«У мене синя куртка із великими написами «Преса»… Але росіяни стрілять у всіх, вони стріляли в лікарів, і тепер стріляють у пресу. Я втратив рахунок зниклим і мертвим журналістам і фотографам», – так поранений учора кореспондент італійської газети «La Repubblica» Коррадо Зуніно прокоментував учорашній обстріл поблизу Антонівського мосту в Херсоні, під час якого італійського журналіста було поранено, а українського фіксера – вбито.
По дорозі до Одеської лікарні, де йому надали медичну допомогу, Коррадо Зуніно дав коментар виданню «Adnkronos». За його словами, він отримав чотири поранення: одне кульове, в плече, і ще три – під час падіння. В італійського журналіста, за його словами, влучила куля, яка перед цим пройшла крізь тіло його українського друга і фіксера Богдана Бітіка.
«Ситуація в місті Херсон була доволі спокійна, я чув два-три постріли далеко, на протилежному березі Дніпра, який контролюють росіяни. Тож ми доїхали до мосту… – розповів Коррадо Зуніно. Залишивши машину, вони з Богданом залишили машину й рушили пішки. – Ми вийшли. Українські військові кричать нам: «Go away!» («Відходьте!» – ред.). Ми одразу пішли. Я чув, що вони казали «Преса». Поки я був ззаду, Богдан все ще стояв грудьми до російської сторони. В цей момент я почув шипіння і відчуття, яке я можу визначити як печіння на моєму плечі. І я побачив, як Богдан впав на землю».
Відтак Коррадо Зуніно почав діяти, як його вчили на курсах для журналістів, що працюють на передовій: залишив зону стрільби. Один раз він повернувся, щоб подивитися, що з Богданом, – той все ще лежав на мосту. Обстріл тривав доволі довго, і весь цей час фіксер залишався там, де був. Тому Зуніно вважає, що той загинув.
«Я спустошений смертю Богдана, – сказав журналіст. – Ми зробили разом п’ять поїздок».
Він також додав, що вони двічі просили про дозвіл працювати в Херсоні, але, очевидно, не отримали. Проте вони мали загальний дозвіл і без перешкод дісталися міста.
«У Херсоні до мене поставилися ідеально. Швидкою везуть в одеську клініку», – сказав Коррадо Зуніно.
Згодом він розповів «Radio Capital», що знав Богдана, відколи вперше приїхав до України. Богдан повернувся на Батьківщину з Індонезії, де мав дружину і сина. З дружиною колеги після його загибелі на Антонівському мосту Коорадо Зуніно вже поспілкувався.
«Ми ніколи не наражалися на безпідставний ризик. Не було атмосфери війни, на тому мосту була тиша… Зараз я перебуваю у військовому госпіталі на півдні країни, маю 4 легких поранення. Але за декілька годин можна буде розпочати трансфер для мого повернення до Італії», – сказав він у сьогоднішньому ранковому ефірі.
Тим часом, джерела НСЖУ в Збройних Силах твердять, що медійники не узгоджували своїх дій з військовими. Проте офіційної інформації в ЗСУ наразі не дає. В офісі Генерального прокурора інформують, що внаслідок обстрілу Антонівського мосту Херсонщини загинув цивільний та поранено журналіста іноземного видання. Розпочато розслідування.
Український журналіст, виконавчий директор Академії Української Преси Андрій Коваленко, який майже одночасно з Богданом Бітіком працював у Херсоні, допомагаючи проводити зйомки італійському телебаченню, в коментарі НСЖУ назвав його смерть «безглуздою».
«Наскільки мені відомо, фіксер не мав акредитації для роботи в зоні бойових дій, вони з журналістом не мали погодження від військових працювати в Херсоні, – сказав Андрій Коваленко. – Виходити на Антонівський міст було вкрай нерозсудливо. Правила роботи в «червоних зонах» пишуться не просто так, вони пишуться кров’ю. Антонівський міст – це настільки небезпечна зона, що навіть блокпост поставити там не можна, бо його негайно розстріляють. Очевидно, саме з цієї причини італійський журналіст і його український фіксер змогли проїхати в цю зону. А найгірше – що фіксер був без засобів захисту!..»
Андрій Коваленко також додав:
«На херсонському напрямку і так було важко працювати, бо це вимагало додаткових погоджень, а зараз гайки закрутять так, що як українські, так і іноземні журналісти матимуть великі проблеми отримати доступ у Херсон».
Національна спілка журналістів України розцінює вбивство українського продюсера Богдана Бітіка та поранення італійського журналіста Коррадо Зуніно під час їхньої журналістської роботи у Херсоні як новий воєнний злочин росіян і ще одне свідчення небезпеки журналістської професії. НСЖУ висловлює глибокі співчуття родині та близьким Богдана, побажання одужання Коррадо Зуніно.
«Національна спілка журналістів України дякує мужнім італійським журналістам, які працюють на передовій, – наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Водночас ми звертаємося до італійських профспілок, які входять до Європейської та Міжнародної федерацій журналістів, і до видання la Repubblica із закликом гарантувати захист прав українського фіксера як члена італійської медіа-команди».
«Потрапляння у засідку Коррадо Зуніно і смерть Богдана Бітіка – це жахлива новина, – написав у твітері президент Національної федерації італійської преси та журналіст «Rai» Вітторіо ді Трапані. – І це нагадує нам усім про фундаментальну роль людей, які працюють на місцях, щоб інформувати нас про війни».
Європейська та Міжнародна федерації журналістів приєдналися до Національної спілки журналістів України і Національної федерації італійської преси у висловленні глибоких співчуттів родичам і колегам Богдана Бітіка та солідарності з Коррадо Зуніно.
Інформаційна служба НСЖУ