Про походження чоловічих та жіночих імен в Україні говорили під час тренінгу з ономастики, який відбувся у Запорізькому Центрі журналістської солідарності. Ним відкрився цикл тренінгів з поглибленого вивчення української мови, ініційований журналістами-переселенцями.
Його провів журналіст, письменник, викладач Микола Білокопитов. Він розповів, щоономастика вивчає історію та закономірності виникнення імен, їх розвиток і функціонування. Цей розділ мовознавства корисний для аналізу іменованих об’єктів або походження імен.
Спікер зауважив, що 93% власних імен в Україні запозичені. Серед суто слов’янських – Богдан, Борислав, Мирослав, Зореслава, Мирослава, Лада. Найбільш поширені – Володимир, Ігор, Олег, Віра, Любов, Людмила.
З Риму до нас прийшли імена Валерій, Віктор, Максим, Сергій, Інна, Марина, Наталія. Грузинське походження має ім’я Тамара, єгипетське – Таїсія, німецьке – Едуард, перське – Кирило. Цікаво, що одне з найпоширеніших у світі ім’я – Іван у різних народів звучить по-різному: у поляків – Ян, у французів – Жан, у британців – Джон.
Тренінг отримав схвальні відгуки.
– Цікавий короткий екскурс в історичне мовознавство, – каже Антоніна Букреєва з Якимівки. – Він має велике значення: ми повинні знати своє коріння. Знаєш рідну мову – маєш зброю проти ворогів.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Кузьменко Наталія, координатор Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Наталія Вадимова, Ніна Деркач. Фото Дар’ї Зирянової