Фотовиставка НСЖУ в Парижі – данина пам’яті загиблим і заклик до покарання воєнних злочинців. На цьому наголосив голова НСЖУ Сергій Томіленко, відкриваючи 11 жовтня виставку «Україна: журналісти в зонах бойових дій».
Подаємо повний текст виступу.
«Шановні друзі, сьогодні 695-ий день від початку повномасштабного вторгнення в Україну, коли росія розгорнула велику війну в центрі Європи, – сказав Сергій Томіленко. – Вже сьогодні вона докладає зусиль, щоб стерти згадки про цю війну зі сторінок медіа й переключити увагу людей на інші питання.
За час повномасштабної війни загинуло понад 70 журналістів. Це – і цивільні жертви агресії, і журналісти-воїни, мобілізовані в українську армію. 16 журналістів загинули, виконуючи професійні обов’язки. Наша виставка – це данина пам’яті загиблим і водночас заклик до покарання росії за воєнні злочини проти журналістів і медіа.
Журналісти на війні свідомо працюють у надзвичайних умовах. Буквально за останні дні було три атаки на автомобілі журналістів, які працювали поблизу фронту. Тиждень тому було влучання ракети біля готелю в Харкові, де постійно зупиняються представники міжнародних медіа.
Серед робіт, які ми сьогодні презентуємо на виставці, – зокрема, світлина Євгена Малолєтки з розбомбленого пологового будинку в Маріуполі, яка здобула нагороду World Press Photo. Також Євген разом із колегами отримав Пулітцерівську премію.
Частина знімків показує роботу Національної спілки журналістів України із убезпечення журналістів. Один з останніх знімків – із великого тренінгу, який ми провели в Запоріжжі. Поруч із цим містом росіяни окупували і замінували атомну електростанцію, тож, на жаль, є великий ризик ядерної катастрофи.
Ми, спілка журналістів, докладаємо великих зусиль, щоб захистити колег. Ще один наш важливий пріоритет – підтримка місцевих медіа на деокупованих і прифронтових територіях. Там локальні газети часто є єдиним джерелом інформації. Завдяки підтримці міжнародних партнерів на сьогодні відновлено випуск 29 місцевих газет.
Завдяки потужній підтримці Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, штаб-квартири ЮНЕСКО працює наша мережа Центрів журналістської солідарності, при якій діє гаряча лінія. Ця мережа надає підтримку журналістам, які постраждали від російської агресії або працюють у небезпечних умовах».
Інформаційна служба НСЖУ