Яких етичних норм повинні дотримуватися медійники під час війни, студентам кафедри журналістики факультету філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника розповіла журналістка видання ГЛУЗD, асистентка Івано-Франківського Центру журналістської солідарності Ірина Блаженко.
Зокрема, Ірина поділилася досвідом спілкування із представниками соціально вразливих категорій суспільства та військовими.
– Воєнний стан не має впливати на журналістські стандарти й етику, проте він таки впливає на підходи. Інформаційне поле, як і безпека журналіста, дуже важливі, тому обмеження воєнного часу є виправданими, – наголосила спікерка.
Студенти моделювали та розбирали реальні комунікативні ситуації з учасниками бойових дій та ВПО, щоб з’ясувати, як потрібно працювати з вразливими темами, не порушуючи почуття респондента.
Також Ірина закликала уникати додавання до публікацій великої кількості світлин із понівеченими тілами. Журналістка вважає, що аудиторію варто берегти, попереджаючи про наявність зображення із чутливим змістом в заголовку чи на початку матеріалу, або ж додаючи опцію, яка запитуватиме людину, чи хоче вона бачити це зображення.
Під час заходу багато дискутували про дотримання балансу думок в контексті повномасштабного вторгнення.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
За повідомленням Івано-Франківського ЦЖС