«Вільна та якісна журналістика є благом демократії. Пандемія COVID-19 нагадала нам про важливу роль, яку відіграють журналісти та медіа-професіонали, надаючи правдиву інформацію, протидіючи дезінформації, яка може спричинити паніку, і здійснюючи громадський контроль за особами, які приймають рішення», – заявила Комісар Ради Європи з прав людини Дуня Міятович напередодні Всесвітнього дня свободи преси. Національна спілка журналістів України публікує адаптований переклад заяви пані Міятович, яка відома в Україні насамперед наполегливою підтримкою українських журналістів у 2013 – 2017 роках на посаді Представника ОБСЄ з питань свободи медіа.
«Цьогорічні святкування Всесвітнього дня свободи преси 3 травня будуть різними за формою, але не за змістом. Ми повинні скористатися цим приводом, щоб зробити паузу та висловити подяку журналістам та медіа-професіоналам за їхню неоціненну працю задля загального блага. Ми повинні визнати, що вони жертвують собою та своїми сім’ями заради нас. Так відбувається завжди, не тільки в кризові періоди як зараз. Вони забезпечують нас одним з найпотужніших інструментів, який ми маємо в розпорядженні для прийняття рішень, важливих для нашого життя: правдиву інформацію.
Будь це видатні журналісти-розслідувачі, що висвітлюють глобальні кризи, або дописувачі, які працюють на місцеву газету, — їхня робота стосується всіх нас. Вони викривають несправедливість, злочин, корупцію чи зловживання владою. Вони тримають дії уряду під контролем громадськості. Вони готові рити глибоко, щоб віднайти правду. Вони також можуть представити нашій увазі мотиваційні історії, які надихнуть на зміни в інших куточках світу.
Ось чому свобода преси є одним із прав, закріплених у національних конституціях та міжнародних договорах. Ось чому ми повинні більше інвестувати у безпеку, незалежність й економічну та соціальну безпеку журналістів та медіа-професіоналів. Безпека журналістів повинна забезпечуватися у будь-який час не лише заради справедливості, а й заради демократії.
Медіа-середовище зазнало багато викликів за останнє десятиліття. Деякі з цих викликів поставили під загрозу існування деяких видань та зменшенню плюралізму ЗМІ. Однак актуальність журналістики для нашого життя не змінилася. Вона була, є і буде життєво важливою.
Напередодні 3 травня, я хочу висловити подяку всім журналістам та медіа-професіоналам, які працюють на захисті правди та справедливості. Занадто багато з них заплатили своїм життям або пожертвували своєю свободою, щоб ми могли приймати обґрунтовані рішення та робити наші суспільства більш справедливими».