Від початку війни в Україні значно збільшився відсоток тих, хто негативно ставиться до Білорусі: українці переконані, що ця держава разом з росією воює проти України.
Так вважає українська журналістка із Волині – сусідньої з Білоруссю області, головна редакторка видання «ВолиньPost» Іванна Рудишин, інтерв’ю з якою публікує сайт забороненої в лукашенківській Білорусі Білоруської асоціації журналістів.
– Коли ми їздили в прикордонні села, то чули, що волиняни або взагалі перестали спілкуватися зі своїми родичами, які живуть у Білорусі, або просто не говорили з ними про війну, – каже Іванна. – Треба визнати, що українці та білоруси знають одне про одного через призму російської пропаганди, і це суттєво ускладнює ситуацію.
Проте, як додає журналістка, великий відсоток українців не ототожнює білоруський народ із білоруською державною машиною. Українці знають, що самопроголошений президент Олександр Лукашенко та його прихильники не представляють весь народ Білорусі.
– Ми вдячні, що більшість білорусів, принаймні за результатами деяких досліджень, не підтримують війну. Я вважаю, що ми, українці, також повинні докласти зусиль для посилення цих антивоєнних настроїв серед білорусів, – сказала Іванна Рудишин.
На її думку, останнім часом в українському медіаполі недостатньо інформації про Білорусь, особливо про білоруську опозицію.
– Можливо, тому що в неї зараз немає єдиного голосу, а може тому, що він не надто гучний. А можливо й тому, що Київ поки не готовий до офіційного діалогу з білоруською опозицією та тими, хто вважає себе вільними білорусами. Але ми знаємо, що білоруські добровольці беруть участь у війні проти Росії. Ми знаємо, що білоруси гинуть у боротьбі за вільну Україну, ми знаємо про існування незалежної білоруської журналістики, – наголосила Іванна. – Можливо, це буде надто суб’єктивна і точно не експертна думка, але для того, щоб в українському медіаполі було достатньо матеріалів про незгоду демократично налаштованих білорусів з режимом Лукашенка, потрібно ще багато попрацювати з обох сторін.
Відповідаючи на запитання про ставлення українців до незалежної білоруської журналістики, що протистоїть режимові Лукашенка, Іванна Рудишин сказала, що може висловити з цього приводу власну думку: вона вдячна білоруським журналістам, які не стали на бік пропагандистської машини, які не підтримують дії росії і висловлюють підтримку Україні.
– Я розумію, що комусь це коштувало життя, комусь свободи, а комусь через це довелося їхати за кордон. Я знаю, що Білоруську асоціацію журналістів визнали «екстремістською організацією». Я прекрасно розумію, навіщо і для чого це робить авторитарна білоруська влада. Дякуємо колегам за мужність і працю! Також я знаю, що Національна спілка журналістів України намагається будувати діалог із незалежними білоруськими журналістами та підтримувати їх, – зазначила Іванна Рудишин.
Вона наголосила, що підтримка білоруською державною машиною росії у війні стала серйозним ударом і травмою для українців на багато років. Після цього відносини між народами доведеться відновлювати фактично з нуля.
– Але якщо режим Лукашенка буде повалено, то за все відповідатиме він, його оточення і військове командування. Очевидно, що при такому розвитку подій було б легше будувати подальші відносини, – підсумувала Іванна Рудишин.
Інформаційна служба НСЖУ