умовах кризи. Сьогодні журналісти отримали унікальний досвід працювати дистанційно з домівок, водночас їхні редакції вимушені сплачувати орендну плату, рахунки за електроенергію, за побутові послуги або за телефон. Уряд вимагатиме від роботодавця сплатити частину цих витрат. Без оптимальної підтримки держави, розширення законодавчого поля з урахуванням реальності, без гнучких та перспективних рішень, без залучення ЗМІ до просвітницьких проектів вітчизняний інформаційний простір втратить багато».
Триває інформаційна кампанія НСЖУ #Журналісти_Важливі.
#Журналісти_Важливі. Саме вони відіграють ключову роль в інформуванні суспільства в ці кризові місяці.
#Журналісти_Важливі. Саме їм довіряють українці – більше, ніж владі.
#Журналісти_Важливі. Саме вони часто – єдине джерело правдивої інформації для своєї аудиторії.
Закликаємо підтримати українську журналістику та українських журналістів! Використовуйте символіку акції, ставте хештег #Журналісти_Важливі, поширюйте ваші фото із гаслами на захист журналістів!