До складу Керівного комітету проєкту «Захист свободи слова та свободи медіа в Україні», який реалізується в рамках Плану дій Ради Європи для України, ввійшли голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, перша секретар спілки Ліна Кущ та секретар спілки Костянтин Григоренко.
– Будемо голосом реальних журналістів та реальних медіа на майданчику Ради Європи! – каже Сергій Томіленко.
Під час першого засідання Комітету він наголосив, що його спільним пріоритетом має бути посилення стійкості українських медіа, особливо, на деокупованих і прифронтових територіях.
– Наші колеги перебувають буквально на передовій боротьби із російською пропагандою та інформаційним безладом, тому маємо їм всіляко допомагати, – наголошує Сергій Томіленко.
На його думку, оскільки Верховна Рада України ухвалила дуже складний і об’ємний Закон «Про медіа», то варто розгорнути широку просвітницьку роботу – надавати журналістам і редакціям порадники, приклади шаблонів документів, роз’яснювати особливості захисту прав журналістів за нових законодавчих умов.
Пріоритетом є безпека журналістів.
– Для нас важливим інструментом захисту колег є спеціальна Платформа Ради Європи з безпеки журналістів, де акумулюється інформація про злочини проти журналістів. Варто домагатися призначення в правоохоронних органах – Офісі Генпрокурора, МВС та Національній поліції, СБУ – осіб, відповідальних за реагування на звернення журналістів про порушення їхніх прав, – наголошує Сергій Томіленко. – Необхідно проводити регулярні публічні звіти про стан розслідувань злочинів проти медійників. Особлива увага – воєнним злочинам росії проти журналістів та медіа – маємо посилювати ідею трибуналу над путіним за злочини проти журналістів.
Наразі Директоратом з питань інформаційного суспільства та боротьби зі злочинністю Ради Європи затверджено перший етап медійного проєкту для України, який складається з трьох компонентів:
1. Забезпечення відповідності норм законодавства України про ЗМІ, свободу слова та свободу доступу до інформації європейським стандартам.
2. Ефективна реалізація правової бази, що регулює захист журналістів, суспільне мовлення та регуляторні органи, відповідно до європейських стандартів.
3. Ефективні комунікаційні стратегії, які регулюють збалансоване висвітлення в ЗМІ та запобігають виникненню інформаційного безладу.
Слова підтримки для українців та українських журналістів прозвучали від голови Департаменту інформаційного суспільства РЄ Патріка Пеннінкса і його колеги, програмного менеджера проекту в Страсбурзі, Шаїна Аббасова. Учасники засідання щиро привітали українську команду Офісу Ради Європи, яка втілює проєкт, – Лейлу Жданову та Олену Демченко.
Сам Керівний Комітет Проєкту Ради Європи об’єднав такі установи: Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, Міністерство культури та інформаційної політики України, Офіс Генерального прокурора України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення, Державний комітет телебачення і радіомовлення України, Національну суспільну телерадіокомпанію України, Міністерство внутрішніх справ України, Національну спілку журналістів України, Комісію з журналістської етики, Асоціацію правовласників та постачальників контенту України, Незалежну медійну раду.
Інформаційна служба НСЖУ