«Усі воєнні злочини, скоєні в Україні проти працівників ЗМІ, необхідно якомога ретельніше задокументувати, щоб забезпечити їх ретельне розслідування та невідворотне правосуддя для всіх злочинців», – наголошує директорка лондонського фонду «Справедливість для журналістів» Фонду Марія Орджонікідзе. Фонд, який підтримує журналістські розслідування проти представників медіа і допомагає медійникам мінімізувати професійні ризики, є партнером Національної спілки журналістів України.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко переконаний, що російські військовики майже не приховують, що вважають українських журналістів мішенями своїх обстрілів і атак.
«Українських журналістів, їхні автомобілі, марковані написом «PRESS», цілеспрямовано обстрілюють, самих медійників на окупованих територіях викрадають, катують, позбавляють можливості вести журналістську діяльність, їхнє майно знищують. Але цим наслідки агресії для українських медіа не обмежуються. Окрім жахів війни, є й безпрецедентний економічний тиск, внаслідок якого майже третина українських ЗМІ була змушена припинити роботу. Медіа, яким вдається продовжувати працювати, перебувають під постійною загрозою закриття через відсутність фінансових надходжень», – каже Сергій Томіленко.
Результати моніторингу атак на журналістів, блогерів та працівників ЗМІ в Україні за 2022 рік оприлюднені у англомовному звіті, підготовленому НСЖУ на прохання фонду «Справедливість для журналістів». Презентація звіту відбулася під час британсько-українського вебінара, присвяченого річниці російського повномасштабного вторгнення.
За верифікованими даними НСЖУ та експертів Фонду, через повномасштабне російське вторгнення в Україну у 2022 році було вбито щонайменше 46 працівників ЗМІ. Станом на зараз ця сумна цифра збільшилася до 52. З них 12 медійників загинули під час виконання професійних обов’язків. Це: Ігор Гуденко, Євгеній Сакун, Брент Ентоні Рено, П’єр Закржевські, Олександра Кувшинова, Оксана Бауліна, Максим Левін, Мантас Кведаравічюс, Євген Баль, Роман Нежиборець, Зореслав Замойський, Фредерік Леклерк-Імхофф.
Вдалося встановити, що щонайменше 36 медіа працівників отримали поранення під час атак російських військових.
Проаналізувавши характер атак, експерти підтверджують той факт, що під час російсько-української війни цілеспрямованими мішенями для обстрілів стають люди та транспортні засоби з маркуванням «PRESS». Крім того, російські ракети і бомби завдають ударів саме по редакціях, телекомунікаційній, радіо- і телеінфраструктурі та обладнанню. Кілька об’єктів такого типу зазнали неодноразових бомбардувань.
Українські журналісти зазнають безпрецедентного тиску з боку окупантів на тимчасово окупованих територіях. Щонайменше 14 працівників ЗМІ були викрадені та піддані фізичному та психологічному тиску з метою примусу до співпраці з окупаційною російською владою. Навіть коли журналісту вдається покинути окуповану територію, їхні родичі часто стають жертвами тактики шантажу. Наприклад, 75-річного батька головної редакторки «РІА Мелітополь» Світлани Залізецької викрали і звільнили із заручників лише після того, як журналістка передала доступ до своїх медіа ресурсів, а із офісу видання викрали всю техніку.
Окупанти захоплюють офіси, майно, передавачі, друкарське та комп’ютерне обладнання українських ЗМІ на окупованих територіях з метою використання давно знайомих брендів у цілях російської пропаганди. Росіяни швидко створюють фейкові версії поважних місцевих медіа за допомогою місцевих колаборантів і залучених російських пропагандистів. При відступі окупанти викрадають та знищують усе обладнання та майно ЗМІ.
Внаслідок масованих артилерійських обстрілів багато журналістів втратили домівки та майно. Вони були змушені переселятися та шукати притулку в інших частинах України або за кордоном.
У 2022 році щонайменше 43 кібератаки та DDoS-атаки на українські ЗМІ були синхронізовані з військовими діями російських окупантів, що робить їх ймовірними ініціаторами таких атак.
Повна версія звіту доступна на сайті Фонду (англійською мовою).
Довідка: Фонд «Справедливість для Журналістів» зареєстрований в Лондоні. Він виділяє кошти на журналістські розслідування тяжких злочинів проти працівників ЗМІ, а також допомагає журналістам і блогерам оцінювати і мінімізувати свої професійні ризики. Місія Фонду полягає в тому, щоб полегшити журналістам доступ до існуючих ресурсів і адаптувати їх під особливості конкретного регіону.
З 2020 року Національна спілка журналістів України є партнером Фонду «Справедливість для журналістів» (Лондон) з моніторингу в Україні атак проти медіапрацівників «Мапа Медіаризиків».
Інформаційна служба НСЖУ
Фото: Стас Юрченко / Graty