Своєрідним сеансом арт-терапії та емоційного перезавантаження для журналістів-переселенців у Запоріжжі стало відвідання на запрошення Запорізького художнього музею патріотичної експозиції «Незламна кульбаба», приуроченої до Дня державності України. В експозиції – роботи 24-х запорізьких митців, виконані у різних жанрах та стилях.
– Виставка вразила. Пейзажі, натюрморти, портрети, і навіть ляльки-обереги… Такі заходи дуже потрібні: арт-терапія дає змогу оживати. Після цього хочеться вже щось зробити своїми руками, і я вже знаю що. Сьогодні в музеї побачила картини Вадима Міткова і аж ахнула, бо я його знала на майстер-класі по живопису і він ще й презентував свої розписи на уламках ракет. Це для мене нове відкриття цього талановитого митця. – ділиться емоціями журналістка з Енергодару Алла Шамрай.
Основний жанр представлених в експозиції робіт – натюрморти, наповнені красою, позитивом та життєвою силою. Багатством квіткових композицій, неймовірними красками сяють твори Анатолія Івченка, Миколи Шиверського, Ольги Дараган, Тетяни Височіної, Ульяни Белнакіти, Миколи Боровика, Ольги Харьякової, Олени Сауріної, Інни Алещенко-Березняк, а також виконані в техніці цифрової графіки квіти Наталі Луценко. Наче живі, квіти лікують поранені війною душі, допомагають зцілити їх вірою в майбутнє.
Міські пейзажі старого Олександрівська оживають у творах відомого графіка Юрія Калашнікова: виконані авторською технікою – туш, перо, олівець. як завжди, наближують минуле, яке проступає через завісу історії. А брати Петро і Павло Добрєви малюють Запоріжжя яскравими насиченими фарбами. Улюблені пейзажі запорізьких околиць зображені в творах Вадима Міткова, Антона Шеретова.
Сюжетні картини Віталія Марченка пов’язані з війною, з вибухами у Запоріжжі, з трагедією у Маріуполі. Олександр Жолудь, Євген Прокоф’єв додають всім нам впевненості та мужності козацького роду. Радує, що наші художники не мовчить в складних умовах, у них різні твори з різними сюжетами, але вони так чи інакше пов’язані з війною, адже всі ці митці перебувають в Запоріжжі, не покинули рідне місто.
Краса рідного краю – основна патріотична ідея, яку сповідує в своїх світлинах талановита сім’я митців – Ольга, Анатолій, Оксана Кіргеєви: пейзажі, квіткові натюрморти, портрети, українські ляльки-обереги – всі пронизані любов’ю до батьківщини, до людей, наших земляків, що живуть поруч з нами.
– Кульбаба – на перший погляд звичайна польова квітка, схожа на сонечко, але дивовижна сила життя якої просто вражає! – каже куратор виставки Ольга Дворна. – В розумінні українців кульбаба, – це символ незламності, волі, сили духу, продовження роду. Ця виставка — про силу мистецтва. І під час війни мистецтво має потужну силу створювати нові сенси.
– Найбільше вразила робота Антона Шрета «Вирва» про Дніпрогес. – Він цією картиною влучив мені в самісіньке серце! Наскільки тонка техніка, наскільки майстерно! Як розповіла куратор виставки – Ольга Дворна, що цей художник весь час підвищує свою майстерність, – каже Антоніна Букреєва, журналістка з Якимівки
Усіх – і художників, і журналістів, і працівників музею – об’єднала сонячна кульбаба. Міцний символ Перемоги, боротьби за життя та світле майбутнє.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Наталія Вадимова, фото Дар’ї Зирянової