«Демократія помирає в темряві» – під таким гаслом учасники багатолюдної маніфестації пройшлися головною вулицею Приштини минулого понеділка. Вони протестували проти рішення уряду призупинити дію ліцензії на телевізійну діяльність Klan Kosova – одного з найпопулярніших косовських приватних телеканалів.
Акція протесту пройшла під егідою Асоціації журналістів Косова (AGK) і зібрала близько сотні журналістів, телеоператорів, фотокореспондентів, представників громадянського суспільства. В полудень колона прокрокувала від площі Захіра Паязіті до будинку уряду під пронизливі звуки свистків і зупинилась біля пам’ятника національному лідеру Скендербеу. Протестувальників також супроводжували поліцейські та карабінери з міжнародних сил із підтримки миру в Косові KFOR.
Причиною рішення Міністерства торгівлі та промисловості скасувати дозвіл на мовлення телерадіокомпанії Klan Kosova стали виявлені серйозні порушення в її реєстраційних документах. Там, зокрема, вказано, що міста Пея та Джакова є частиною Сербії, а не Косова.
В Klan Kosova назвали ці невідповідності «технічною помилкою» і виправили її. Однак в уряді ці похибки охарактеризували як «порушення Конституції».
«Сам факт, що представники Klan Kosova… вжили заходів для виправлення після стількох років, свідчить про те, що відповідний бізнес вчинив порушення, встановлене Агенцією з реєстрації бізнесу ARBK, і тому було ухвалено рішення про призупинення дії сертифіката бізнесу», – йдеться в повідомленні міністерства від 28 липня.
Керівництво AGK відреагувало на дії уряду публічною заявою на своїй сторінці в соцмережах і на офіційному сайті організації.
«Асоціація журналістів Косова» шокована рішенням уряду закрити Klan Kosova. Це підтверджує відкриту та безпрецедентну війну уряду проти ЗМІ і є попередженням про те, що інші ЗМІ також стануть об’єктами атак», – ідеться в заяві.
Медіаюристка Флютура Кусарі назвала прецедент із Klan Kosova «найбільш крупною атакою політичної партії на ЗМІ та медіа в Косові». Вона наголошує, що Klan Kosova має право подати позов до суду.
Нагадаємо, Асоціація журналістів Косова (AGK) є членом Європейської та Міжнародної федерації журналістів, а також є партнером Національної спілки журналістів України. Нині в рамках програми професійного захисту «Резиденція в Косові» у Приштині перебуває 14 українських медійників.
Людмила Макей, Приштина
Фото авторки