Дві з трьох пропозицій, попередньо поданих Національною спілкою журналістів України до громадського обговорення з представниками Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, були враховані та в подальшому мають бути внесені до проєктів підзаконних актів для імплементації Закону про медіа.
Щодо третьої пропозиції, то після її обговорення та висловлення позиції щодо необхідності внесення відповідних змін, представники Нацради прийняли до уваги зауваження, та повідомили, що дана тема буде винесена на обговорення на наступному засіданні. Про це повідомив представник НСЖУ, юрист Даніл Сербін (IBC Legal Services), який прийняв участь в обговоренні проєктів документів, організованому Національною радою з питань телебачення та радіомовлення у вівторок, 16 травня.
Зокрема, із проєкту порядку реєстрації онлайн-медіа прибрали вимогу подавати офіційну (зареєстровану) назву онлайн-медіа. Спілка журналістів отримувала звернення від медійників, які вважали таку вимогу незаконною. Тепер достатньо буде зазначити лише назву онлайн-медіа, під якою суб’єкт здійснює або бажає здійснювати свою діяльність.
Крім того, із проєкту документу вилучена вимога щодо зазначення конкретної території надання онлайн-сервісу. Така вимога була визнана недоцільною, так як фактичне зазначення однієї або декількох територій не має сенсу з огляду на специфіку онлайн-сервісів, до яких можуть мати доступ люди з будь-яких частин світу.
Третя пропозиція НСЖУ стосувалася вимоги зазначати під час реєстрації мову друкованого медіа. За висновком спілки, оскільки в законі такої вимоги не міститься, то і з нормативно-правового акту вона повинна бути вилучена.
«Під час засідання я висловив нашу позицію щодо недоцільності зазначення однієї конкретної мови під час реєстрації. Член Нацради Олександр Бурмагін запевнив, що такі відомості зазначаються для ведення статистики і що регулятор не накладатиме жодних санкцій у випадку випуску деяких примірників іншими мовами, якщо це не суперечить закону. Я наполягав, щоб така позиція була висловлена не лише усно, а й внесені відповідні зміни до закону або до заяви про реєстрацію. Тоді суб’єкту у сфері друкованих медіа не потрібно буде вносити зміни до реєстру, якщо редакція зробить кілька випусків іншою мовою чи мовами, в рамках закону», – прокоментував Даніл Сербін.
За підсумками обговорення представники регулятора змінили формулювання в проєкті нормативно-правового акту на «мова (мови)» друкованого медіа і пообіцяли повернутися до цього питання на наступному засіданні.
Нормативно-правові акти для імплементації Закону про медіа мають бути ухвалені не пізніше 30 червня 2023 р.