Маніпуляції, пропаганда, фейки та дезінформація – усе це використовує в інформаційній війні росія. Про особливості інформаційної війни та важливість ролі журналіста у ній розповів студентам факультету журналістики Львівського університету журналіст Фахрудін Шарафмал. Зустріч відбулась за підтримки Львівського Центру журналістської солідарності НСЖУ та Національної спілки журналістів України.
Фахрудін Шарафмал – автор та ведучий програмно-аналітичної редакції 24Канал, у прямому етері веде програму Фарід Live. Має свій ютуб-канал «Фарід говорить». Працює у журналістиці з 2017 року. Також є автором програми «Партнерство заради перемоги».
Фарід розповів студентам про те, як працює російська пропаганда та які інструменти використовують в інформаційній війні. Гість зауважив, що знищити російську пропаганду неможливо, але ми повинні уміти протидіяти їй.
– Один із найвпливовіших інструментів російської пропаганди – це людина, а не комп’ютер. Це конкретні блогери й конкретні люди, за якими ми стежимо в соціальних мережах, ютубах, дивимося їх по телебаченню. На відміну від медіа, у кожного блогера є своя аудиторія, яка йому довіряє, яка дослухатиметься до того, що цей блогер каже. Для тієї аудиторії ця людина є авторитетом, і відповідну інформацію можуть поширювати. Наше із вами завдання: коли ми бачимо неправдиву інформацію – спростовувати її або доводити людям протилежне. Головне при цьому – намагатися не влазити в палкі дискусії. Якщо людина не сприймає інформації – ви її, на жаль, не переконаєте, – наголошує Фарід.
Також журналіст закликав обирати якісні інформаційні канали та читати новини до кінця. Він наголосив на важливості першоджерела та зауважив: якщо його у матеріалі немає – сміливо гортайте далі.
– Фарід розповів дуже багато цікавого та корисного як для студентам, так і фахових журналістів. Маніпуляції та дезінформація – це те, що є завжди в інформаційному просторі. Фарід дав прості й водночас дуже круті поради як вчитися протидіяти пропаганді. Сьогодні це особливо актуально. Він є авторитетом для нас, адже уже скільки усього досягнув. Його дуже цікаво слухати! Кожна історія, кожен кейс наповнені величезним змістом. Він уміє просто говорити про складне і це дуже захоплює. Дякуємо за чудову лекцію та отримані знання!» – зазначає студентка факультету журналістики Христина Яким.
Протистояти російській пропаганді, спростовувати фейки та боротися з дезінформацією – один з найважливіших напрямків роботи сучасного журналіста. На зустрічі обговорили чимало цікавих прикладів того, як дезінформація змінювала хід історії.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності у Львові – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Аліна Штемпель