Український журналіст, редактор, медіатренер і дослідник медіа Отар Довженко провів лекцію на тему «Етика і стандарти журналістики: особливості воєнного часу» для молодих медійників і студентів факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка. Зустріч відбулась з ініціативи Львівського Центру журналістської солідарності НСЖУ та Чеської громадської організації Асоціація з міжнародних питань.
Учасники зустрічі обговорили етичні стандарти в медіа та їх особливості під час війни. Також розглянули такі актуальні питання, як відтермінування публікації або ж відмова від теми. Студентам розповіли, як коректно писати про загибель цивільних та військових. Отар Довженко зауважив, що дуже важливо не завдати своїм матеріалом болю для рідних загиблих. Вони не мають дізнаватись про смерть близької їм людини з медіа. Окрім цього, торкнулися теми військовополонених.
– Пан Отар поділився думками, які спонукали нас до своїх роздумів і формування своїх думок. Ми отримали корисні знання щодо висвітлення війни і дотримання журналістських стандартів під час дії воєнного стану, – зазначила студентка факультету журналістики Валерія Маркуш.
Отар Довженко закликав студентів завжди ставити собі запитання: «Для чого ми пишемо той чи інший матеріал? Що він має дати?». Саме відповідь на це запитання допоможе зрозуміти, чи потрібно писати його взагалі. І головне завдання, яке повинні ставити перед собою журналісти – не нашкодити своїм текстом!
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності у Львові – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Аліна Штемпель