На юридичну гарячу лінію для журналістів та ЗМІ надходять запитання не лише локального, а й загального характеру. Оприлюднюємо відповіді фахівців н ті з них, які цікавлять багатьох медійників.
Під час війни друковане ЗМІ тимчасово перейшло в онлайн, використовує лише сайт. До газети продовжують надходити прохання надрукувати оголошення про втрату документів. Чи будуть дійсні такі оголошення в онлайн версії, чи вони мають бути оприлюднені тільки у друкованому виданні?
На запитання відповідає юрист Даніл Сербін, IBC Legal Services:
–Новим Законом України «Про медіа» вперше було введено онлайн-медіа в законодавче поле. Відтоді, онлайн-медіа вважаються складовим елементом системи медіа-сервісів, що можуть надаватись на території України.
При цьому, законом не встановлено вимог щодо обов’язкової реєстрації онлайн-медіа, що означає те, що під законодавче регулювання підпадають всі онлайн-медіа, однак державно-акредитованими є тільки ті онлайн-медіа, котрі пройшли процедуру офіційної реєстрації. Таким чином, у споживачів медіа-сервісів, в силу особливостей онлайн-медіа, ще не сформувався відповідний рівень довіри, в порівнянні з тими ж друкованими медіа.
При цьому, вірогідно, не всі користувачі обізнані щодо того, що медіа тимчасово виходить тільки в онлайн-форматі. Тому, рекомендуємо зробити відповідне оголошення з метою донесення такої інформації щодо тимчасових змін до користувачів (читачів) медіа-сервісу.
Також, треба виходити з того, оплатно чи безоплатно публікуються надіслані оголошення. У разі, якщо медіа пропонує свої послуги щодо публікації конкретно в друкованому медіа за певну плату, така пропозиція являється публічною офертою (публічним закликом укласти договір), і публікація в онлайн-медіа буде вважатись неналежним виконанням умов договору.
Часто, для відновлення втрачених документів, ставиться вимога щодо публікації оголошення про втрату в ЗМІ (медіа), без зазначення конкретного різновиду медіа, тому публікація в онлайн-виданні також буде вважатись належним виконанням умови для такого відновлення, оскільки, як вже було зазначено, онлайн-медіа наразі на рівні закону були визнані різновидом медіа. У разі, якщо оголошення публікуються безоплатно, перед здійсненням публікації в онлайн-медіа, рекомендуємо зв’язатись з заявником для з’ясування того, чи відповідає публікація в онлайн-медіа інтересам та меті, які він переслідує.
Довідково.
Юридична гаряча лінія для журналістів та ЗМІ працює під егідою мережі Центрів журналістської солідарності Національної спілки журналістів України за підтримки ЮНЕСКО та Міжнародної і Європейської федерацій журналістів. В рамках програми медійники можуть отримати необхідну юридичну підтримку. Консультації надають висококваліфіковані фахівці юридичної компанії «IBC Legal Services» – адвокати, юристи з великим досвідом, які не лише є висококласними фахівцями, а й приємні в спілкуванні люди, які щиро вболівають за свою справу в цілому та за кожного клієнта зокрема. Керуючий партнер компанії – доктор юридичних наук, адвокат Михайло Кочеров.
Для медійників сервіс є безкоштовним та доступним із будь-якого регіону чи країни, де перебувають медійники. Оформити заявку можна, заповнивши спеціальну ФОРМУ. Необхідно вказати контактні дані, назву ЗМІ, в якому працює медійник, регіон проживання, коротко викласти зміст звернення та надати інформацію, яка допоможе юристам розібратися у суті питання та надати допомогу.
Про Національну спілку журналістів України
Національна спілка журналістів України (НСЖУ) – найбільша журналістська організація України, яка об’єднує 18 тисяч членів та має обласні організації в кожному регіоні. З початком повномасштабної війни росії проти України НСЖУ спрямувала свої дії на допомогу українським журналістам. Зокрема, українські медійники можуть отримати захисне спорядження для роботи в зоні бойових дій, а також фінансову та психологічну допомогу.
Про мережу Центрів журналістської солідарності
Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну та інші види допомоги.
Про компанію «IBC Legal Services»
«IBC Legal Services» – компанія з багаторічним досвідом сильного колективу професіоналів: юристів, адвокатів, аудиторів, бухгалтерів, оцінювачів, судово-економічних експертів. Широка спеціалізація та багаторічні партнерські стосунки із фахівцями різних галузей та напрямів, дозволяють компанії забезпечувати комплексну підтримку клієнтів у будь-яких складних ситуаціях.
Про ЮНЕСКО
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.