Упродовж трьох місяців, з квітня по червень 2022 року, Крістіна Атовска в режимі нон стоп документувала наслідки російського вторгнення в Україну. Вона – єдина журналістка з Північної Македонії, яка приїздила до нашої країни для висвітлення повномасштабної війни. Репортерка фільмувала жахливі злочини проти мирного населення, а після повернення до Скопьє влаштувала фотовиставку під назвою #StandWithUkraine.
Спочатку світлини експонувалися в Північній Македонії та Албанії, а минулого тижня переїхали до столиці Косова Приштини за сприяння компанії KultPlus та представника дипломатичного корпусу Всесвітнього єврейського конгресу Флоріана Зеві. Експозицію відкрили в кафе «Галерея» поряд із редакцією. Глядачам представили кілька десятків фотографій та показали трейлер документального фільму «Колискові сирени» Крістіни Атовскі, знятого в Україні.
Крістіна Атовска зізналася, що вирішила їхати в Україну одразу, щойно дізналася про початок бомбування Києва та інших українських міст.
– Я розумію, що те, що відбувається зараз в Україні, є дуже важливим не лише для українців, а для всіх нас. Тому ухвалила рішення вирушити до України і робити звідти репортажі. Звісно, було багато перешкод на моєму шляху. Але я їх подолала і зробила те, що мала зробити, – розповіла журналістка.
На презентації побувало чимало поважних гостей, у тому числі посол Північної Македонії в Косові пані Шпреса Юсуфі. Після перегляду світлин вона зізналася, що побачене зачепило її за живе. Адже майже чверть сторіччя тому її батьківщина також пережила збройний конфлікт, який виник на Балканах внаслідок розпаду Югославії.
На відкриття виставки запросили й українських журналістів, які перебувають у Приштині в рамках програми професійного захисту «Резиденція в Косові». Вони подовгу стояли біля кожної світлини, розглядаючи зруйновані будівлі та обличчя людей. Кропивничанка Оксана Чиканчі не могла стримати емоцій, побачивши фото харківського ринку «Барабашово» після бомбардування.
– У Харкові живе родина мого сина, і ми часто їздили за покупками в цей район. Тепер тут руїни, – коментує вона.
Редакторка видання «Сільські новини» з Луганщини Марина Животкова два місяці провела в окупації. Каже, що під час обшуку в її оселі російські спецслужби знайшли та вилучили доказ «страшного злочину» – вишиту сорочку, подарунок від бабусі.
– Як я не вмовляла, не залишили мені бабусину вишиванку, – розповідає журналістка. На вернісаж вона прийшла в іншій вишиванці – тій, що передали до Приштини її українські земляки…
Десятирічна школярка Йора Яшічі здивувала присутніх несподіваним сюрпризом: вона вручила Крістіні Атовскі власноруч намальований олівцем портрет президента України Володимира Зеленського. Авторка цих рядків подарувала колезі з Північної Македонії сувенір із петриківським розписом. Домовились зустрітися в Україні після перемоги.
Символічно, що експозиція відкрилась у день, коли євреї відзначають Песах на знак пам’яті про те, як Мойсей вивів євреїв з єгипетського полону. Відвідувачів пригощали мацою і вином, а тости підіймали за перемогу України.
– У ці темні часи війни, що лихоманять Європу, єдність стає необхідністю. Ця виставка та фільм — наш спосіб показати підтримку українському народові. Ми хотіли б надихнути всіх підтримати українців всім, чим тільки можна, – зазначив наостанок один з організаторів виставки Флоріан Зеві.
Людмила Макей, Приштина
Фото з фейсбук-сторінки видання KultPlus.com