Нові програми про коронавірус, дистанційна робота і зв’язок із гостями через соцмережі – у регіональних філіях Українського радіо (Суспільне мовлення) уже звикли працювати в умовах карантину.
Продюсерка Українського радіо Запоріжжя Людмила Долженко в коментарі НСЖУ розповідає: в першу чергу, по-новому довелося працювати ведучим культурно-мистецьких програм, адже жодних тематичних заходів наразі не відбувається. По телефону чи «скайпу» журналісти спілкуються із художниками, письменниками, науковцями, артистами, які розповідають про свій час на карантині та дають корисні поради. Тренери чи дієтологи – про здорове харчування і вправи, майстри – про пошиття масок тощо. У програмі «Палітра», що виходить о 20:20 – розповіді митців, керівників музеїв, різноманітні майстер-класи, які допоможуть зайняти дітей на час карантину.
Також, за словами пані Людмили, тимчасово в ефірі з’явилася нова 5-хвилинна програма «Будьте здорові», яка інформує слухачів про епідемію. Тут поради лікарів, психологів, оперативна інформація. Вона виходить замість програми «Тревел гід», із якої слухачі дізнавалися про подорожі та культурні події.
«Більше програм виходить у записі, записуємо через соціальні мережі чи по телефону. Але гості все одно приходять у студію. Звісно, хтось відмовляється, бо важко добиратися. Тоді пропонуємо альтернативні варіанти. Прямі ефіри майже щодня», – коментує пані Людмила.
Також журналісти беруть коментарі у земляків, які перебувають за кордоном. Вони розповідають актуальну інформацію про те, що відбувається в інших країнах.
«Програми виходять різнопланові. Щодня є інформація, присвячена темі коронавірусу – із джерелами, порадами, корисною інформацією. Всі журналісти задіяні, всі працюють. Люди не ідуть у відпустки, навпаки – стали більш дисципліновані», – каже пані Людмила.
А от у Рівному забезпечили максимально дистанційну роботу для радійників. Дві групи по 2 людей працюють у редакції, ще одна група – віддалено. Спеціаліст із відділу програмування – повністю дистанційно за допомогою спеціальних програм, оскільки проживає не в Рівному, і нині є проблеми із транспортним сполучення.
«Всі працівники усвідомлено поставилися, що наше завдання зараз – доносити оперативну, достовірну і перевірену інформацію. Тому треба працювати з джерелами», – коментує продюсер (лінійний) Українського радіо Рівне Сергій Шидловський.
Працівники колективу по черзі ідуть у відпустки (дехто – у чергові, дехто – за свій рахунок). Частково це пов’язано із тим, де працівники живуть і чи є у них можливість добиратися на роботу.
«Все робимо мінімально допустимою кількістю людей. Оскільки у нас ведучі володіють усією технікою, можуть працювати з пультами, вести програму, приймати дзвінки. Останні 2 тижні ми не запрошуємо експертів фізично у студію, мінімізуємо контакти. Активно використовуємо соцмережі. Завдяки цьому отримуємо оперативну інформацію з районів. Хвилювалися спочатку за звук, але він досить непоганий. До того ж, можемо приймати одночасно телефонні дзвінки. Слухач чує експерта, є можливість задавати запитання і отримувати відповіді в ефірі», – каже пан Сергій.
Тут також приділяють багато уваги темі коронавірусу. Дистанційне навчання, доплати до пенсій, самозайнятість населення, коментарі земляків, які живуть за кордоном. До речі, телефонувати на радіо люди не перестали. Дзвінків не поменшало.
Внесли корективи в сітку мовлення і на Українському радіо Поділля-Центр, що у Хмельницькому.
«З’явилися програми із нагадуваннями про те, як себе поводити, щоб уберегтися від хвороби. Більше уваги приділяємо медичним аспектам, психологічним. Але від живих ефірів не відмовляємося. Щоправда, відразу пропонуємо як варіант телефонний зв’язок», – коментує продюсер радіо Поділля-Центр Андрій Мацейко.
Проблем із довезенням працівників не виникає. Тому відпустки практикують лише планові.
Редакторка творчої групи програм радіо «Рось» у Черкасах Марина Денисенко розповідає: карантин вніс корективи в роботу Суспільного. Деякі радійники Черкаської філії працюють у звичному режимі, частина написала заяви і працює дистанційно, дехто – у відпустці. На роботу добираються по-різному: пішки, власним транспортом, у тому числі, на велосипедах. За потреби забезпечується підвезення.
«Абсолютно всі журналісти і оператори, які контактують з людьми і працюють за межами ТРК, забезпечені масками, рукавичками. Є окуляри і захисні костюми для потенційно небезпечних зйомок (це стосується телевізійників). Також ми обмежили участь гостей в етерах, максимально стараємося з ними контактувати дистанційно», – каже журналістка.
У Національній спілці журналістів України зазначають, що регіональні філії Суспільного мовлення під час карантину перетворилися на центри критично важливого інформування громадян про життя в умовах епідемії та карантинних обмежень.
- Попри великий масив інформації про подолання коронавірусу в Україні, який громадяни отримують від посадовців МОЗ та керівництва держави, важливим є інформування про стан справ у регіонах, – зазначає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Відповідно, співробітники філій Суспільного мовлення у кожній області виконують важливу місію з інформування людей, боротьби із фейками та панікою, громадського контролю щодо протиепідемічної політики на місцях. Роботу колег, які до всього ще й ризикують своїм здоров’ям, працюючи у час епідемії, складно переоцінити!