Катерина Клочко, фотокореспондентка сайту 061, від початку повномасштабного вторгнення виїжджає у відрядження у прифронтові громади і на позиції до наших військовослужбовців. Як відбуваються такі поїздки, що в них найважче і яка потрібна допомога журналістам, медійниця розповіла в інтерв’ю Запорізькому Центру журналістської солідарності НСЖУ.
– Катерино, як часто ти їздиш на зйомки в прифронтові території?
– В основному ми знімаємо життя прифронтових громад, часто робимо матеріали звідти. Окрім цього, також їздимо і до наших військовослужбовців, які працюють на запорізькому напрямку. Це приблизно кілька відряджень на місяць.
– Де була нещодавно? Чим запамʼяталась ця поїздка?
– Одна з останніх локацій, де ми були з колегами і військовослужбовцями 65-ї бригади – це позиція під назвою «Ікси» (декілька кілометрів від Роботиного). У червні 2023 року наші хлопці звільнили від ворога ці позиції, і це дозволило нашим підрозділам просуватись далі. Ось, власне, військові і показали нам бліндажі, вогневі точки, де раніше базувався ворог. Російські військові покидали там всі свої речі, боєкомплекти. Зафіксували це все – і зробили матеріал.
– Що найважче у таких поїздках? З якими труднощами приходиться зіштовхуватись?
– Найважче – домовлятись про всі ці зйомки. Але все одно я не можу назвати це великими труднощами, бо як би мені не було важко, я все одно повертаюсь до свого дому, лягаю в своє тепле ліжко. А хлопці, про яких ми робимо матеріали, залишаються там, ризикують своїм життям. Ми приїхали і поїхали, нам нема на що скаржитись.
– Чи є у тебе якісь лайфхаки з власного досвіду, як працювати швидко і ефективно?
– Одразу по приїзду зі зйомки я завжди все ставлю на зарядку, звільняю місце в картках памʼяті. Я старанно готуюсь до кожної поїздки і навіть маю свою «тривожну валізу» з усією необхідною технікою і акумуляторами, про всяк випадок. Я 24/7 в бойовій готовності, технічній і фізичній.
– Чи потрібна тобі допомога від НСЖУ (і яка саме), щоб ще поліпшити свою продуктивність в таких умовах?
– Заходи, які проводить Запорізький Центр журналістської солідарності НСЖУ – це найбільша допомога для мене особисто, і я дуже вдячна за це Запорізькій обласній організації НСЖУ. Це неформальне спілкування з колегами, які тебе розуміють, сприяє моєму психологічному розвантаженню, воно допомагає відволіктись. А ще у нас досі не вирішене питання зі страхуванням журналістів, які працюють в зоні бойових дій. Є відповідна програма від Міжнародного фонду страхування журналістів, але заявку треба подавати не пізніше ніж за 36 годин до відрядження. У більшості випадків це неможливо, оскільки відрядження часто переносяться, і про виїзд ми дізнаємось часто напередодні ввечері або в кращому випадку за 24 години. Хотілось би підтримки НСЖУ в питанні розробки державної програми страхування для журналістів.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Дар’я Зирянова
Фото Дмитра Смол’єнка