Прийомам фактчекінгу медійників та студентів кафедри журналістики вчили у Чернівецькому Центрі журналістської солідарності. Тренінг провів видавець і журналіст, редактор сайту Pogliad.ua Олексій Микосянчик.
За словами фахівця, перевірка фактів особливо важлива в умовах війни. Під час роботи з джерелами інформації та написання матеріалів медійник має розрізняти правду, напівправду чи відверту брехню.
Олексій Микосянчик запропонував такий алгоритм перевірки фактів для журналістів:
– обрати матеріал і виділити з нього твердження, що потребують перевірки;
– пошукати в авторитетних джерелах інформації підтвердження, що допоможуть класифікувати повідомлення як правдиве, неправдиве, оманливе або таке, що не можна перевірити;
– до відібраного і проаналізованого факту дати коментарем, у якому аргументувати вибір перевірки саме цього факту та її результат;
– експерт (редактор) має перевірити коментар – якість і надійність джерела;
– якщо коментар проходить перевірку, здійснюється перехресний фактчекінг (фінальна перевірка на внутрішню логіку); якщо ні – слід виправити коментар;
– залучення зовнішнього експерта, який, якщо це потрібно, оцінює текст;
– публікація перевірених даних.
Пан Олексій підкреслив, що перевіряти можемо лише факти. Суб’єктивні думки розглядаються у контексті маніпуляцій, які аналізуємо через морально-етичні концепти, логіку тощо.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності у Чернівцях– 068 286 37 06 (Володимир Бобер, координатор Чернівецького центру), адреса: пр. Незалежності, 96.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба Чернівецького ЦЖС