У десяту річницю Майдану і Революції гідності медійники Запорізького Центру журналістської солідарності НСЖУ згадали події тих днів, переглянувши премʼєру документального фільму «Запоріжжя. Майдан. Революція Гідності», яка відбулася у міському хабі Незламності. Хвилюючу хроніку вікопомних подій представили колегам автори фільму, члени НСЖУ, журналісти корпункту «Січ-ТВ» Сергій Іванченко, Олена Геращенко та Артем Деженков, які свого часу знімали репортажі про запорізький Майдан.
– Хотілось, аби це все не загубилось. Я і зараз дивлюся деякі кадри з цього фільму і навертаються сльози – від тих сміливих вчинків, від тієї маси людей, від того духу Майдану… Це дуже чутливі кадри були… Завдяки саме цим людям, які вийшли і стали за свої права, наша країна змінюється. У фільмі багато емоційних моментів, які і сьогодні хвилюють, не залишають байдужими, – зазначив Сергій Іванченко перед початком прем’єрного показу
Олена Геращенко, співавторка фільму, пригадує, що на початку подій того Великого Майдану, дехто взагалі вважав наше місто дуже проросійським.
– Це було дуже боляче чути. Запоріжжя ж не тільки за партію регіонів голосувало.. І ми хотіли цією документальною стрічкою нагадати нашим землякам-запоріжцям, українцям, що ми насправді любимо нашу країну, ми виборювали правду і волю разом з тими, хто стояв і гинув на київському Майдані. У цьому фільмі ми побачимо, як саме тоді це було по всій країні, і в нашому місті, і в інших містах, де збирався Майдан, – підкреслила вона.
Як розповів на презентації депутат міськради Валерій Прозапас, який був учасником київського майдану, а нині воює у лавах ЗСУ, ці події важко згадувати. Вони дійсно історичні.
– Я тоді був у столиці. Але було приємно, що і в Запоріжжі люди вийшли за свою свободу. Ми змогли змінити владу, змінити своє життя. І зараз є помилки у владі. І ми маємо їх виправити, як виправили тоді, і зараз я з побратимами виправляю їх на Херсонщині, а наші військові – на інших важливих напрямках. І в цьому сенсі наш Майдан і наша Революція гідності. Ми на своїй землі і боремося за свободу – до повної перемоги, – зауважив Валерій Прозапас.
Під час демонстрації фільму журналісти не могли стримати емоцій. Сльози, біль, гордість поєдналися в душі кожного. Кадри хроніки – яскраві, емоційні. Рішучий настрій людей. Музика, гасла за свободу і незалежність, за вільний шлях до Європи. І гімн України – тисячоголосий, переможний – над центральною площею, над всім Запоріжжям.
І щодня в найгарячіших точках Майдану здіймалися над натовпом фото та відеокамери, журналісти пробиралися здавалось би, в неможливі місця, щоб зафільмувати, сфотографувати, написати для людей історію творення Революції гідності.
У день розгону Майдану наші колеги теж постраждали – були побиті, заарештовані. Їм зламали техніку. Але наступного дня Майдан зібрався знову. І знову в його лавах були наші колеги, виконуючи свій професійний обов’язок.
Саме про це говорили у своїх виступах після прем’єри координатори Запорізького Центру журналістської солідарності НСЖУ, керівники обласної журналістської організації Наталія Кузьменко і Валентина Манжура.
– Відзначаючи мужність і стійкість учасників запорізького Майдану і Революції гідності, ми з особливою повагою і вдячністю вклоняємося також і мужності, відданості своїй професії наших колег – журналістів регіональних видань і власкорів всеукраїнських. Це вони, – і частина з них зараз у цьому залі, весь час були на передовій лінії, і не відступили, не схибили, виконали свою роботу. Зафільмували, написали, зберегли для нас історичні події Революції гідності на Запоріжжі. Вони і сьогодні, під час російсько-української війни, на нульовій позначці і в сірій зоні з ризиком для життя виконують свою роботу! Низький уклін всім вам, колеги! –сказала Валентина Манжура.
– Щира подяка вам, дорогі наші колеги, за таку велику роботу, за цей фільм. Іноді важко було стримати сльози та водночас з цими емоціями, ми відчували силу і гордість і за вас, за вашу звитяжну працю, і за всіх земляків. Ми вкотре утвердилися в думці: нас, українців – не здолати, ми – нація переможців. Тож перемога буде за нами. І в цьому одна з головних ідей фільму, – наголосила голова ЗОО НСЖУ, заслужений журналіст України Наталія Кузьменко, віддаючи заслужену шану колегам за їхню звитяжну працю. – Водночас хочу додати, що і Національна спілка журналістів України, і наш Центр журналістської солідарності завжди підтримували і підтримують колег. Так було після розгону запорізького Майдану, коли НСЖУ надала допомогу всім постраждалим журналістам. Ми підтримували вас у боротьбі з міською владою, яка свого часу намагалася обмежити права журналістів на інформацію. І ми разом перемогли. НСЖУ матеріально допомагала нашим медійникам у перші дні війни, зараз ми допомагаємо евакуйованим колегам у нашому Центрі журналістської солідарності. Ми всі боремося за звільнення полонених журналістів. Ми разом, інакше й не може бути. Журналісти – важливі.
Також вона повідомила про рішення представити на спеціальну відзнаку НСЖУ і фільм «Запоріжжя. Майдан. Революція Гідності», і його авторів, які здійснили велику творчу роботу.
Присутні медійники одностайно підтримали цю пропозицію.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Валентина Бистрова, В’ячеслав Твердохліб
Фото Дар’ї Зирянової і В’ячеслава Твердохліба