Диплом Національної премії за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка, присудженої кримському журналістові Владиславу Єсипенку, вручено вчора під час розширеного пленуму Правління НСЖУ його дружині Катерині Єсипенко. Сам Владислав прибути не може, оскільки перебуває в ув’язненні за надуманим звинуваченням окупаційної влади.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко наголосив на солідарності Спілки з незаконно ув’язненими кримськотатарськими журналістами, Владиславом Єсипенком, Іриною Данилович, Наріманом Джелялом та іншими українськими медійниками, що перебувають у заручниках окупантів. Сергій Томіленко нагадав, що Владислава Єсипенка та Ірину Данилович було нещодавно прийнято в лави Спілки, а отже – до Міжнародної федерації журналістів.
– Для нас велика честь передати вам українську та міжнародну прескарти й диплом премії, якою раніше було відзначено кримського журналіста Миколу Семену, в’язня кремля журналіста Романа Сущенка, донецького медійника Станіслава Асєєва, інших достойних колег, – сказав Сергій Томіленко, звертаючись до Катерини Єсипенко. – Сьогодні ви, пані Катерино, робите дуже багато для звільнення нашого колеги, вашого чоловіка. Віримо, що зовсім скоро ви зможете передати цей диплом безпосередньо Владиславові.
Катерина Єсипенко висловила подяку за нагороду й зазначила, що живе з великою надією, що найближчим часом Владислав зможе сам бути гостем на заходах Спілки. Також від імені Владислава Єсипенка й Ірини Данилович вона подякувала за прийняття їх у лави Спілки.
– Бути членом НСЖУ та МФЖ – це велика психологічна та емоційна підтримка, – наголосила Катерина Єсипенко. – Владислав та Ірина – люди сміливі, з принциповою життєвою позицією, зразок того, якими мають бути справжні громадяни держави, що бореться за збереження свого суверенітету й територіальної цілісності.
Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ зачитала слова Ірини Данилович, якими вона в 2017 році виразила велике значення єдності Криму й України. «Для нас зв’язок з Україною – на інстинктивному рівні, він подібний до радіохвилі, яку ми не бачимо, але вона є!» – написала тоді Ірина.
На пропозицію кримського журналіста, секретаря НСЖУ Миколи Семени Правління та Секретаріат НСЖУ ухвалили спільну заяву на підтримку незаконно засуджених журналістів України. В заяві, зокрема, йдеться про те, що спецслужби агресора, особливо після повномасштабного нападу на Україну, посилюють гоніння на незалежних журналістів. За даними правозахисників, за весь період окупації в російських катівнях кількість українських політв’язнів сягнула 287 осіб. 195 із них – кримські татари. 182-ох в’язнів сумління – громадян України утримують за ґратами й досі, з них 116 кримських татар.
«Національна спілка журналістів України заявляє про свою професійну солідарність із колегами, яких незаконно переслідує влада росії через виконання ними своїх професійних обов’язків, – ідеться у заяві. – Системний тиск на незалежних професійних та громадських журналістів у Криму неодноразово засуджували Міжнародна федерація журналістів, Європейська федерація журналістів, Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ, Моніторингова місія ООН з прав людини. Ми закликаємо органи влади і громадськість України, міжнародну спільноту вжити всіх можливих заходів для політичного, дипломатичного та громадського тиску на владу російської федерації з метою звільнення незаконно засуджених журналістів, припинення порушення права жителів Криму на свободу слова і вільне вираження думок».
Спілка закликає правозахисні організації взяти під постійне спостереження судові справи проти українських журналістів, медіа – максимально поширювати інформацію про в’язнів-журналістів, владу – докласти зусиль для звільнення бранців кремля шляхом обмінів та переговорів.
Розширене засідання Правління Національної спілки журналістів України вперше від початку повномасштабної війни відбулося вчора очно в центральному офісі НСЖУ. Під час пленуму було обговорено виклики, з якими сьогодні стикається журналістська спільнота України.
Учасники засідання хвилиною мовчання вшанували пам’ять колег, які загинули внаслідок російської агресії. За даними НСЖУ, від початку повномасштабної війни їх уже принаймні 67.
Інформаційна служба НСЖУ