Високою емоційною напругою, болем і водночас оптимізмом були сповнені роботи юних учасників Всеукраїнського конкурсу «Я – журналіст», який цього року проводився уже втринадцяте. Його гасло – «Розповідаю світові про незламність українців». Тема війни, повномасштабного вторгнення росії в Україну пронизувала текстові, фото- та відео роботи. І в той же час творчі доробки були сповнені віри і надії.
Оголошення результатів конкурсу відбулося 28 квітня, у пресцентрі Національної спілки журналістів України.
Традиційно цікавий для учнів шкіл, коледжів та технікумів конкурс цьогоріч зібрав 808 учасників з усіх областей та столиці України, а з також 12 країн світу.
– Ми закликали учасників і учасниць готувати роботи, які б демонстрували позитивні приклади незламності, стійкості, відданості українців – як військових, так і цивільних – волонтерів, енергетиків, вчителів, журналістів, підприємців, медиків – всіх тих, хто на своєму місці, своєю працею долучається до нашої майбутньої спільної Перемоги України. Роботи цього року особливі. Вони вражаючі. Я впевнений, вони знайдуть своє місце у підручниках з історії, будуть перекладені європейськими мовами. Це будуть живі свідчення дітей війни, які описали надзвичайно драматичні моменти, з якими зіштовхнулися. І в той же час вони мають сміливість, душевну стійкість розповідати про це світу, осмислювати цей травматичний досвід і йти далі, з вірою в Перемогу, з вірою в Україну, – зауважив організатор конкурсу, журналіст, секретар НСЖУ Віталій Голубєв.
Того дня був цілий феєрверк нагороджень, медалей, дипломів… У залі панувала радість і натхнення. Це були хороші стимули для майбутньої творчості. Переможці отримали дипломи І, ІІ та ІІІ ступенів, а також заохочувальні відзнаки Крім того, були й подарунки – канцтовари та книги від видавництв, які підтримали конкурс «Я – журналіст».
Гран-прі та новенький ноутбук від НСЖУ та Академії української преси отримав Олександр Кононенко, вихованець «Зразкового художнього колективу» гуртка «Школа журналістики» обласного Будинку художньої творчості Миколаївської обласної ради, студент 1 курсу Відокремленого структурного підрозділу «Миколаївський будівельний фаховий коледж Київського національного університету будівництва і архітектури».
Ірина Василенко, наставниця Олександра, розповіла, що він написав про свого батька, який загинув у 2019 році:
– Він не хотів писати цю роботу, але після того, як у нашої вихованки також загинув батько в Маріуполі, він взяв у Рити інтерв’ю і написав про двох загиблих батьків. Ця робота була зі сльозами на очах. Складно було все це вдруге переживати. Батько Сашка хотів, щоб він став програмістом і Саша після 9 класу вступив до коледжу. Він каже: я живу заради пам’яті батька, і заради своєї матері та сестрички. Я хочу, щоб вони завжди посміхалися.
Особливістю цьогорічного конкурсу стало те, що нагороди – спеціальні медалі – отримали й педагоги за підготовку творчої юні. Віталій Голубєв зазначив, що щороку буде приблизно по 10 таких нагород. Їх вручатимуть педагогам особисто.
Також у спеціальній номінації «Журналісти важливі» від співорганізатора конкурсу – Національної спілки журналістів України – конкурсанти, які висвітлювати образи українських журналістів, отримали відзнаки та подарунки – павербанки.
– За роботами учасників конкурсу щороку можна простежувати сучасну історію України. Роботи цього року неповторні і дуже знакові. У дуже складних, екстремальних умовах, коли над Україною нависла загроза, ви не розгубилися і продовжили дуже важливу справу. Сьогодні нас об’єднують не тільки стіни Спілки, яка дуже багато допомагала і допомагає журналістам під час війни. Нас об’єднує і те, що ви, друзі, не боїтеся порушувати теми, які важливі для всієї країни, ви фіксуєте, чим живе наша країна, як вона бореться, як вона відстоює свою свободу. Ви уособлюєте те майбутнє нашої журналістики, у яке я дивлюся з оптимізмом, – зазначила перша секретар НСЖУ Ліна Кущ, звертаючись до переможців конкурсу та їхніх наставників.
Вона розповіла юним медійникам про роботу Центрів журналістської солідарності і запросила старшокласників відвідувати їх у своїх регіонах, зазначивши, що там вони зможуть не лише поспілкуватися з журналістами, а й відвідати майстер-класи, тренінги тощо.
Переможці конкурсу та їхні педагоги розповіли, що вражені чудовою атмосферою, яка панувала під час церемонії нагородження.
– Цей конкурс вражає: багато людей, багато чого цікавого почув, маю що запитати і підказали, що почитати, – розповів старшокласник з Макарова Михайло Фока.
А його наставниця, керівниця гуртка «Дитяча телестудія 1+2» ЦТДЮ імені Данила Туптала Макарівської селищної ради Тетяна Мельник зазначила, що гуртківці уже вшосте беруть участь у конкурсі «Я – журналіст», і не раз виходили переможцями. Та нині вона помітила, що журналістська робота позитивно впливає на дітей, які були травмовані через те, що їм довелося покинути рідне селище чи пережити окупацію.
– Діти, повертаючись у Макарів після деокупації, і бачачи зруйноване місто, – а в нас 60% міста було зруйновано – зробили відеоролики, лейтмотивом яких є те, що ми все відбудуємо, ми вистоїмо, і що все у нас буде добре. Наші ролики пронизані оптимістичним настроєм, у них ідеться про те, що попри все пережите, наше місто відбудується, є віра в Перемогу. Такі зйомки допомагають і самим дітям. Адже вони повернулися у звільнене місто дещо «затиснуті» психологічно, а слухаючи і записуючи розповіді інших людей, і самі потроху відкриваються, – зауважує Тетяна Мельник.
– Тут, у НСЖУ, ми були вражені тим, настільки тепла, дружня атмосфера тут панує, всі один одного знають або знайомляться, всі щиро спілкуються, всі радіють, – каже керівниця гуртка фотомистецтва «Юні фотоаматори» КЗПО «ЦДТЮ «Апельсин Плюс» Борщагівської сільської ради Катерина Капущак.
Андрій Коваленко, виконавчий директор Академії української преси, звернув увагу юних медійників на особливості професії:
– Журналістика – це не професія, це стиль життя. Тому легко не буде, але точно можу сказати, що буде цікаво. Адже ви зможете формувати суспільну думку, розповідати людям правду.
Наступного року конкурс «Я – журналіст» відбудеться уже 14-й раз. До того ж, організатори планують ще одну новацію: оскільки інтерес до конкурсу виявляють не лише старшокласники, а й молодші школярі, то на наступний рік планується розширення вікового діапазону учасників. А цього року уже вручили кілька заохочувальник відзнак наймолодшим учасникам конкісту. Серед них – учні 4-Б класу Ніжинської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 15 Чернігівської області, які надіслали на конкурс свою колективну роботу.
ДОВІДКА. Всеукраїнський конкурс «Я — журналіст!» як проєкт соціальної відповідальності проводиться з 2009 року. Заснований журналістом Віталієм Голубєвим, конкурс народився у Рівному, а з 2016 року став всеукраїнським. Його учасники з усіх регіонів України надсилають твори, фото і відео на визначені організаторами теми. Нагородження переможців традиційно відбувається у Києві, в Національній спілці журналістів України.
Інна Косянчук