Європейський Союз розширив список осіб, які перебувають під санкціями за порушення прав людини, повідомляє сайт Крим.Реалії (проект Радіо Свобода) – з посиланням на інформаційні джерела ЄС. Йдеться про людей, яких ЄС вважає причетними до переслідування громадянських журналістів в окупованому Криму та порушення прав людини.
До списку увійшли: заступник російського прокурора Олена Подольна, офіцер російської Федеральної служби безпеки Денис Коровін, суддя російського «Сімферопольського районного суду» Ділявер Берберов, слідчий ФСБ Віталій Власов, суддя підконтрольного Росії «Верховного суду Криму» Віктор Крапко, російський прокурор Анастасія Супряга.
Як стверджує ЄС, всі ці люди причетні до переслідувань кримських татар та українців у Криму. Наприклад, майже всі фігуранти списку, окрім Супряги, брали участь у переслідуванні, тортурах чи ув’язненні фрілансера проєкту Радіо Свобода Крим. Реалії Владислава Єсипенка та інших журналістів.
Також, зокрема, ЄС вказує на причетність Супряги, Крапка та Власова до переслідування заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу і громадянського журналіста Нарімана Джеляла. Вони свого часу також брали участь у «політично мотивованих судових слуханнях та звинуваченні» заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза.
Згідно з повідомленням, Євросоюз «стурбований гіршою ситуацією з правами людини на кримському півострові, особливо в контексті російської агресивної війни проти України».
Радіо Свобода виступило з окремою заявою, в якій на тлі санкцій ЄС проти причетних до його справи співробітників ФСБ вимагає звільнити Владислава Єсипенка. «Керівництво Радіо Свобода в чергове вимагає негайно звільнити позаштатного журналіста проекту Радіо Свобода Крим.Реалії Владислава Єсипенка», говориться в заяві, яку озвучив виконувач обов’язків президента Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода (RFE/RL) Джеффрі Гедмін.
«Я вдячний нашим європейським партнерам за їхню готовність притягнути до відповідальності винних у несправедливому ув’язненні та нелюдському поводженні з Владиславом Єсипенком. Владислава потрібно негайно відпустити до дружини та маленької доньки», – заявив Джеффрі Гедмін на тлі прийнятих днями санкцій ЄС проти причетних до справи Єсипенка співробітників ФСБ.
Практика репресій проти активної громадськості в окупованому Криму розпочалася одразу після його захоплення Росією у 2014 році, а після початку російського повномасштабного вторгнення у лютому 2022-го пожвавилась. 15 серпня Представництво президента України в Криму повідомляло про 180 незаконно затриманих наразі жителів Кримського півострова.
10 березня 2021 року позаштатний журналіст сайту Крим.Реалії Владислав Єсипенко перестав виходити на зв’язок із рідними – невдовзі стало відомо, що ФСБ Росії затримала чоловіка, звинувативши його у «зв’язках з українськими спецслужбами» та «зберіганні і перевезенні боєприпасів».
Єсипенка засудили до 5 років позбавлення волі в колонії загального режиму та штрафу у розмірі 110 тисяч рублів. Російське звинувачення вимагало для Єсипенка 11 років позбавлення волі.
Свого часу президент Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода (RFE/RL) Джеймі Флай, коментуючи рішення російського суду в Криму дещо пом’якшити вирок щодо Єсипенка, заявив, що це «мало що змінює» і Єсипенко має бути «вдома зі своєю родиною», а не в в’язниці.
У Міністерстві закордонних справ України назвали «політично вмотивованим» винесений Єсипенком вирок. Національна спілка журналістів України виступила з кількома заявами, в яких вимагає звільнити Владислава Єсипенка та ще 17 громадянських журналістів Криму. Сайт НСЖУ веде проєкт «У фокусі – Крим!», в якому розповідає про роботу кожного з репресованих громадянських журналістів та доводить їх невинуватість.
Держдепартамент США також засудив вирок Єсипенка, назвавши його «ще одним прикладом зловживань російської окупаційної влади у Криму».
Європейська федерація журналістів (EFJ) назвала «пародією на правосуддя» російський вирок у Криму у кримінальній справі проти Єсипенка.
Журналістика – не злочин!
Інформаційна служба НСЖУ.