Щодо права журналістів збирати інформацію про дотримання протиепідемічних правил, введених у зв’язку із поширенням коронавірусної хвороби (Covid-19), та проводити відеозйомку на вулиці, в магазинах та інших публічних місцях – на прохання НСЖУ консультує кваліфікована медіа-юристка Людмила Опришко:
Професія журналіста в усьому світі полягає в тому, що б збирати, обробляти та поширювати інформацію в інтересах суспільства. В демократичних країнах журналістам та ЗМІ відводиться роль «сторожового собаки демократії», оскільки вони повинні повідомляти всіх і кожного про наявні проблеми, небезпеки, загрози, інформувати про важливі події нашого життя тощо. Саме тому законодавство таких країн містить низку гарантій, які дають можливість виконувати цю важливу місію.
Зокрема, частина 1 статті 25 Закону України «Про інформацію» гарантує журналістам право під час виконання професійних обов’язків здійснювати письмові, аудіо- та відеозаписи із застосуванням необхідних технічних засобів, за винятком випадків, передбачених законом. Це право також гарантовано журналістам пунктом 3 частини 2 статті 26 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», статтею 21 Закону України «Про інформаційні агентства».
Отже, як видно з наведеного, журналісти мають право під час збору інформації використовувати необхідну техніку, в тому числі фотоапарати та відеокамери. Винятки із цього правила можуть бути передбачені лише законами, тобто актами, прийнятими Верховною Радою України. Жодні інструкції, накази чи інші підзаконні акти не можуть заборонити журналісту проводити зйомку.
12 березня 2020 року постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» на всій території України введено карантин з 12 березня 2020 року і визначено низку заходів протидії поширенню цієї небезпечної хвороби. Перелік заходів запобігання пандемії постійно поповнюється й іншими рішеннями Уряду та місцевих рад.
Оскільки дотримання цих правил впливає на можливість поширення хвороби, а значить і на кожного з нас, природньо, що журналісти звертають увагу на зазначену тему і досліджують питання про те, хто, де і як виконує протиепідемічні заходи. І, що б не бути голослівними, фіксують це на відео.
Безсумнівно, тема дотримання протиепідемічних правил є надзвичайно важливою, або як говорять юристи – має значний суспільний інтерес, адже право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення. Порушення протиепідемічних вимог несе загрозу кожному з нас, бо створюються умови для поширення хвороби, а відповідно, і для продовження карантину, який негативно впливає на економіку та на рівень наших доходів. Тому закон в подібних випадках зменшує можливості для обмеження прав журналістів. Зокрема, стаття 29 Закону України «Про інформацію» говорить про те, що навіть інформація з обмеженим доступом може бути поширена, якщо вона є суспільно важливою.
Тому журналісти, які проводять відеозйомку, збираючи інформацію про дотримання правил поведінки під час епідемії, надійно захищені законом. Протидія їм у використанні відеокамери, наприклад, в магазинах чи на вулицях, в парках, скверах чи інших громадських місцях є незаконною.
Табу на проведення журналістами відеозйомки у приміщенні магазину взагалі складно пояснити. Саме тому типовою є ситуація, коли охоронці навіть не можуть назвати причину заборони на використання відеокамери в приміщенні закладу торгівлі.
Досвід показує, що аргумент, який у подібних випадках найчастіше наводиться – необхідність збереження комерційної таємниці. Втім, таке пояснення є хибним. Адже для того, що б певні відомості можна було віднести до комерційної таємниці вони повинні бути невідомими іншим особам та не бути легкодоступними (див. статтю 505 ЦК України). Але, інформація про те, що відбувається всередині магазинів є легкодоступною і відомою усім відвідувачам. Тому вона не відносяться до комерційної таємниці.
Крім того, в умовах карантину інформація про додержання покупцями та персоналом супермаркетів протиепідемічних правил є суспільно-важливою, а тому доступ до неї, як зазначалось вище, не дозволено обмежувати. А саме цю інформацію, як можна нерідко переконатись, і хочуть приховати власники магазинів, які самі не дотримуються встановлених вимог протидії поширенню інфекції.
Тому, в таких випадках перешкоджання проведенню відеозйомки буде вважатись перешкоджанням законній професійній діяльності журналіста, що може призвести до притягнення винуватців до кримінальної відповідальності, зокрема, за статтею 171 КК України.
Наостанок варто нагадати і про те, що виконуючи свою роботу в умовах пандемії, самі журналісти також повинні додержуватись протиепідемічних норм: носити маску, рукавички та інші засоби захисту, дотримуватись соціальної дистанції, зокрема, під час інтерв’ювання чи отримання коментарів. Виконання цих правил зробить безпечнішим як життя оточуючих, так і самих працівників медіа. А відтак, вони і надалі зможуть збирати і поширювати важливу для усіх нас інформацію.
З повагою,
Людмила Опришко, адвокатеса, медіа-юристка ГО «Платформа прав людини»
консультація підготовлена на прохання Національної спілки журналістів України