Як бути переконливішим, заповнюючи аплікаційні форми на участь у різноманітних конкурсних, грантових і стипендійних програмах? Які лайфхаки збільшують шанси журналістів і редакцій на вдалий результат конкурсного відбору? Про все це понад пів сотні медійників з усіх регіонів України мали нагоду поспілкуватися під час вебінара НСЖУ «Секрети вдалої заявки: як регіональним медіа збільшити шанси на успіх у конкурсах».
В умовах війни, коли традиційні джерела доходів для багатьох медіа стали недоступними або суттєво втратили у вазі, донорська підтримка міжнародних партнерів у вигляді конкурсів, грантів і стипендій стає вкрай важливою, особливо для локальних редакцій. На цьому наголосив, відкриваючи вебінар, голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко. Він нагадав, що завдяки міжнародній підтримці, яку закумулювала НСЖУ, відновили вихід десятки газет у прифронтових і деокупованих регіонах України.
Важко переоцінити й масштабність проєкту з надання екстрених грантів для журналістів від ЮНЕСКО, Міжнародної федерації журналістів та НСЖУ, завдяки якому 160 медійників у всіх регіонах України отримали фінансову допомогу в еквіваленті 600 доларів США. Сергій Томіленко запевнив колег у тому, що Спілка щодня перебуває в тісному контакті з донорами й на всіх доступних міжнародних майданчиках постійно озвучує реальні потреби українських медіа, передусім локальних, аби допомогти їм вижити і розвиватися.
Спікер вебінара секретар Національної спілки журналістів України Віталій Голубєв, автор 6 книжок з ефективних комунікацій, засновник Школи універсального журналіста та всеукраїнського конкурсу «Я — журналіст!», узагальнив досвід роботи в журі низки творчих конкурсів у 2022-2023 рр. і поділився з учасниками вебінара конкретними порадами, які допоможуть їм збільшити шанси на успіх у різноманітних конкурсних програмах, а отже — посилити свою економічну стійкість.
Віталій Голубєв навів 10 ключових порад, ілюструвавши кожну з них прикладами з практики творчих конкурсів 2022-2023 рр., до адміністрування яких був дотичним у складі команди Національної спілки журналістів України. Зокрема, спікер порадив розповідати про ті кроки, які редакція або журналіст уже зробили самостійно для досягнення заявленої мети.
– Цікаво підтримувати тих, хто іде, але їм важко пройти весь шлях самим. А не тих, хто ставить умову: піду, якщо дасте ресурси. Варто повчитись у колег-волонтерів: зібрана така-то сума, потрібно ще стільки-то, — наголосив медіаексперт.
Серед інших порад, які прозвучали під час вебінара — дбати про регулярне поновлення портфоліо матеріалів, які могли б підтвердити високий професійний рівень журналіста і редакції; подавати інформацію у зручному вигляді (архівувати об’ємні файли, використовувати сервіси коротких посилань, обрізати потрібні фрагменти відео й супроводжувати їх титрами для полегшення перегляду за будь-яких умов); завжди мати напоготові й використовувати у своїх заявках ключові цифри, які характеризують діяльність редакції, зокрема, в порівнянні з періодом до 24.02.2022 р. А чи не найголовніше — розповідати про свою діяльність і свої потреби щиро, з емоціями, щоб той, хто читатиме заявку, мимоволі перейнявся написаним, відчув важливість теми для автора.
– Коли читаєш багато однотипних заявок, сильні формулювання відразу привертають увагу. А це — перший крок до «короткого списку» фіналістів, серед яких потім і відбуватиметься реальний відбір, — зазначив Віталій Голубєв.
Наприкінці вебінара присутні обмінялись досвідом участі в грантових проектах для локальних медіа. Зокрема, редактори газет із Сумщини Олександр Моцний («Перемога») та Олексій Пасюга (великописарівська газета «Ворскла») наголосили на важливості підтримки локальних медіа прифронтових і деокупованих регіонів, яку постійно надає Національна спілка журналістів України, залучаючи всі доступні донорські ресурси. Редактор херсонської газети «Новий день» Анатолій Жупина зізнався, що написанням грантових проєктів його редакція раніше не цікавилась, бо відчувала повну фінансову самодостатність, але після початку повномасштабної війни саме грантова підтримка стала для «Нового дня» рятівною. А редакторка сайту «Район.Освіта» національної мережі гіперлокальних сайтів «Район.in.ua» Вікторія Назарук закликала колег не здаватися, отримавши чергову відмову, й наполегливо «стукати», нагадуючи потенційним донорам про себе. На підтвердження думки поділилися власним прикладом: нещодавно журналістка подала заявку на один із конкурсів і після оголошеного дедлайну не отримали жодної відповіді. Насмілилась сама потурбувати організаторів — і з’ясувалось, що рішення журі — позитивне, просто повідомити про це їй… забули. «Хто стукає — тому відчиняють», – на цій позитивній ноті завершилась насичена і продуктивна розмова у професійному колі.
Вебінар проводився НСЖУ за підтримки швейцарської некомерційної організації Fondation Hirondelle та Інституту регіональної преси та інформації (IRMI, Україна) в рамках проекту “Підвищення стійкості українських медіа”, що фінансується Swiss Solidarity.