Відразу два інциденти із недопуском журналістів на сесії міських рад відбулося цього тижня. У Кривому Розі та Мелітополі журналістам заборонили працювати на сесіях міських рад, посилаючись на закритість заходу через карантин.
Так, 22 квітня у Кривому Розі журналістів сайту «Перший Криворізький» люди у формі «Муніципальної гвардії» грубо виштовхали із двору приміщення міськвиконкому. На внутрішньому дворі нині проводяться засідання постійних депутатських комісій, а в 11.00 мало відбутися засідання сесії.
Спочатку журналістам сказали, що вони мають поміряти температуру. Коли журналісти згодилися і пішли до посту термометрії, охоронець почав показувати їм папери під назвою «Розпорядження про втілення протиепідемічних заходів у виконкомі міськради». Після цього зі словами «Ви порушуєте карантин» почали виштовхувати із подвір’я. Поліція, яка стояла біля воріт – взагалі не втручалася у те, що відбувається. Попри те, що журналісти посилалися на закон і говорили про перешкоджання журналістській діяльності, охоронці продовжували силою їх виштовхувати. При цьому журналістів іншого (комунального) видання безперешкодно пустили на сесію.
Днем пізніше міська влада Мелітополя також вирішила використати карантин, щоб «убезпечитися» від незалежних ЗМІ. На розгляд сесії виносилися важливі фінансові питання. Але висвітлити їх журналістам не вдалося. Бо потрапив на засідання лише оператор комунального телебачення. Інших – не пустили. Як інформує видання «МВ», на вході у мерію заступник начальника оргвідділу Георгій Вдовиченко, посилаючись на розпорядження міського голови, сказав, що вхід у приміщення заборонений. А засідання, мовляв, можна подивитися через онлайн-трансляцію. Але, як інформують ЗМІ, на 8-й хвилині вона припинилася.
За інформацією відділу комунікації Дніпропетровської області за фактом перешкоджання журналістській діяльності Криворізький відділ поліції відкрив кримінальне провадження за ст. 171 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів). Санкція статті передбачає обмеження волі на строк до трьох років. Поліція встановлює усі деталі кримінального правопорушення, з’ясовує роль кожного учасника інциденту.
Нагадаємо, що НСЖУ публікувала детальне роз’яснення юриста ГО «Платформа прав людини» Олександра Бурмагіна щодо повноважень міської влади не пускати журналістів на заходи. Він пояснив, що у спеціальному законодавстві, яке регулює боротьбу із епідеміями, інфекційними захворюваннями, немає підстав для призначення сільськими, селищними головами проведення закритих сесій рад. Тож тут міські посадовці мають керуватися законодавством, яке визначає порядок доступу до сесій. Юрист зауважує: головним документом щодо порядку доступу є відповідні регламенти рад, які повинні прийматися і затверджуватися самою радою. «Отже, за загальним порядком, «мери» скликають сесію, але режим проведення – закритий/відкритий – має право визначати тільки відповідна рада своїм рішенням», – коментує експерт.